Mersin’in Mut ilçesi Kültür Mahallesi’nde yaşayan N.K., kayısı bahçesinin sulanması amacıyla kullanılmak için sondaj çalışması yaptırdı. Çalışmalar sırasında kuyuda gaz sızıntısı yaşandı. Kokuyu fark eden işçilerden biri, gazın yanıcı olup olmadığını tespit etmek için çakmağını ateşledi. Gazın alev alması üzerine işçiler itfaiyeye haber verdi. Gelen ekipler, müdahale ederek alevleri söndürdü. İtfaiye ekipleri herhangi bir olumsuzluğa karşı bölgeyi şeritle çevirerek koruma altına aldı. Gazın türünün tespiti için Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ekiplerine haber verildi.

Sondaj sırasında kuyudan yanıcı gaz çıktı

'ZAMAN ZAMAN BU GAZLAR ÇIKIYOR'

Jeoloji Mühendisi Tahir Koldemir, “Mut ilçesinde zaman zaman yapılan sondajlarda bu tarz gazlar çıkıyor. Burada da bir sondaj atılmış ve sondajdan bir gaz çıkışı olmuş. Bu gazın ne gazı olduğunun tespit edilmesi gerekiyor.

Sondaj sırasında kuyudan yanıcı gaz çıktı

Bizim başımıza gelenler bazen sondajlarda ufak tefek patlamalar oluyordu. Metan, bütan ya da propan gazlarından bir tanesi olabilir. Bunun da Türkiye Petrolleri tarafından gerekli merciler tarafından tespit edilmesi gerekmektedir” dedi.

Sondaj sırasında kuyudan yanıcı gaz çıktı

Sondaj sırasında kuyudan yanıcı gaz çıktı


 

Kaynak: DHA