Ülke genelinde, doğal ve yapay teknolojiyle oluşturulacak olan tüm felaketlerin tespit edilebilirliği ve konu hakkında yapılan teknolojik çalışmaların sürdürülebilmesi adına kurulan “Afet Tespiti ve Arama Kurtarma Derneği (ATAKDER), depremleri saatler öncesinden tespit edebiliyor.

Kahramanmaraş'ta öğrencilere çorba ikramı Kahramanmaraş'ta öğrencilere çorba ikramı

Türkiye, doğal afetlerle başa çıkmak adına deprem, sel, yangın gibi afetlerle mücadele ederken, özellikle 30 Ekim 2020 İzmir depremi ve 6 Şubat’ta meydana gelen 11 ili derinden etkileyen Kahramanmaraş merkezli depremlerinin ardından, günümüzde halen devam eden artçı sarsıntıların önceden tahmin edilerek önlem alınabilmesi adına “Afet Tespiti ve Arama Kurtarma Derneği (ATAKDER) kuruldu. Derneğin Genel Merkezi Tokat ilinde kurulurken, kurucu başkanlık görevine Ömer Özkan getirildi. Dernek, deprem sarsıntılarının yanı sıra depremden etkilenen bölgelerde konut ve işyerleri zarar gören vatandaşların, yaşam alanlarını düzenleme ve yardımlaşma kampanyaları da yürütüyor. ATAKDER, ülkenin 783 bin 526 kilometre karelik sınırları içinde çalışmalarını sürdürürken deprem, sel, fırtına, tsunami gibi olayları aktif faaliyet gösteren hava radarlarını kullanarak tahmin tespiti yapıyor. AFAD'dan ve Kızılay'dan gerekli eğitimleri alarak her şehirde bilgili, yetişmiş bir ekip hazırlamayı hedefleyen ATAKDER, oluşturdukları sosyal medya gruplarında, olacak olan depremleri hava radarları ile takip ederek 24, 48 ve 72 saat öncesinden bilgilendirme yapıyor.

KAHRAMANMARAŞ ŞUBESİ AÇILDI

6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş’ta da şubesi bulunan ATAKDER’in Genel Başkan Yardımcılığını ise Kahramanmaraşlı isim Mahmut Doğru yapıyor. Dernek illerde çalışmalarına ağırlık verirken, 21 Ekim Cumartesi günü Kahramanmaraş’ta Genel Başkan Ömer Özkan’ın katılımıyla “Afetleri önceden tespit” konulu toplantı organize edilecek. Kültür Park’ta gerçekleşecek olan toplantı 12:15’de başlayacak.

WhatsApp Image 2023-10-17 at 13.37.41 (1)

Haber: Eyüp Kağan Atlı