Kahramanmaraş’ın Andırın ilçesinde, Geben-Göksun yolu üzerinde yükselen ve Toros Dağları'nın tek geçit noktasında bulunan Meryem Çil (Geben) Kalesi, tarihî önemi ve romantik aşk efsanesi ile dikkat çekiyor. Tarihi İpek Yolu üzerinde konumlanan kale, Maraş ve Suriye arasındaki haberleşmeyi sağlayan 13 kale arasında yer alıyor.

AŞK HİKÂYESİYLE İLGİ ODAĞI OLAN MERYEM ÇİL KALESİ'NİN O EFSANEVİ AŞK HİKÂYESİ

Kalenin adının kökeni ise içinde barındırdığı aşk hikâyesinden geliyor. Geben Kalesi komutanının "Meryem" ismindeki kızına, çevredeki iki kale komutanının oğulları birinden habersiz âşık olur. Meryem’in gönlü ise Göksun tarafındaki kalede yaşayan gençtedir. Andırın tarafındaki Azgıt Kalesi'nde yaşayan genç de Meryem’i çok sever. İkili arasındaki çekişmeye son vermek isteyen Meryem, "Kim atının ayağına toz değmeden bulunduğum kaleye gelirse, onunla evleneceğim." şartını ileri sürer. Meryem, gönlünü kaptırdığı Göksun tarafındaki kalede yaşayan gence, "Atının ayağına keten bağlayarak gel." diye haber yollar. Bu şekilde kaleye ulaşan genç, Meryem ile evlenmeye hak kazanır. Başarısız olan ve bunu gururuna yediremeyen genç ise "Zaten çildi." diyerek Meryem'i küçümser. O günden sonra Meryem'in yaşadığı kale ve civarı Meryem Çil olarak anılır.

Bugün Meryem Çil Kalesi, hem tarihi geçmişi hem de bu romantik aşk efsanesi ile ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor. Kale, kültürel mirasın yanı sıra, aşk hikâyesiyle de turistlerin ilgisini çekmeyi başarıyor.

Editör: Çağatay Gedik