Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Emin Mehmet Terzioğlu, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Gökhan İnan, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcı Vekili Habibullah Keser, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alptekin Yasım, İstiklal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Bakan, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman, İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Kahraman, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fırat Görgel, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay’ın yanı sıra çok sayıda kent protokolü katıldı. Programın açılış konuşmasını Mehmet Gümüşer Anadolu Lisesi Müdürü Ali Buldum yaptı.

Screenshot 3-7

ÇANAKKALE CEPHESİ'NİN ANADOLU HALKINA VERDİĞİ AZİM KURTULUŞ SAVAŞI’NIN MEŞALESİNİ ATEŞLEMİŞTİR

Ali Buldum yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Zorlu koşullara ve büyük kayıplara rağmen tarihe geçen bir zafer kazandığımız 18 Mart Çanakkale Zaferi anlamı ve önemi geçmişten günümüze unutulmayacak izler bırakmıştır. Kahraman Türk ordusunun Çanakkale cephesinde verdiği mücadele yalnızca Türk tarihinin değil bütün dünya tarihinin de akışını etkileyecek derecedeydi. Bu cephede alınan galibiyet, dünya ülkelerinin güç dengelerini değiştirmiş ve yüce Türk milletinin belirleyici ve yönlendirici gücünü bir kere daha gözler önüne sermiştir. Çanakkale Cephesi'nin Anadolu halkına verdiği azim, umut ve kararlılık, Kurtuluş Savaşı’nın meşalesini ateşlemiştir. Çanakkale, Türk ulusunun bağımsızlık ve hürriyet söz konusu olduğunda ne denli kararlı ve kahraman olduğunu sonsuza dek anımsatacak bir anıt cephedir. Çünkü Türk ordusu, güçlü muharebe taktiklerini, silah gücü bakımından çok üstün bir güce karşı ustalıkla kullanmıştır.

I M G 0083

DÜNYA TARİHİNİN ZİRVE SAYFALARINA DA ‘ÇANAKKALE GEÇİLMEZ’ İLKESİ YER ALIYOR

Bununla beraber Dünya Harp Tarihi, Çanakkale'de Türk askerinin insancıllığını, savaş alanında bile yitirmediğine düşmanına dahi merhamet gösterdiğine şahit olmuştur. 18 Mart tarihi, kutsal vatan topraklarını, canları pahasına koruyarak şehitlik makamına ulaşan yüce insanları bir kere daha hatırladığımız, minnettarlığımızı, şükran duygularımızı sunduğumuz kutlu bir gündür. Her siperde ayrı bir destan başlatan kahraman askerlerimiz, düşmana karşı verdiği mukaddes mücadeleyi zaferle sonuçlandırdığında, dünya tarihinin zirve sayfalarına da ‘Çanakkale Geçilmez’ ilkesini bir daha silinmemek üzere yazdırmıştır. Çanakkale Savaşları'nın unutulmaz kahramanı Anafartalar grup Komutanı Mustafa Kemal'in başarısı, ileride başlayacak Ulusal Kurtuluş Savaşımızın kaynağı olmuştur. Bağımsızlığımızı savunmak, yurt topraklarını korumak için yapılan savaşlar kutsaldır. Çanakkale ve Ulusal Kurtuluş Savaşımız kutsal destan savaşlarına birer örnektir. Çanakkale Zaferinin yıl dönümünde Büyük Önder Atatürk'ü, Çanakkale şehitlerimizi ve bugüne vermiş olduğumuz tüm aziz şehitlerimiz, Şehitler Günü münasebetiyle bir kez daha saygı ve şükranla anıyor yüce Allah'tan rahmet diliyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun” ifadelerini kullandı.

ÇANAKKALE BOĞAZI'NIN DENİZDEN GEÇİLEMEYECEĞİNİN TÜM DÜNYAYA GÖSTERİLMİŞTİR

Screenshot 1-18

Çanakkale zaferiyle ilgili konuşma yapan Personel Üsteğmen Bora Türe, “109 yıl önce bugün 18 Mart 1915’te, Çanakkale Boğazı'nın denizden geçilemeyeceğinin tüm dünyaya gösterildiği ve deniz zaferinin ilan edildiği gündür. Bu tarih Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulunda 4768 numaralı kanun ile kahraman şehitlerimizi anmak maksadıyla aynı zamanda şehitler günü olarak da kabul edilmiştir. Tüm yokluk ve imkansızlıklara rağmen milletimizin kahraman evlatlarının şehadeti ve gaziliği pahasına kazanılan bu zafer, İstiklal Harbimize ve nihayetinde Türkiye Cumhuriyeti'ne giden bu yolda çok önemli bir kilometre taşı olmuştur.

