WhatsApp Image 2023-08-22 at 17.05.28

Kahramanmaraş'ta firari FETÖ hükümlüsü yakalandı Kahramanmaraş'ta firari FETÖ hükümlüsü yakalandı

“Asrın Felaketi” depremleri, 11 ilde büyük yıkım ve hasara sebep olurken, en büyük hasar şüphesiz depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş’ta gerçekleşti. Şehrin neredeyse 3’te 1’lik bölümü yıkılırken pek çok binada kullanılamaz hale geldi. Depremzedeler adına, şehrin belirli alanlarında inşa edilen konutlar günden güne yükselirken, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, TOKİ tarafından Ağyar bölgesine inşa edilen konutları yerinde inceleyerek basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Kent genelinde 112 bini aşkın konut yapılacağını ifade eden Başkan Güngör, sözlerine şöyle devam etti, “Şehrimizin doğusunda bulunan Ağyar bölgesinde TOKİ'mizin hak sahipleri için yapmış olduğu konutların inşaat alanındayız. Burada Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, bütün bakanlıklarımız, kurum ve kuruluşlarımız, müteahhitlerimiz, işçilerimiz, teknik elemanlarımız gerçekten çok büyük emek sarf ediyorlar.

ÇADIR, KONTEYNER DERKEN ŞU AN KONUTLARIN TESLİMİNİ KONUŞUYORUZ

Hatırlarsanız depremin ilk aylarında çadırlardan bahsediyorduk. Bir ay sonra konteyner kentten bahseder olduk. Şu an çadırdan ve konteyner kentten bahsetmiyoruz. Artık kalıcı konutlarımızın, kalıcı iş yerlerimizin ne zaman teslim edileceğini konuşuyoruz. Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanımız bir hedef koydu. 1 yıl içerisinde hak sahiplerinin hem kalıcı konutları, hem de iş yerlerine teslim edileceği konusunda bir hedef. Hak sahipliğine konu olan konut sayısı 82 bin 104, köy evi 30 bin 310, yani toplamda hem konut hem de köy evi olarak şehrimizde 112 bin 414 konut yapılacak. Şu ana kadar ihalesi yapılıp başlayan 40 binin üzerinde konutumuz var. Türkoğlu Özbek Mahallemiz de teslim edilen köy evlerimiz var, her gün de bu sayı artıyor. Bir taraftan da bizler belediye olarak, buradaki yapılan kalıcı konutlarla ilgili yol, altyapı gibi işlerde kolaylaştırıcı rol oynuyoruz. Ağyar bölgemizdeki ve tüm TOKİ alanlarımızdaki emeği geçen TOKİ'mize, bakanlığımıza, müteahhit firmalarımıza, çalışanlarımıza, işçilerimize, mühendislerimize yürekten teşekkür ediyorum.

YERİNDE DÖNÜŞÜM YASASI

Sözlerimde ifade ettiğim gibi 82 bin 104 konut yapılıyor. Bunun 60 bine yakını Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçemizde yapılacak. Şehrimiz dışarıya götürülüyor gibi söylemler duyuyoruz. Şehrimizin merkezi konumunda ki yıkılan konut ve işyerlerinin büyük bir kısmını merkezi konumlarda inşa edeceğiz. Bu konuda bakanlığımız yerinde dönüşüm yasası çıkardı. Aldığımız verilere göre Kahramanmaraş'ımızda 30 binin üzerindeki hemşerimiz yerinde dönüşümden faydalanmak için müracaat etmiş durumda. Kahramanmaraş, aynı zamanda çözüm üreten şehirler arasında yer alıyor. Yerinde dönüşümün fikri de burada ifade edilmişti. Daha sonra tabii ki fikir olgunlaştı, yasalaştı, şu anda da uygulaması gerçekleştiriliyor.

GEÇMİŞİMİZİN OLDUĞU BÖLGELERDE YAPILAŞMA TEKRAR SAĞLANACAK

Bütün ilçelerimizde, Kahramanmaraş’ımızın genelinde ve şehir merkezimizde, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’mızla, üst düzeyde bir koordinasyon ile zemin etüdü çalışmalarını sürdürüyoruz. Bu konuda ön bir rapor ortaya konmuştu. Akabinde de detaylı bir rapor çalışması yapıldı. Geçtiğimiz günlerde, Azerbaycan ve Trabzon caddemizin bir bölümünde Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’mızın yapmış olduğu kentsel tasarım projemizin birinci etabını temel atma töreniyle gerçekleştirdik. Bizim hafızamızın olduğu, geçmişimizin olduğu, ticaretimizin olduğu, hikâyemizin olduğu Trabzon Caddesi, Azerbaycan Caddemiz, şehir merkezimizde mikro bölgeleme çalışmasının verdiği sonuçlara göre yapılaşma tekrar sağlanacak. Temel attığımız alanın bir kısmında zemin artı 3, bir kısmında da zemin artı 4 olarak proje başladı, devam ediyor. Geri kalan kısımlarda da yine buradaki bilimin, tekniğin el verdiği kat sayısına göre projelendirme devam edecek.

5 YIL SONRA KAHRAMANMARAŞ DÜNYANIN EN CAZİP ŞEHİRLERİNDEN BİRİ OLACAK

Kaybettiğimiz canları geri getiremiyoruz ama şehirlerimizi yeniden daha güzel inşa edeceğiz. Biz Kahramanmaraş'ımızı yeniden inşa etmiyoruz, yeni Kahramanmaraş inşa ediyoruz. 5 yıl sonra Kahramanmaraş'ımız gerçekten sadece ülkemizin değil, dünyanın en cazip şehirlerinden biri olacak. Var olan değerini inşallah daha da ileriye götürmüş olacağız.”

WhatsApp Image 2023-08-22 at 17.05.27

WhatsApp Image 2023-08-22 at 17.05.27 (1)

WhatsApp Image 2023-08-22 at 17.05.29

Haber: Eyüp Kağan Atlı