Milli Mücadelenin en önemli zaferlerinden biri olan Sakarya Meydan Muharebesi sonrasında, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e 'Gazi'lik unvanı ve "Mareşallik" rütbesi verilmiş ve bu tarihe atfen her yıl, 19 Eylül Gaziler Günü olarak kutlanıyor. Tüm Türkiye’de olduğunu gibi Kahramanmaraş’ta da bu anlamlı gün dolayısıyla tören düzenlendi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan törende Kahramanmaraş Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Garnizon Komutanlığı, Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kahramanmaraş Şubesi ve Muharip Gaziler Derneği Kahramanmaraş Şubesi tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunuldu. Günün anlam ve önemine ilişkin yapılan konuşmaların ardından tören son buldu.   

IMG_1652

VATAN İÇİN ÖLMEK KUTSALDIR

Törende konuşan Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kahramanmaraş Şube Başkanı Mehmet Ali Küpeli, “Hürriyet ve İstiklal benim karakterimdir diyen, milli mücadeleyi başlatan, Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e Sakarya Meydan Muharebesi'nden sonra 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) tarafından gazilik ve mareşallik unvanı verilmiş olup 2002 yılında çıkartılan kanunla 19 Eylül Gaziler Günü olarak kutlanmaktadır. Türk milleti tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış, işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir. Bu nedenle tarihinde birçok savaş yapmış birçok evladını şehit ve gazi vermiştir. Vatan için ölmek kutsaldır. Şairin de dediği gibi; Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak Eğer uğrunda ölen varsa vatandır.’ Toprağı suyla yoğurursanız çamur, kanla yoğurursanız vatan olur. Vatanımızı bizlere kazandıranlar bu toprakları vatan yapanlar bu uğurda şehit ve gazi olanlardır. Her Türk çocuğunu annesi ve ninesi şehitlik ve gazilik ninnileriyle büyütmüş, askere giderken, hadi oğul, hadi git, ya gazi ol, ya şehit bir yere uğurlamış, evladını vatanı için feda etmekten çekinmemiştir.

IMG_1606

BUGÜNÜN 19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ OLARAK KUTLANMASI DEVLETİMİZİN GAZİLERE VERDİĞİ ÖNEMİN BİR GÖSTERGESİDİR

Askere giderken çalan davullar, vatan analarının canına. Bilir ki o gün o kadar ulvidir ki ağlamayı yakıştırır kendisine. Ne de oğlunu gözlerindeki hüzünlü bakışlarını, yollanır koç yiğitler sallanır eller. Malatyalı Ahmet'e, Çorumlu Hasan'a Maraşlı Ökkeş'e, bizim memleketimiz gazidir gazi der onlara. Bakır renkli gönül gözlerinin Anadolu toprağının varlığını hisseder. Hakkari'nin yolsuz bir mezrasında bir yiğitlik öyküsü, sinesine hain bir kurşun saplandığında, Zap suyunun derinliklerinde, gönüllerimize herhangi bir hicran çizgisi olurlar. Yeşil tomurcuklar gibi açmayı beklerken hayatlarının baharında, mavi güçlerini dahi avuçlamadan elden, ayaktan, gözden, bacaktan ayrı düşerler. Olmasın ayağım, tutmasın bedenim görmesin gözüm, dalgalanacaksa bayrağım, susmayacaksa ezanım, dün dedelerinin Çanakkale'de bedel ödediği gibi, bugün de Anadolu toprağını, Türk'e ebedi yurt yapmanın bedelini ödediler. Akşam güneşiyle sönerek ya şehit ya gazi oldular. Adı vatan olan Allahu ekber dağlarında. Bugünün 19 Eylül Gaziler Günü olarak kutlanması devletimizin gazilere verdiği önemin minnet ve şükran duygusunun bir göstergesidir. Bu duygu ve düşüncelerle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimiz ve hayatlarını kaybeden gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olan gazilerimize sağlıklı ve huzurlu bir ömür geçirmelerini temenni ediyorum. Tüm gazi arkadaşlarının, gaziler gününü kutluyorum” ifadelerini kullandı.  

Prof. Dr. Kutoğlu: Kahramanmaraş'ta kırılan 3 segment, tek faya bağlı Prof. Dr. Kutoğlu: Kahramanmaraş'ta kırılan 3 segment, tek faya bağlı

Haber: Emrah Özdemir