Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğümüzce 'Ulusal Arazi Örtüsü Sınıflandırma ve İzleme Sistemi'ni geliştirdik. 

Bakanlıktan Ulusal Arazi Örtüsü Sınıflandırma ve İzleme Sistemi

Ülkemizdeki arazi yapısı örtüsünün tam anlamıyla tespitini sağlayacak UASİS; yıllar içinde meydana gelen değişiklikleri tespit ederek; erozyon, çölleşme, sel, iklim değişikliği ile mücadelede katkı sağlayacak" dedi. 

Bakanlıktan Ulusal Arazi Örtüsü Sınıflandırma ve İzleme Sistemi

Taksici Erge’nin katilinin cezai ehliyeti tam Taksici Erge’nin katilinin cezai ehliyeti tam

Bakanlıktan yapılan açıklama ise UASİS'in yapay yüzeyler, tarım alanları, orman yarı doğal alanları, sulak alanlar, su otoyolları ve su kütleleri olmak üzere 5 ana alanda, 79 alt arazi örtüsü sınıfını belirleyeceği kaydedildi. Bu sınıflandırmaların 32'sinin otomatik, 47'sinin ise yardımcı verilerle üretileceği ve sistemin sağladığı arazi örtüsü haritasının 0,25 hektardan büyük tüm alanları sınıflandırabileceği belirtildi. 

Bakanlıktan Ulusal Arazi Örtüsü Sınıflandırma ve İzleme Sistemi

Geliştirilen sistem ile arazi örtüsü verisi, ağaç kapalılık verisi, yüzey geçirimsizlik verisi, arazi örtüsü değişim verisi gibi verilerin yıllık olarak üretileceği aktarıldı. Uluslararası alanlarda arazi örtüsü verisine ihtiyaç duyulması halinde ise UASİS ile daha az maliyetle raporlamalar yapılabileceği belirtildi. Bakanlıktan Ulusal Arazi Örtüsü Sınıflandırma ve İzleme Sistemi

"DHA"

Editör: Demirören Haber Ajansı