Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nda Genişletilmiş 2. Olağan Meclis Toplantısı yapıldı. Toplantıda; iş dünyasındaki sorunlar masaya yatırılırken, geçtiğimiz ay yapılan seçimde başkan seçilen Mustafa Buluntu, yeni dönemde hayata geçireceği projeleri anlattı. Kahramanmaraş’ın kanayan yaralarından birisi olan havalimanı sorununa da değinen Başkan Buluntu, tüm Kahramanmaraşlı yetkililerle beraber bu sorunun bir an önce çözülmesi gerektiğini vurguladı. Buluntu, 12 Ocak’ta başlanılacak istimlak çalışmasının sona ermesiyle havalimanında yüzde 80’lik sorunun çözüleceğini ifade etti. Ayrıca, toplantıda, Kahramanmaraş’ın 2022 yılındaki ihracat rakamları da açıklandı. Programın sonunda; Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet Hanefi Öksüz ve Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Buluntu tarafından, Kahramanmaraş’taki organize sanayi bölgelerine verdikleri desteklerden dolayı TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç’e, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir’e, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Cihat Sezal’a ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan’a Osmanlı Tuğrası tablosu hediye edildi.

WhatsApp Image 2022-12-28 at 19.03.19

HAVALİMANI SORUNUNU ACİLEN ÇÖZMEMİZ LAZIM

Programda konuşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Buluntu, havalimanı sorununu çözeceklerini kaydetti. Buluntu, “Kahramanmaraş Havalimanı ile alakalı istimlak sorunu var. ILS cihazıyla alakalı şu an bir sıkıntımız yok, ILS cihazı alındı bakanlıkta bekliyor. Maalesef bu cihazın diğer havaalanlarının tamamında pistin ucunda, her hangi bir istimlaka gerek kalmadan pistin ucuna takılarak uçaklar otomatik olarak indiriliyor. Kahramanmaraş’ın etrafındaki dağ yapısı pistin gönyesinden dolayı bu ILS cihazı burada pistin ucuna takılamıyor. Yapılan ölçümler neticesinde yeri belirlendi havalimanına 200 metrelik mesafede, 50 metre genişliğinde bin 100 metre uzunluğunda bir istimlak alanına ihtiyaç var. Bu istimlak çalışmaları da 12 Ocak itibari ile başlıyor. Eğer biz bu istimlakı hızlı bir şekilde yaptırır ve ILS cihazını taktırırsak havalimanımızın yüzde 70 yüzde 80 oranında problemini çözmüş olacağız.  İkinci etapta pistin 800 metre uzatılması var. Bu sorunları çözmemiz lazım. Bu artık bizim konforumuzdan ziyade buraya gelen heyetleri ve müşterileri rahatsız ediyor.

WhatsApp Image 2022-12-28 at 19.03.13

EKİBİMİZLE GÜZEL İŞLER YAPACAĞIMIZA İNANIYORUZ

Seçimimizi bir ay önce tamamladık ve seçimden sonra hızlı bir şekilde çalışmalarımıza başladık. Bu süre zarfında da çok yoğun bir hayırlı olsun ziyaretiyle karşılaştık. Ben bundan da gurur duyuyorum. Tüm iş insanlarımız sivil toplum kuruluşlarımız ilgisi olsun veya olmasın birçok kuruluşlarının bizleri ziyarete geldiler, odamızı sahiplendiler.  Ticaret ve Sanayi Odamıza çok şükür çok güzel bir değer kattılar. Ben onlara da ayrıca huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bu ay sonu itibariyle artık ziyaretlerimizin noktalayıp, hem Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapacağımız işlere odaklanmamız gerekiyor yapacağımız birçok projelerimiz var, hem de kendi işlerimize biraz yoğunlaşmamız gerekiyor. Çok güzel bir ekip kurduk meclis üyesi yaş ortalamamız 46'ya indi. Yönetim kurulumuzda birbirinden değerli ve sektöründe temsilcisi olan aktif heyecanlı ve çalışmaya müsait arkadaşlarımız var. Biz ekibimizle güzel işler yapacağımıza inanıyoruz.  Bireysel başarıların hiçbir önemi yok. Biz ne zaman bir olmayı öğrenirsek birlikte olursak ‘biz’ demeyi bilirsek bu başarıların bence çok büyük önemi var. Biz şunu istiyoruz: bu çatı altında, tüm sivil toplum kuruluşları olsun, başkanlarının olsun, borsamız bizimle beraber olsun esnaf odalarımız bizimle beraber Elbistan ve Afşin ticaret ve sanayi odalarımız bizimle beraber olsun.  Biz istiyoruz ki şehir adına bir karar alınacaksa istişareli olalım, benlik duygumuzdan kurtulalım ve istişare mekanizmasını çok güzel çalıştıralım. Kahramanmaraş için yapılacak ne varsa hep beraber yapalım, birlikte başaralım. Bu konuda da ciddi bir mesafe aldık ve çalışmalarımızı bu şekilde yapacağız.

