31 Mart Yerel seçimlerine kısa bir zaman kala partilerin belediye başkan adayları seçim çalışmalarını hız kesmeden sürdürürken, AK Parti Onikişubat Belediye Başkan adayı İnşaat Mühendisi Hanifi Toptaş da seçim öncesi çalışmalarına dur durak bilmeden devam ediyor. Onikişubat’ın gelişimi ve değişimi için projeler hazırlayan Toptaş, basın mensuplarıyla yaptığı toplantıda hazırladığı projelerini tanıttı. Kahramanmaraş’ın Onikişubat özelindeki sorun ve sıkıntılarına değinen Toptaş, bunlara yönelik projelerinin uygulandığı taktirde vatandaşların işlerinin kolaylaşacağını ifade etti. Toptaş, ‘Proje Tanıtım Toplantısı’nda; Kent Bilgi Sistemi, Engelsiz Yaşam Merkezi, Çok Amaçlı Spor Tesisi, Onikişubat Kütüphanesi, Onikişubat Kreşi, Yerinde Dönüşüm Ofisi ve Kentsel Dönüşüm Masteri gibi projeleri tanıtarak, projelerin Onikişubat’a kazandıracağı güzelliklerden bahsetti. Düzenlenen toplantıda Hanifi Toptaş’ın yanı sıra, AK Parti Onikişubat İlçe Başkanı Mücahit Kara ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Onikişubat İlçe Başkanı Emrah Satıcı da konuşmalar gerçekleştirdi.

I M G 0043

VATANDAŞLARIMIZLA FİKİR ALIŞVERİŞİ İÇERİSİNDEYİZ

Konuşmasına kendini tanıtarak ve bu zamana kadar aldığı görevlerinden bahsederek başlayan AK Parti Onikişubat Belediye Başklan adayı İnşaat Mühendisi Hanifi Toptaş; “4 Şubat tarihi itibariyle de Cumhur İttifakımız’dan, Kahramanmaraş’ımızın metropol ilçesi olan Onikişubat ilçemizin belediye başkan adayı olarak gösterilmiş bulunuyorum. Biz bu tarihten itibaren tüm Cumhur İttifakı teşkilatlarımızla sahadayız. Cadde cadde geziyoruz, merkez mahallelerimizdeyiz, aynı zamanda kırsal mahallelerimizdeyiz. Buradaki bütün vatandaşlarımızla buluşmaya çalışıyoruz. Onların sıkıntılarını, dertlerini dinliyoruz ve onlarla fikir alışverişi içerisindeyiz.

Whatsapp Image 2024 03 09 At 15.54.48

NE KADAR FAZLA ÇALIŞMAMIŞ GEREKİYORSA O KADAR ÇALIŞIYORUZ VE MÜCADELE EDİYORUZ

31 Mart yaklaşırken çok önemli bir seçime doğru hep birlikte yol alıyoruz. Türkiye'de yaşıyorsanız her seçim çok önemlidir. Ama özellikle deprem bölgesinde var olan bir il olmamız sebebiyle de bu seçimin çok daha önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. Depremin faturasına baktığımızda 105 milyar dolarlık bir faturayla karşı karşıyayız. 99 yılındaki deprem bizim yaşadığımız depremlerden daha düşüktü. O zamanlar temeli ve iskeleti sağlam olmayan devlet, kriz yaşadı. Ama bugün baktığımızda özellikle son 5 yılda yaşadığımız, pandemi sürecine, etrafımızdaki bütün savaşlara ve yaşadığımız bu son acı olaya rağmen şu anda temeli sağlam, dimdik ayakta duran bir ülkeye sahibiz. Tabii ki de eksikliklerimiz var, tabii ki de yapılacak şeyler var. Ama her zaman ifade ettiğimiz üzere Kahramanmaraş'taki her bir fert hem devletimiz hem genel idarelerimiz, merkezi idarelerimiz hem buradaki yerel yöneticilerimiz hem STK’larımız hem sizler ve Kahramanmaraş’ın her bir ferdi hakikaten ne kadar fazla çalışması gerekiyorsa o kadar fazla çalışıyor ve mücadele ediyor. Kendi içimizde birliğimizin, beraberliğimizin, dayanışmamızın, birlikteliğimizin, istişarenin bizler için çok daha önemli olduğu bir sürecin içerisinden hep birlikte geçiyoruz. 105 milyar dolarlık bir fatura ve 4 il, 2 ilçe özellikle en fazla yıkıma uğrayan Kahramanmaraş'ımız gibi, Malatya gibi, Adıyaman gibi, Hatay gibi ve Gaziantep'in iki ilçesi olan Nurdağı ve İslahiye'de bu 105 milyar dolarlık rakamın yaklaşık 20 milyar dolarlık kısmının şehrimizde 6 Şubat'tan itibaren yatırıma dönüştüğünü ve önümüzdeki süreç içerisinde de yatırıma dönüşeceğini görüyoruz ve daha iyi yerlere geleceğiz. Merkezi idarelerimizin, yerel yönetimlerimizin çok önemli bir uyum içerisinde olması gerektiği bir süreci yaşıyoruz. Onun için de bu seçimde en büyük ilçe oyu olarak ve hem büyükşehrimizde hem tüm ilçelerimizde büyük bir seçim zaferi kazanmayı istiyoruz. Bu yatırımların da etkin ve verimli bir şekilde şehrimize kazandırılması noktasında da çok büyük bir mücadele vereceğimizi de sizlere ifade etmek istiyorum. Bizler hep beraber olacağız. Hep birlikte olacağız.

