Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli hizmetlerin yürütülmesinde yaşanan sorunların tartışılması ve çözüm yollarının aranması, adli soruşturma sürecinin adil yargılanma hakkına en uygun şekilde sonuçlandırılmasına yardımcı olunması, adli kolluk görevlilerinin bağlantılı olaylarla ilgili soruşturma işlemlerinde uygulama birliğinin sağlanması amacıyla Adli Kolluk Koordinasyon ve Değerlendirme toplantısı düzenlendi. Kahramanmaraş Adliyesi konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Murat Tiryaki’nin yanı sıra Kahramanmaraş İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Gökhan İnan ve kentteki adli kolluk görevlileri katıldı.

Whatsapp Image 2024 01 19 At 15.47.56 (1)

BİZ BİRÇOK ADLİ SÜRECİN YÜRÜTÜLMESİYLE DE GÖREVLİYİZ

Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Murat Tiryaki, “Malumunuz 2023 yılı şubat ayı itibariyle merkezi Kahramanmaraş olmak üzere çok büyük bir hadiseyle karşı karşıya kaldık. Bu acı olay neticesinde 10 binlerce vatandaşımızı toprağa verdik. Bu acı hadiseyle beraber haliyle şehrimizde yaşanılan bu olayın hem adli boyutu hem de kolluk kuvvetleri nezdinde asayiş gibi birçok hususu özellikle adli kolluk, mercilerimizi, görevlilerimizi ve bizleri ekstra birtakım iş yükünün altına soktu. Biz de tabii sadece deprem soruşturmaları değil, bunun yanında birçok adli sürecin yürütülmesiyle de görevliyiz. Bu aşamada özverili bir şekilde o günden bugüne kadar yoğun mesai harcayan sahada bu işin yükünü sırtlayan kıymetli mesai arkadaşlarıma ve sahada bu işin ekstra yükünü taşıyan kolluk kuvvetinde görevli Bütün arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Biz özellikle adliyede çalışan cumhuriyet savcıları olarak adli sürecin sadece evrak kısımlarıyla bu işin hukuki nitelendirme kısmıyla, delil toplama kısımlarıyla evrak üzerinden muhatap oluyoruz. Ağırlıklı olarak bu dosyaların kemale erdirilmesinde, tamama erdirilmesinde, sahada bizlerle beraber çalışan kıymetli Adli kolluk görevlilerimiz var. Onların hem sahada yaşadıkları sorunları yerinde ve birebir birinci ağızdan dinlemek hem de bizim bu süreçte özellikle evraklarda gördüğümüz belki Eksik bulduğumuz ya da daha iyi nasıl olabilir dediğimiz hususları bu toplantıda istişare edeceğiz.

Kahramanmaraş'ın depremzede gönüllüsü Elif abla, çocuklarla "iyileşiyor" Kahramanmaraş'ın depremzede gönüllüsü Elif abla, çocuklarla "iyileşiyor"

Edited-9

SERİ BİR ŞEKİLDE SORUŞTURMALARI NETİCEYE KAVUŞTURACAĞIZ

Kahramanmaraşlı hemşerilerimiz özellikle deprem sürecinden sonra adli süreçle ilgili ister istemez bir miktar sürecin ehemmiyetine kaynaklanır, farklı alanlara yoğunlaşılmasından dolayı birtakım bazı birimlerde birikmelerimiz var. Bu mağduriyetleri ortadan kaldırmak ve depremden daha önceki dönemlerden çok daha iyi neticeleri ve geri dönüşleri alacak şekilde bir çalışma dönemine gireceğiz. Bu konuda da hepinizin samimiyetle bize destek vereceğinize ve vatandaşlarımızın yargı vesilesiyle devletine ve milletine olan güvenini, sadakatini, bağlılığını arttıracak adil, vicdanlı bir adli süreci inşallah yakalamış olacağız.  Bizler de Cumhuriyet Savcıları olarak sizlerle beraber bu işi en güzel şekilde yapmanın gece gündüz demeden özellikle bu devlet adildir anlayışını vatandaşımızda perçinleyecek başarılı, hayırlı hizmetlere vesile olacağımıza inanıyorum. Bazı iş ve işlemlerde aksamaların olduğuna yönelik yakınmalar var. Özellikle uyuşturucu bağlamında konuşuyorum. Depreme yoğunlaştık ama hamdolsun deprem noktasında belli bir mesafeye ulaşmış durumdayız. Seri bir şekilde soruşturmaları neticeye kavuşturacağız. Fakat bazı alanlarda özellikle uyuşturucu, terör dosyalarıyla ilgili bakılması gereken hususlar var. Bunların hepsini büro bazlı arkadaşlarımız değerlendirilecekler. Yine özellikle toplumun güvenini kazanmaya yönelik olarak soruşturma dosyalarının hızlı bir şekilde hazırlanması özellikle her alan ama her alana firar edilecek, devletin her yerde varlığını en üst seviyede hissettirecek şekilde sahada bu bilgilerin ve delillerin toplanıp bize bu noktada soruşturma faaliyeti anlamında taleplerin yoğun şekilde gelmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Edited 3