DAHA YAŞANABİLİR BİR KAHRAMANMARAŞ DÜŞÜNÜYORUZ

Kahramanmaraş milli gelir olarak 63 milyar TL ile Türkiye'de 20. sırada, kişi başına milli gelirde maalesef biraz gerideyiz, 51. sıradayız yaklaşık 6 bin dolar gibi kişi başı milli gelirimiz var. İhracatımız kasım ayı itibariyle şu an. Yılsonunun bir buçuk milyar dolar olarak hedefledik ama tahminimizin biraz altında kalacağız. Kasım ayında ihracatımız 120 milyon dolar olarak gerçekleşmiş.  2021 yılındaki Kasım ayı verilerine göre de yüzde 12,5 oranında bir azalış var. İstihdam sayısında Türkiye’de 25. sıradayız, bu rakam bir artış gibi gözükse de geçen yıla göre Türkiye ortalamasının gerisindeyiz. 2023 ve 2026 diye bir vizyon projesi ortaya koyduk. İnşallah bu projeleri sizinle daha uzun zamanlarda daha uzun bir şekilde sizlerin de huzuruna sunmak istiyoruz. Ticaret ve Sanayi Odamızın hedeflerini ekibimizle beraber hazırladık. Size çok kısa bahsedeceğim. Ticaret ve sanayide rekabet günü yüksek, aynı zamanda da çevreye saygılı ve daha yaşanabilir bir Kahramanmaraş düşünüyoruz. Ana hedefimiz: yüksek katma değeri ve teknolojiye dayalı rekabetçi sürdürülebilir üretim ve ticaretin altyapısını oluşturmaktır. Kahramanmaraş 3-4 sektörde kümelenmesi yoğun olan bir şehirdir. Biliyorsunuz tekstil sektörü, çelik sektörü işte kuyumculuk sektörü çok yoğun çalışıyor ama kuyumculukta yapılan ihracatlar maalesef Kahramanmaraş'a yansımıyor. Kahramanmaraş’ta tekstilden hariç sektör çeşitliliğini nasıl sağlayabiliriz bunlarla ilgili nasıl çalışmalar yapabiliriz diye düşünüyoruz.

WhatsApp Image 2022-12-28 at 19.03.14

SEKTÖREL ÇEŞİTLİLİK İSTİYORUZ

Yatırıma ihtiyacımız var sektörel çeşitlilik de istiyoruz. Proje seçelim ve bunu hep beraber tartışalım iş dünyasını bir araya getirelim ve yapabilirsek heyet oluşturalım ve böyle bir proje üzerinde çalışalım onlarla da ilgili mutabık kaldık. İnşallah ilerleyen zamanlarda bir yoğunlaşmayı sağlayacağız ve bunları da sizlerle de paylaşacağız. Yaklaşık 9 tane Organize Sanayi Bölgemiz var. İkisi ile de alakalı çalışmalarımız devam ediyor. Kahramanmaraş Organize Sanayi Bölgesi zaten yatırımı tamamladı. Türkoğlu aşağı yukarı yatırımını bitirdi, Elbistan Organize Sanayi Bölgesi Başkanımızın yoğun çalışmaları devam ediyor. Elbistan'da yine besi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde planlama çalışmalarısaa devam ediyor. Erkenez, Dulkadiroğlu, Aksu gibi yeni kurulan Sanayi Bölgelerimizle beraber 9'a yakın organize sanayi bölgemiz var. Diğer iki organize sanayi bölgesiyle ilgili de ilerleyen zamanda bilgi vereceğim” dedi. 

