Daha yaşanabilir bir Onikişubat için çalışmalarına tüm hızıyla devam eden Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, ilçedeki mahalle muhtarlarıyla 2022 yılında yapılan çalışmaları ve gelecek yıl devam edecek olan çalışmaları değerlendirmek için bir araya geldi. Onikişubat Belediyesi toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya katılan muhtarlar mahallelerindeki sorunları Başkan Hanefi Mahçiçek’e iletti. Muhtarların talep ve isteklerinin not alınarak 2023 yılı programına eklendiği ifade edildi. Toplantıda konuşan Başkan Mahçiçek, mahallelerdeki yollarda kazı yapanların işleri bittikten sonra kazı yapılan alanın tamiratını yapması gerektiğinin altını çizerek, “Mahallelerde görüyorsunuz, Telekom, Armadaş ve Akedaş geliyor kazıyor. Bu yolu kazanların geri yapması lazım, ama yapmıyor. Arkadaşlara söyledik bu kazdığınız yerin tamiratını bize verin biz yapalım. O verdiğiniz müteahhitten de ucuz yapalım. Ama bunu sağlayamadık maalesef” dedi.

IMG_1579

2023 YILINDA YOL VE PARKE ÇALIŞMALARINDA HERHANGİ BİR EKSİĞİMİZ KALMAYACAK

Muhtarların talep ve isteklerini not aldıktan sonra 2023 yılı programına eklediklerini belirten Mahçiçek, “Biz Onikişubat Belediyesi olarak milli iradenin tecelli ettiği sistemlere ve kurumlara dikkat ederek hizmet ediyoruz. Bu milli iradenin tecelli ettiği kurumlardan bir tanesi de muhtarlık müessesi, dolayısıyla seçimle gelmiş arkadaşlarımızla her yıl, sene sonunda bir araya geliriz. Bugüne kadar yapılan hizmetleri karşılıklı olarak istişare ederiz. Eğer eksiğimiz varsa muhtar arkadaşlarımızla beraber yapacağımız hizmetleri belirleyerek yeni yılın programını ona göre yaparız. Bu sene muhtar arkadaşlarımızla 15’er kişilik gruplar halinde bir araya geliyoruz. Yeni yılın programını yapmak üzere onların eksiklerini tespit ediyoruz. Gördüğünüz gibi müdürlerimiz burada, hepsi muhtar arkadaşlarımızın taleplerini not alıyor. Önümüzdeki yılın programına bu talepleri ekliyorlar, bu şekilde yeni yılın hizmet programını belirliyorlar. Muhtar arkadaşlarımıza hizmetlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bizde zaten belediye olarak vatandaşlarımıza hizmet etmeye devam ediyoruz. 2023 yılında yol ve parke çalışmalarında herhangi bir eksiğimiz kalmayacak.

IMG_1570

Başkan Uyduran: Hayvan borsasının kapalı olmasını rantçılar fırsata çevirdi Başkan Uyduran: Hayvan borsasının kapalı olmasını rantçılar fırsata çevirdi

EKSİK KALAN PARKE ÇALIŞMALARINI DEVAM ETTİRECEĞİZ

2023’ten itibaren arkadaşlarımız daha önceden mahallelerimizdeki gerekli tespitleri yaptı. Eksik, noksan olanları telafi edeceğiz. Biliyorsunuz belediyelerimiz kişi başına devletten gelir elde ediyor. Kişi başına elde ettiğimiz paranın 10 - 15 katı para harcamışız. Bahar aylarından itibaren tekrar eksik kalan parke çalışmalarını devam ettireceğiz. Biliyorsunuz biz sizlerle her yıl değerlendirme toplantısı yapıyoruz. Onikişubat 450 bin nüfusu olan bir ilçe, her sene de 10 bin kişi artıyor. Şundan emin olalım bu belediye hizmet etmeye devam ediyor ve edecekte. Biraz piyasalardan, birazda pandemiden dolayı duraksamalar oldu.

BUNLAR KÜRESEL SIKINTILAR SADECE TÜRKİYE’YE MAHSUS DEĞİL

Kış şartları çok zor olmayan yerlerde parke çalışmalarımız devam ediyor. Bizim paramızda bu artışlara göre fazla gelmiyor hatta bir miktar eksik geliyor. Hükümetimiz özellikle dar gelirli vatandaşlarımızı sıkıntıya sokmamak için bazı gelirlerden fedakârlık ediyor. Dolayısıyla vergi toplanmayınca belediyelerinde imkânları olmuyor. Bunlar küresel sıkıntılar sadece Türkiye’ye mahsus değil. Almanya, Türkiye’den çok sayıda battaniye alıyor. Çünkü doğalgaz vermiyorlar. Türkiye bu ülkeler arasında durumu en iyi olan ülkelerden bir tanesi. Evet, biraz hayat pahalılığımız var ama bunun yanında devletimizin bunları telafi edecek gücü de var. Mesela bizim belediyemizin personel gideri 6 milyondu şimdi 15 milyon, belki yılbaşından sonra 20-22 milyona çıkacaktır. Değerli arkadaşlar 6 ay önce temizlik giderlerimiz 4 milyon 750 bin liraydı şimdi ise 9 milyon 250 bin lira. Şimdi bizim sizlerden ricamız, şehirdeki mahallelerimiz bize yardımcı olacak. Vatandaşların şu çöpleri konteynerlara atmalarını sağlayacak. Bunu yaparsak temizliğin yüzde 50’sini yapmış oluruz. Bu konuda belediyemize yardımcı olalım. Bunu çözersek bu memlekette Allah’ın yardımıyla başka sıkıntı olmaz.

SONRA SUÇ BELEDİYEYE KALIYOR

Mahallelerde görüyorsunuz, Telekom, Armadaş ve Akedaş geliyor kazıyor. Bu yolu kazanların geri yapması lazım, ama yapmıyor. Arkadaşlara söyledik bu kazdığınız yerin tamiratını bize verin biz yapalım. O verdiğiniz müteahhitten de ucuz yapalım. Ama bunu sağlayamadık maalesef. Sonra suç belediyeye kalıyor. Arkadaşlarımız bunları takip ediyor, fotoğraflarını çekiyor. Kim kazıyorsa onlara göndereceğiz, cezasını keseceğiz. Kimse bizim yaptığımız yollara zarar vermemeli. Bu paralar milletin parası. Geçen sene çok şiddetli kar yağışı oldu. 24 saat içerisinde kırsal mahallelerimizde yolu kapalı olan kalmadı. Yüzlerce kar temizleme aracı kiraladık. Eskiden bu ülkenin karları temizleyecek imkânı yoktu. Ama şimdi en ücra mahallemizde bile 24 saat boyunca kapalı yolumuz kalmıyor. Her türlü imkânı kullanıyoruz. Her türlü hizmeti de yapmak için gayret ediyoruz. Bu memleket hepimizin arkadaşlar, temiz olursa, güzel olursa hepimize, kirli olursa, eksiğimiz olursa da hepimize.  Onun içinde hep beraber dikkat edeceğiz” diye konuştu.

Haber: Emrah Özdemir