PROJELERİMİZ DEPREMİN HASARLARINI BERTARAF ETME YÖNÜNDE HAZIRLANDI

Biz kendi siyasi argümanlarımız çerçevesinde baktığımızda özellikle deprem bölgesi içerisinde yer alan bir şehir olmamız hasebiyle de 6 Şubat'ın getirmiş olduğu maddi ve manevi ve aynı zamanda psikolojik etkilerin karşımıza çıktığını görüyoruz. Dolayısıyla da bizlerin özellikle burada projelerimizi işte bu hasarların bertaraf edilmesi ana ekseninde de oluşturduğumuzu ifade etmek istiyorum. Bütün kurumlarımızın kendine ait görev, yetki ve sorumlulukları vardır, birçok şey söyleniyor. Bakanlığımızın kendine ait, büyükşehir belediyemizin ve ilçe belediyelerimizin de kendine ait görev, yetki ve sorumlulukları var. Mesela bizler bir ilçe belediyesi olarak su ve altyapı işiyle uğraşamayız. Ama büyükşehir belediyemiz koordinasyonunda tabii ki de bu altyapı işlemlerini hep birlikte halledebiliriz. Veya bizler bir alana rezerv alan olarak ilan edememeyiz, çünkü bu bakanlığımızın sorumluluğundadır. Bizler de kendi ilçe ölçeğimizdeki yapılabilecek işleri çalışma arkadaşlarımızla birlikte hazırladığımız ve ayağı yere sağlam basan projelerimizi vatandaşlarımızla paylaşıyoruz.

I M G 0024

YERİNDE DÖNÜŞÜM OFİSLERİMİZİ KURACAĞIZ

İlk olarak yerinde dönüşüm ofislerimizi kuracağız. 6 Şubat'ın getirmiş olduğu etkiler dediğimizde aslında karşımıza çıkan en önemli sorunlardan bir tanesinin barınma sorunu olduğunu ve iş yeri stokunun azaldığını görüyoruz. Bugün Kahramanmaraş'ta 100 adet konut varsa bu 70’e düşmüş durumda. Ve 100 adet iş yeri varsa bu da yine aynı şekilde 70’e düşmüş durumda. Bir taraftan tabii ki bununla alakalı bir yol katedildi, kalıcı konutlarımız inşa ediliyor. Sayın Cumhurbaşkanımız 10 bin adet konutun teslimatını yaptı. Bir taraftan şehir merkezimizde, Onikişubat sınırlarımızda kalan Azerbaycan mahallemiz, Şazibey ve Hayrullah Mahallemizde 10 bin konut artı iş yeri bir taraftan yapılıyor. Yine aynı şekilde de yine Altınova'da da inşallah rezerv alan olarak ilan edilen ve bakanlığımız tarafından kalıcı konutlar inşa edilecek yerlerimiz var. Bu şekilde biraz konut sayısını artıracağız.