EL ELE VERECEĞİZ

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Başkanı Mehmet Hanefi Öksüz ise, “Bildiğiniz üzere yeni yönetim organlarını seçmek için geçen ay odamızda çok demokratik heyecanlı güzel bir seçim geçirdik. Bunun neticesinde yönetim kadrolarımızda büyük bir oranda değişiklik oldu. Yeni görev alan arkadaşlarımıza hayırlı başarılı görevler diliyorum. İlimiz ve odamız için hayırlı uğurlu olsun. Burada bir yanlışlığı düzeltmek istiyorum, toplumda şöyle bir algı oluştu; ‘ilk defa Ticaret ve Sanayi Odası’nda bir seçim yapılıyor’ diye. Hayır, Ticaret ve Sanayi Odası’nın kanununda var, ‘seçimsiz bir yönetim değişikliği yapamazsınız’ diye ama bundan önce bir Konsensus sağlanırdı ve istişare edilir bir kadro seçilirdi o kadar güçlü bir kadro olurdu ki pek rakipte çıkmazdı. Dolayısıyla da tek listede seçim yapılırdı. Bu defa iki liste yarıştı, buna da ihtiyaç varmış sırada çok heyecanlı bir seçim yaşadık. Neticede seçimde birileri kaybeder birileri kazanır ama artık kaybedenlerle de kazananlarla el ele vereceğiz. Hem ilimiz için hem odamız için hem ilimiz ekonomisi için birlikte çalışacağız ben bundan önceki dönemde de odamıza hizmet eden değerli meclis üyelerimize başkanlarımıza çok teşekkür ediyorum.

TECRÜBELER ASLA MEZARA GİTMEMELİ

Odamızda güzel bir şey oldu, ortalama yaşımız 52'den 45'e düştü. Her fırsatta söylüyorum; gençlerimize, her ortamda bütün kurumlarda bütün fabrikalarımızda iş yerlerimizde daha iyi imkanlar vermemiz lazım. Çünkü ülkenin geleceği onlar, hatta mümkün olduğu kadar gençlerimizle birlikte çalışacağız ne kadar uzun süre birlikte çalışırsak o kadar bu kurumlarımız bu şirketlerimiz bir yönetim değişikliğinde büyük bir sorun yaşamaz. Ben 40 yıldan beri sanayicilik yapıyorum, yaşanmışlarımızdan elde ettiğimiz tecrübelerimiz var. Bunları gençlerimize aktarmamız lazım. Gençlerimizin de dinamizmi var, gerçekten güzel bir gençlik geliyor. Başarı ile tecrübeyi bir araya getirirsek daha büyük başarılar sağlarız. Tecrübeler asla mezara gitmemeli. Bunlar yeni nesille mutlaka paylaşılması lazım, Avrupalılar Batılılar bunu çok daha iyi yapıyorlar.

WhatsApp Image 2022-12-28 at 19.03.23 (1)