GEREK EMNİYET GEREK JANDARMA OLARAK SAVCILARIMIZIN HER ZAMAN YANINDAYIZ

Kahramanmaraş İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Gökhan İnan, “Tabii ki adli işler önemli ama bizim öncelikli olarak varoluş maksatlarımızdan bir tanesi bu milletin, bu vatanın bölünmez bütünlüğüdür. Bu bizim kırmızıçizgimizdir. Bu çizgi istikametinde tabii ki bazı yapılması lazım gelen işleri de hep beraber yapacağız. Ben Ankara'da görevliyken buraya 6 Şubat depremlerinde yardım için geldim. Yaklaşık 3 ay kadar burada depremde gerek emniyet gerek adliye gerek jandarma hepsiyle beraber bir bütün olduk ve çalıştık. Sonra da nasip oldu buraya kararnameyle İl Jandarma Komutanı olarak atandık. Bizim bu işleri yaparken kendi camiamızda söylediğimiz bir tabir var; biz bir bayrak teslim alıyoruz ve teslim aldığımız bayrağı daha yukarıya nasıl taşıyabiliriz? Onun derdindeyiz. Hizmette vatandaşın kölesi olacak bir anlayışla hareket etmek durumundayız. Yani vatandaşımızın halkımızın yanında, yakınında ve yardımında olacak şekilde görevlerimizi yapmak durumundayız. Adli işlemlerde tabii ki de biz gerek emniyet gerek jandarma olarak savcılarımızın her zaman yanındayız. Daha hızlı nasıl iş üretebilir, doğru metodoloji ile nasıl bu işlerin üstesinden gelebiliriz diye düşünüyoruz. Çünkü benim yaklaşık 31 yıllık tecrübem şunu gösterdi; jandarma ve emniyet sürekli sahada görülür, olmalıdır ve sahaya doğru basmalıdır. Vatandaşlar sürekli iletişim halinde bulunmalıdır. Adli işlemlerde eğer bir konuyu ötelersek ya da geciktirirsek biliniz ki ondan sonraki günlerde başka adli işler, başka konular gündeme gelebilir. Bu da bizim öncelikli yapmamız lazım gelen işlerin aksamasına sebebiyet verebilir. Bu kapsamda hızlı olmak, kısa sürede iş çözmek ve uzun süreli çalışabilmek benim kanaatimce bizim şiarlarımızdan bir tanesidir. Ben bizden öncekilerin bize teslim ettiği bayrağı daha yukarılara taşıyarak Kahramanmaraş ilimizin burada yaşayan tüm kardeşlerimizin bize olan güven ve itimatlarını da boşa çıkarmayacak şekilde güzel çalışmalara hep beraber ekip olarak imza atacağımıza yüzde yüz inanıyorum. Tabii ki de yüzyılın depremi diyoruz. Bu yüzyılın depreminde şehitlerimiz oldu, çok kayıplar oldu buralardan da bir şekilde çıkarak hayatı da normalleştirerek, vatandaşımızın beklentilerine de karşılık verecek şekilde yürüteceğiz. Ben bu duygu ve düşüncelerle bu güzel toplantının verimli olduğuna inanıyorum” ifadelerini kullandı. 

Editör: Didem Kayabaşı