Güneydoğu Asya kökenli bir bitki olan, yemeklere tat ve aroma katmasının yanı sıra binlerce yıldır geleneksel tıpta da çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan zencefilin faydaları saymakla bitmiyor.

Vatandaşlar birçok tarifte daima zencefil bitkisine  yer veriyor. Zencefilin faydaları arasında mide rahatsızlıklarına iyi gelmesi, sindirim sistemini düzenlemesi, hazımsızlık, gaz ve şişkinliği hafifletmesi gibi birçok fayda yer alıyor. Aynı zamanda bağırsakları çalıştırarak ülser ve reflü tedavisine de destek olabiliyor. Detoks etkisiyle vücudu temizleyen zencefil, kolesterolü dengeleyerek kalp krizi riskini azaltırken, solunum yolları için de faydaları oluyor.

KOLON VE YUMURTALIK KANSERİNDE BÜYÜMEYİ GECİKTİRİYOR

Eklem ve adet sancısı gibi ağrılara iyi gelmesi, kolon ve yumurtalık kanserinde büyümeyi geciktirici etkisi de zencefilin önemli faydaları arasında yer alıyor. Ayrıca, kan şekerini dengeleyerek diyabet hastalarına destek olabilir. Ancak, zencefilin tam olarak nasıl etki ettiği konusunda daha fazla araştırmaya gerek duyuluyor. Bu nedenle, özellikle kronik bir sağlık sorunu varsa veya ilaç kullanılıyorsa zencefil takviyeleri almadan önce mutlaka bir sağlık uzmanına danışmak önem taşıyor.

Muhabir: MELİKE ALGAN