İLERİYE DÖNÜK PLANLAMALAR YAPMALIYIZ

Geçen sene 2021 yılında bir pandemi dönemi yaşadık. Bu pandemi döneminde ülkemize pandemiden dolayı çok büyük siparişler yapıldı. 2021 yılında özellikle enerji, işçilik ve hammadde maliyetlerinin de daha ucuz olması nedeniyle 2021’i sanayimiz çok verimli bir şekilde geçirdi. Biz, bunu nasıl sürdürebiliriz diye düşündük. Ama tabi 2022'de tekrar bu siparişlerin büyük bir kısmı daha önce yapıldığı yerlere döndü gerek hammadde gerek işçilik gerekse enerji konusunda büyük bir fiyat artışı ile karşılaştık. 2022'de Tabii hazırlıklı olmadığımız daha iyi bir plan yapamadığımız bu durum bizleri biraz zorluklarla karşılaştırdı. Kahramanmaraş olarak 3 Ana sektörümüz var: birincisi Tekstil, ikincisi çelik eşya, üçüncüsü ise gıda Sanayi. İleriye dönük çok iyi planlamaya yapmamız lazım. Maalesef yaptığımız yatırımlarla hep birbirimize rakip oluyoruz. Bir türlü bu üç sektörün dışına sıçrayıp çıkamadık. İleriye dönük planlamalar sanayimizi daha iyi bir noktalara getirir. 2021 yılında kazandığımız bu paralarla daha iyi planlama yapabilirdik. Özellikle Tekstil sektörü büyük bir yatırıma soyundu, sanayinin gelişmesi için iki önemli olay var: bir tanesi varlıklı sanayici aileleri oluşturacaksın ikincisi bu aileler kendi içinde birlik beraberlikle çalışacaklar. Ülkenin ihtiyacı olan çok büyük yatırımlar var. Özellikle ülkemizin ithal ettiği veya hammaddesi bizde olan ürünleri üretmeliyiz. Bizler neden bu sektörlerin dışına çıkamıyoruz? Aslında bu konuda yeterince tecrübemiz var, maalesef Sanayi kültürümüzde bir şirket büyüdüğü zaman belli bir maddi birikime kavuşunca biz hemen ayrılıyoruz, şirketin varlıklarını dağıtıyoruz, tekrar bu şirketi cılız hale getiriyoruz. Geçmişimiz bunun misalleriyle dolu.

Konak'ta daire icradan satılık Konak'ta daire icradan satılık

BÜYÜDÜKTEN SONRA KÜÇÜLÜYORUZ!

Birbirimize tahammül edemiyoruz paylaşamıyoruz El Ele verip üretemiyoruz. Bazen bir arkadaşıma rastlıyorum ‘ben biraderle sorunlarım var, biz işimizi ayıracağız’ diyor. ‘Aman, sakın yapma sakın yapma sorunları konuşalım ben de kardeşinle konuşayım’ diyorum. İnanır mısın Bir hafta geçmiyor bir yerde karşılaşıyoruz, ‘biz o işi bitirdik’ diyor. Böylelikle yeniden küçülmüş şirketler olarak mantar gibi çoğalıyor. Bunlar çok önemli sorunlarımız, bugün Kahramanmaraş'ta sanayinin en büyük sorunu, bunları halletmeden kesinlikle Kahramanmaraş sanayisini belli bir yere getiremeyiz. Bu 3 sektörle de Kahramanmaraş ekonomisini bir yere götürmemiz mümkün değil. Ticaret ve Sanayi Odası’na da bu konuda büyük iş görevler düşüyor. Adil çözüm üretmemiz lazım. Adalet içermeyen hiçbir şirket belli bir yere gelemez. Anlaşamayacak bir şey yok sermayeyi bölüyorsun nüfusunu bölüyorsun iş gücünü veriyorsun ve birbirine rakip oluyorsun bunları artık değiştirmemiz lazım” şeklinde konuştu.