ORTA HASARLI YAPI VE YERİNDE DÖNÜŞÜM SÜREÇLERİ HIZLANACAK

Bir taraftan da bizim orta hasarlı yapılarımız var. Bakanlığımızın yapmış olduğu bir mikro bölgelendirme çalışmaları ve bu mikro bölgelendirme çalışmalarında da uygun olmayan alanlar var. Bununla alakalı süreç de büyükşehir belediyemizle devam ediyor. Burada da bilim adamları tarafından daha öncesinde üniversitemiz tarafından hazırlanan bir rapor ve sonrasında da Büyükşehir Belediyemiz tarafından hazırlanan bir rapor var. Bu 2 bilim adamı farklı şeyleri söylüyor. Bir tanesi fayın olduğu, burada deprem üretebileceğini söylerken öbür taraftan büyükşehir belediyemiz tarafından yine başka bir bilim adamlarına hazırlatılan raporda da bunun fay olmadığını, dolayısıyla burada sorun olmadığı yönünde bir karar mevcut. Bizler öncelikle bu sürecin takibini yaparak buradaki hem natamam yapılar sonuçlandıktan sonra güçlendirilmesini uygun olan orta hasarlı yapılarımızın güçlendirilerek buradaki konut sorununun arttırılmasını sağlamaya çalışacağız. Orta hasarlı yapı sorunumuzun yanında bir taraftan da yerinde dönüşümlerin hızlanması gerektiğini biliyoruz. Biz de bu yerinde dönüşüm süreçlerini hızlandırmak için belediyemiz bünyesinde Çevre Şehircilik İl Müdürlüğümüz işbirliğinde inşallah yerinde dönüşüm ofisimizi oluşturacağız ve bununla birlikte buraya gelen vatandaşlarımızın yerinde dönüşüm sistemlerini onların istediği şekilde oluşturacağız.

KENTSEL DÖNÜŞÜM MASTER PLANIMIZI ORTAYA KOYACAĞIZ

Kentsel dönüşüm master planımız var. Deprem sonrasında da en çok konuşulan konulardan bir tanesi şuydu; şehri neden dışarıya taşıyoruz? Devletimizin acilen konutların temellerini atması gerekiyordu. İşte Mağaralı, Serintepe, Yörük Selim gibi mahallelerimizin acilen konut stoğunun arttırılması yönünde esas kentsel dönüşümü sağlayacak Kentsel Dönüşüm Master planımızı ortaya koyacağız. Onikişubat’ımızın; orman, kentsel dönüşüm, yerinde dönüşüm gibi ihtiyaçlarına kulak vereceğiz ve bunlar çerçevesinde ürettiğimiz plan ve projelerimizi hayata geçireceğiz” ifadelerini kullandı.

1 NİSAN'DAN İTİBAREN VAR GÜCÜMÜZLE ÇALIŞMAYA GAYRET EDECEĞİZ

I M G 9997-1

Bundan sonraki süreçte depremin etkilerini göz önünde bulundurarak çalışacaklarını belirten AK Parti Onikişubat İlçe Başkanı Mücahit kara; “Bizler kapı kapı gezmeye, esnaflarımızla, sivil toplum kuruluşlarımızla, mahalle toplantılarımızla, meslek oda derneklerimizle, vakıflarımızla adeta gece gündüz hiç durmadan buluşmaya ve çalışmaya gayret ediyoruz. Bir taraftan kırsal mahallelerimiz, bir taraftan merkezde mahallelerimiz olmak üzere seçim çalışmalarımızı dolu dizgin devam ettiriyoruz. 6 Şubat’ta sonra artık şehrimizde ne yapacaksak depremin önceliğini, depremin getirdiği maddi, manevi ve bunun psikolojik etkilerini göz önüne alarak yapacağız. Buna göre şehrimizde, ilçelerimizde yapılması gerekenleri en kısa sürede yapmak suretiyle 1 Nisan'dan itibaren var gücümüzle çalışmaya gayret edeceğiz. Bizim Belediye başkan adaylarımız bu zamana kadar yaptıkları gibi bundan sonra da yine gerçek belediyeciliği yürütmeye gayret edecekler, çalışacaklar. 1 Nisan'dan sonra ilçe belediye başkanımızın yapacağı işleri, ilçe belediye başkanımız Büyükşehir Belediye Başkanımızın yapacağı işleri büyükşehir belediye başkanımız ve bakanlıklarla, kurumlarla organize edilecek işleri de onlarla birlikte inşallah takip edeceğiz. Bizler Kahramanmaraş’ı depremden önceki Kahramanmaraş'tan çok çok daha iyi bir pozisyona getireceğiz inşallah” dedi.

OY REKORU KIRARAK HANİFİ BAŞKANIMIZI SEÇECEĞİMİZE İNANIYORUZ

Milliyetçi Hareket Partisi Onikişubat Emrah Satıcı ise; “Sizler hangi adayın, hangi partinin kazanacağını bizlerden daha iyi bilen, bizlerden daha tecrübeli insanlarsınız. Kazanamayacak adayın proje açıklarken ayağı yere basmadan halkın duymak istediği şeyleri söylemesi kadar onlar için çok doğal. Önemli olan kazandıktan sonra bu vaatleri ve projeleri yerine getirmek. Malum bazı adayların ve genel başkanların konuşmalarında ifadeler var. Biz Allah'ın izniyle Onikişubat ilçemizde oy rekoru kırarak Hanifi Başkanımızı seçeceğimize inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Muhabir: MELİSA TÜRKMEN