Müslüman coğrafyalarda olduğu gibi Türk-İslam Kültüründe de oldukça önemli bir yere sahip olan Hilye-i Şerifler, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v.) fiziki ve ahlaki özelliklerini anlatmaktadır. Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsü’nün kıymetli bir geleneğini nesiller boyu yaşatmak amacıyla hazırladığı “Uyanış: Hilye-i Şerif” koleksiyonunu açtığı sergilerle yaşatmaya çalışıyor. Enstitüsü’nün bu doğrultuda hazırladığı koleksiyonda 8 adet el yazması Hilye-i Şerif ve Peygamber Efendimiz‘in (s.a.v)  insanlığa ışık tutan vasıflarının anlatıldığı ürünlerin sergilendiği koleksiyon sergisi vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü. Abdülhamid Han Camisinde açılan sergiye Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Kahramanmaraş Garnizon Komutanı Emin Mehmet Terzioğlu ve çok sayıda vatandaş ziyaret etti. Dün Abdülhamit Han Camisinde açılan sergi, Pazartesi günü Olgunlaşma Enstitüsü Sergi Salonu’nda devam edecek.

AW730565_01

HEMŞERİLERİMİZİN MEVLİD KANDİLİNİ TEBRİK EDİYORUM

Sergi ziyaret eden Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, sergi ile ilgili şunları kaydetti: “Bugün Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsü Müdürlüğümüzün Hilye-i Şerif koleksiyonunu sizlerle beraber ziyaret ettik. Mevlid Nebi Haftasını idrak ediyoruz, bugün de Mevlidi Nebi Gecesi, bu vesileyle tüm Kahramanmaraşlı hemşerilerimizin Mevlid Kandilini tebrik ediyorum. Mübarek Cuma günü burada Abdülhamit Han Camisi’nde bu organizasyonun olması ayrıca anlamlı oldu. Az önce Arif Hocamız, Hilye-i Şerifle ilgili eserler hakkında gerekli bilgileri bizlere aktardı. Bugün kandil vesilesiyle burada bir başlangıç yapıldı. Pazartesi günü Olgunlaşma Enstitüsü Müdürlüğümüzün yeni Sergi Salonunda bu organizasyon devam edecek. Bu organizasyonun hayata geçmesinde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.”

IMG_8932

AW730565_07

HEMŞERİLERİMİZİ SERGİMİZE BEKLİYORUZ

Kahramanmaraş Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Mutlu Aslantürk, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “2018 yılından bu yana 4 yıldır, 4 kişilik bir ekiple yaptığımız çok güçlü bir çalışmanın herkesi bereketlendirmesi, paylaşılması için bu gün Abdülhamid Han Camisindeyiz. 8 Adet Hilyeden ve 2 adet kıblegahtan oluşan güzel bir koleksiyonu burada halkımızın, cemaatimizin beğenilerine sunduk. Emeği geçen arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Bu büyük bir ekip aslında, 4 kişilik yazı ve süsleme ekibi dışında, Fotoğraf-Grafik alanında çalışan arkadaşlarımızla, Edebiyat-Sanat Tarihi, Halk Bilimi ve Hiciv alanında çalışan arkadaşlarımızla bir katalog çalışması da yaptık. Sergi kadar kataloğumuzun da güçlü ve önemli, birbirini tamamlayan taçlandıran güzel bir çalışma olduğunu düşünüyorum. Pazartesi günü saat 11.30’da Olgunlaşma Enstitüsü Salonunun açılışıyla beraber sergimiz Pazartesi gününden 15 Ekim 2022 Cuma gününe kadar devam edecek, tüm Kahramanmaraşlı hemşerilerimizi sergimize bekliyoruz.”

IMG_8971

AW730565_03

HİLYE-İ ŞERİFLER BULUNDUĞU MEKÂNI BEREKETLENDİRİR

Arslantürk konuşmasının devamında: “Hilye-i Şerif; Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed’in (s.a.v) fiziksel özelliklerini anlatan, sanat eseri olan yazı levhalarıdır, yazılar da tezhip sanatıyla da süslenir ve taçlandırılır. Hilye-i Şerifler bulundukları mekânlarda insanların, musibetlerden, kazalardan, belalardan korunmasına, sıhhat, afiyet ve huzur içerisinde yaşamasına vesile olur. Bulundukları mekânları bereketlendirirler” ifadelerini kullandı.

AW730565_02

BÜYÜK GURU YAŞADIM

Hattat Sanatçısı ve Enstitüdeki birçok öğrencinin hocalığını yapmış olan Arif Yücel, “Olgunlaşma Enstitüsü, gerçekten üst düzeyde başarılı bir sergi gerçekleştirdi. Bu Hilye-i Şerif Sergisi, bizler için çok önemli bir sergiydi. Olgunlaşma Enstitüsü’nde çalışan öğrencilerimiz hocalarımız çok başarılılar. Mesela Hüseyin Güneş benim hat öğrencim, aynı zamanda hicazet verdiğim öğrencimdi. Bu Hilyeleri yazan Hüseyin Güneş Hocamı tebrik ediyorum. Hamd olsun bizde bir sanatkâr olarak meyvelerimizi görmenin gururunu yaşıyoruz. Emine Tekiş, Selma Baz, Esra Demircik Hanım gibi isimlerde kalem işinde tezhip konusunda çok büyük gayretler göstermişler. Bu etkinlikler halkın daha çok görebileceği yerlere taşınmamız gerek. Olgunlaşma Enstitüsü’nde açılacak Sergi Salonunu da bu amaca hizmet eder ve bu sergi salonu da hayırlara vesile olur. İlerleyen zamanda daha güzel sergilerle görücüye çıkacağız. Bu organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Benim kişisel olarak kendimin ve öğrencilerimin çalışmalarımın olduğu bir sergim olacak. Allah bu Camiinin yazılarını yazmayı bana nasip etti. Bugün bu organizasyonun bu cami de yapılması da beni ayrıca duygulandırdı. Hem öğrencilerimin eserlerini hem de kendi eserlerimi görmek çok güzeldi” dedi.

Haber: Ömer Harmankaya