2023 yılının sonuna yaklaştığımız şu günlerde altın fiyatları yatırımcısının gündeminde sık sık yer alıyor. Yeni yıl öncesi dolar, Euro ve altın fiyatlarındaki değişiklik anbean takip edilirken İsrail’in, Filistin'e yönelik saldırıları altın fiyatlarının artmasındaki önemli etkenler arasında bulunuyor. Altın fiyatlarının yılbaşından sonra daha da yükseleceğini belirten Tarihi Kapalı Çarşı Kuyumcu Esnafı Ayhan Atıcı, gazetemize açıklamalarda bulundu. Atıcı, altın fiyatlarının yükselmesinden dolayı insanların alım yönünde bir tepki verdiğini ifade etti.

Kahramanmaraş’ta para ödüllü irişgit yeme yarışması Kahramanmaraş’ta para ödüllü irişgit yeme yarışması

IMG_0151

ŞU ANDA 1 GRAM 22 AYAR ALTIN BİN 940 LİRA, 24 AYAR ALTIN İSE BİN 960 LİRADAN İŞLEM GÖRÜYOR

Ayhan Atıcı, “Altın fiyatlarında şu anda alım için çok iyi bir fırsat var aslında. Yılbaşından sonra daha da yükselecek. Hatta altıncı aya kadar gram altının 2 bin 200, 2 bin 300 lira bandına kadar çıkacağını öngörüyoruz. Şu anda 1 gram 22 ayar altın bin 940 lira, 24 ayar altın ise bin 960 liradan işlem görüyor. Vatandaşlarımıza yakın zamanda bozduracaksa zaten en uygunu ziynet altın olarak belirttiğimiz çeyrek, yarım ve tam altından oluşan altınlardan almalarını tavsiye ederim. Ama düğün ve nişan gibi törenlerde takacaklarsa bilezik, burma, o tarzda ürünlerden de kullanabilirler.

ALTININ YÜKSELMESİNDEN DOLAYI İNSANLAR ALIM YÖNÜNDE BİR TEPKİ VERİYOR

Kredi çekip altın mantıklı değil. Kredinin de bir faizi var. Şimdi hesap yapmak lazım. Ne kadar alınacak? Kredi faizi ne kadar biniyor ki faizleri de çok yüksek şu anda. Kurtarır mı? Bence kurtarmaz. Altının fiyatının 2 bin 300 liraya çıkacağını öngörüyoruz. Bu da ne yapar? Yani 350 lira bir yükselecek. Faiz ne kadar olacak? İki katına çıkıyor bildiğim kadarıyla. Bence kâra geçmezsiniz. Altının yükselmesinden dolayı insanlar alım yönünde bir tepki veriyor. Altın bozduran hemen hemen hiç yok. İhtiyaç olmazsa yani zorda kalmazsa kimse altın bozdurmuyor. Çünkü herkes altının yükseleceğini biliyor. Tutabildiği kadar elinde fazladan altın tutmaya çalışıyorlar. Yani ne kadar sonra bozdurursam o kadar kar diyorlar.

BANKA ELİNİZE REEL BİR ALTIN VERMİYOR

Altın hesabına yatırım yapmak bana çok mantıklı gelmiyor. Ben olsam altınımı yastık altında saklarım. Bankadaki altına ne kadar güvenebilirsiniz? Sonuçta geri tekrardan istediği fiyattan bozduruyor. Banka elinize reel bir altın vermiyor. Yani hesaba altının fiyatını örneğin has altın olarak yazıyor. Altının fiyatı bin 960 lira, bizim geri alışımız bin 955 lira. Banka bu sefer ben size altın veremem. Parasını da isterseniz bin 900 liradan veririm diyebiliyor” şeklinde konuştu.

"Haber: Melisa Türkmen"

Editör: Çağatay Gedik