WhatsApp Image 2022-12-28 at 19.03.22

YENİ ALANLAR KAZANDIRMA GAYRETİNDEYİZ

Programa katılan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ise şunları söyledi: “Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nda geçtiğimiz ay demokratik bir seçim gerçekleşti ve bir bayrak değişimi oldu. Biz önceki tüm başkanlarımıza, Şahin Balcıoğlu’na ve tüm meclis üyelerine hizmetleri için teşekkür ediyoruz. Mustafa Başkanımıza ve meclis üyelerini de tebrik ediyoruz, başarılar diliyoruz. Bu odanın ve şehrimizin bu güne gelmesinde kuruluşundan bu güne kadar iş insanlarımız ve meclis üyelerinin çok değerli katkıları var. Her birine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Şehrimizle gurur duyuyoruz, bu şehir 1.5 milyar dolarlık ihracat potansiyeline 170 binde bir istihdam kapasitesine ulaşmış gerçekten kadim şehir. Buna katkı sağlayan bütün hemşerilerimize tekrardan teşekkür ediyorum. Burada ticaretimizin ve sanayimizin gelişmesi için yapılması gereken çok önemli şeyler var. Burada şehir protokolü olarak Valimiz, İçişleri Komisyonu Başkanımız, Milletvekillerimiz ve Sayın Bakanımız, Ticaret Odamız ortak bir gayretle özellikle yatırım potansiyeli olan bu şehirde sanayicimize yeni alan açmak için elbirliğiyle gayret ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız şehrimizi ziyaretinde 4 isteğimiz oldu, bunlardan biri Kızkapanlı Atışalanına sanayi bölgesi açılması, bir diğeri Kuzey Çevre yolunun kara yolları tarafından üstlenmesi bir diğeri, iki kışlanın şehir dışına alınarak buraların dönüştürülmesi ve bölüştürülmesiydi. Bir diğeri de Stadyumun şehrin içerisinden şehrin dışına taşınmasıydı. Bunların ikisin de önemli aşamalarını kaydettik. Özellikle Tomsuklu konusunda Sayın Başkanımızla detaylı bilgi verdi. Ahmet Özdemir Bey’de konuyu yakından takip ediyor. Bizler Kahramanmaraş’a hizmet etmek için her zaman hazırız, memleketimizin çıkarı için her türlü işbirliğine hazırız.”               

WhatsApp Image 2022-12-28 at 19.03.23

MİLLETE HİZMETKAR OLMAYA GELDİK

Türkiye Büyük Millet Meclisi İçişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç ise, “Bugüne kadar odalarımızda olsun iş dünyasında olsun siyasette olsun, hizmet edenlere şükranlarımızı sunuyorum. İfade ettiğimiz bir şey var, Türkiye, bir yükseliş dönemini yakaladı. Bizim nesillerimizde buna şahit olma şansına kavuştular. Dünyanın böyle talihsiz bir döneminde, böyle bir yükselişe Türkiye imza atıyor ki, 1929’daki büyük buhrandan sonra o çapta ikinci buhranın yaşandığı 2008 yılından bugüne kadar devam eden ve arada pandemiyle artan Ukrayna-Rusya savaşıyla da derinleşen bir sorunlar yumağı yaşayan dünyada böyle bir yükselişi yakaladık. Uluslararası düzeydeki bu krizlere ek olarak ülkemize gelindiğinde 2013 Gezi olaylarından bugüne demokrasi dışı, birçok kez seçilmiş hükümete karşı yapılan eylem ve saldırılara rağmen bu yükselişi başardık. Bu istikrarı fırsata çeviren tüm iş dünyasına minnetlerimi ve şükranlarımı sunuyorum. Rakamlar ortada 2002’ye göre iş dünyamız, gerek istihdamda gerek ihracatta gerekse de yatırımda 10 kat büyüme imkanını buldu. Biz bununla gurur duyuyoruz. Yaşanan süreç bize şunu gösterdi: birlik ve beraberlik içerisinde çalışırsak, çok büyük bir ülkenin insanlarıyız, yeter ki çalışalım yeter ki üretmeye çalışalım. 2 sene önce pandemi başladığında karamsar hava vardı, o karamsar havayı alınan tedbirlerle ve sizlerin gayretleriyle aşmayı başardık. O günden bugüne ihracatı da istihdamı da artırdık. Biz iktidar partisi mensupları olarak millete efendi olmaya gelmedik, bizler millete hizmetkar olmaya geldik. En büyük şerefimiz sizlere yaptığımız hizmetlerdir” ifadelerini kullandı.

Toplantıya, Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyelerinin yanı sıra; Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İçişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Ahmet Özdemir, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Cihat Sezal, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Kahramanmaraş İl Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, Kahramanmaraş İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Tolga Yağan, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım, Kahramanmaraş İstiklal Üniversite (KİÜ) Rektörü Prof. Dr. İsmail Bakan ve davetliler katıldı.

WhatsApp Image 2022-12-28 at 19.03.13 (1)