İTİLAF DEVLETLERİ BOĞAZI TERK ETTİ

18 Mart 1915’te Amiral John de Robeck komutasındaki İtilaf Devletleri donanması Çanakkale Boğazı’nı geçmek için büyük bir taarruz başlattı. Ancak bir süre sonra müttefik donanmasının gemileri, Nusret Mayın Gemisi tarafından boğaza döşenen mayınlara çarparak ya da tabyalardan yapılan top atışlarıyla battı, üçü de ağır hasar görmüştü. 2 muhrip ve 7 mayın tarama gemisi de batırılmıştı. Donanmanın, 800 kişilik asker kaybı da eklendiğinde savaş gücünü üçte bir oranında yitirdiği anlaşılmaktadır. Bu durum karşısında panikleyen itilaf devletleri boğazı terk etti. Yaşadıkları bu olayın ardından Çanakkale Boğazı'nın denizden geçilemeyeceğini anlayarak 25 Nisan 1915 tarihinde Gelibolu Yarımadası'ndan çıkarma yaparak boğazı geçmeyi denemişler. Ancak Çanakkale Savaşları'nda askeri bir deha olarak ön plana çıkan Yarbay Mustafa Kemal'in çok isabetli ve ileri görüşlü muhakemesi neticesinde hedeflerine ulaşamamışlardır.

I M G 0120

ÇANAKKALE SAVAŞI, CESARETİN VE FEDAKARLIĞIN EN BÜYÜK ÖRNEĞİDİR

Şanlı tarihimizde yerini alan ve tüm dünyaya karşı cesaretin ve fedakarlığın sayısız örneklerinin sergilendiği Çanakkale Savaşı, vatanın bütünlüğü ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda Türk milletinin vatanı için hangi zorluklara göğüs gerebileceğinin en güzel örneklerinden birisidir. Başta büyük önder Atatürk olmak üzere, gerektiğinde vatanı için şehit olmayı en şerefli görev olarak kabul eden, yedisinden yetmişine kadın-erkek tüm Anadolu insanı bu zaferden aldıkları güç ile Kurtuluş Savaşı'nı başlatmışlar ve işgal altındaki vatan topraklarını kurtararak Türkiye Cumhuriyeti'ni kurmuşlardır.

I M G 0115

ŞEHİTLERİMİZİ BİR KEZ DAHA SAYGIYLA ANIYORUZ

Hayatını bu cengaver erlere komuta ederek geçiren, ‘Dünyanın hiçbir ordusunda daha sağlam bir askere rast gelinmemiştir’ diyerek, kahramanlara hayranlığını ifade eden büyük önder, ebedi Başkomutan Atatürk'le aynı duyguları paylaşan bizler, şehitlerimizi bir kez daha saygıyla anıyoruz. Ulusumuzun varoluşunun, birlik ve beraberliğinin ölümsüz sembolleri olan şehitlerimizin manevi varlıkları, tarih ve millet bilincimizin korunmasında ve sahip olduğumuz yüce değerlerin genç nesillere aktarılmasında en değerli hazinedir. Bu nedenle, şehitlerimizin aziz hatıraları sonsuza dek yaşatılacaktır. Aziz şehitlerimizin yüreklerimizde yaktıkları ateş, vatanımıza yönelecek her türlü tehdide karşı mücadelede sarsılmaz inancımıza, tükenmez gücümüze sonsuz kaynak teşkil etmektedir.

I M G 0125

VATAN TOPRAKLARINA YÖNELİK TÜM TEHDİTLER, BERTARAF EDİLECEKTİR

Aziz şehitlerimiz, yattıkları yerde şunu hissetmeliler ki; ülkemizin birliğine göz diken, düşmanlarımızın ve terör örgütlerinin kutsal vatan topraklarına yönelik tüm tehditleri, dün olduğu gibi bugün de Türk milleti ve onun bağrından çıkmış Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından bertaraf edilecektir. Üzerinde yaşadığımız toprağı vatan yapan, bayrağımıza rengini kanlarıyla veren kahraman şehitlerimiz; bayrağımızın manevi varlığından aldığımız güçle, vatanımıza yönelik her türlü şart altında üzerimize düşen görevi yapacak ve size layık olmaya çalışacağız” şeklinde konuştu.

Muhabir: MELİSA TÜRKMEN