Türk sinema tarihinde önemli bir yer tutan Orhan Kemal'in 1962 yılında yayımlanan Gurbet Kuşları adlı romanından uyarlanan ve senaryosunu Turgut Özakman'ın yazdığı 1964 yapımı Gurbet Kuşları, Antalya’da ilk kez düzenlenen Altın Portakal Film  Festivali’nde ‘En iyi film’ ödülünü kazanan ilk film olarak öne çıkıyor. Filmin yönetmeni Halit Refiğ’de aynı ödül töreninde ‘En iyi yönetmen’ ödülünü aldı.

Gyrbet Kuslari A Z Zq

FİLM, KAHRAMANMARAŞ İÇİN BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR

Film, Kahramanmaraş için de büyük bir önem taşıyor. Gurbet Kuşları filminde Kahramanmaraş’tan İstanbul’a göç eden bir ailenin hikayesi anlatılıyor. Film karakterlerinden Tahir Ağa, Maraş'ta işleri bozulunca bütün mal varlığını satıp karısı Hatice, oğulları Selim, Murat, Kemal ve kızı Fatoş ile birlikte İstanbul'a göç ediyor ve bir tamirci dükkânı açıyor, ancak Tahir Ağa, kendini şirket sahibi olarak tanıtan biri tarafından dolandırılıyor. Sonucunda bütün parasını kaybediyor. Bunun üzerine küçük bir dükkân açarak toparlanmaya çalışırken işler istedikleri gibi gitmiyor. Filmin geçtiği 1950'li yıllarda dönüşmek zorunda kalan Türk toplumu içerisinde sosyo-ekonomik sorunlar ortaya çıkarak, sınıf kavramı oluşuyordu. Büyük kentlere plansız göçler ve yatırımlar gerçekleşiyordu. Bunun en temel amacı göç eden toplulukların daha iyi bir yaşam sürmesi ve refaha ulaşabilme isteğiydi. Gurbet Kuşları’nda da göçün ilk nedeni olarak aktarılmak istenen olgu, farklı ve refah dolu bir yaşama duyulan özlemdir. Film aynı zamanda Türkiye’deki iç göç olgusuna değinen ilk filmdir.

178093

CÜNEYT ARKIN’IN MEŞHUR OLDUĞU FİLMDİR

Filmin bir diğer önemi de, Türk sinemasının önemli aktörlerinden biri olan Cüneyt Arkın’ın oynadığı ilk filmdir. bu filmdeki performansıyla dikkat çeken Cüneyt Arkın, sonrasında Türk sinemasının en tanınmış ve sevilen oyuncularından biri olmuştur.

Muhabir: MELİSA TÜRKMEN