mehmet-ozhaseki-aa-2056125

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından deprem bölgesi Kahramanmaraş’ta evlerini yeniden yapmak isteyen depremzede vatandaşlara, konutlar için 750 bin TL hibe, 750 bin TL kredi, ahırlı köy evleri için 750 bin TL hibe, 1 milyon TL kredi, iş yerleri için 400 bin TL hibe, 400 bin TL kredi veriliyor. Hibe yardımı, yapılacak olan inşaatın büyüklüğü, niteliği gibi hususlar gözetilerek ayni olarak inşaat malzemesi desteği verilmesi şeklinde de yapılabiliyor. Bu kapsamda Kahramanmaraş’ta ‘Yerinde Dönüşüm’ projesinden yararlanan depremzede vatandaşlar konutlarını yapmak için çalışmalara başladı. Konuyla ilgili sosyal medya hesabından paylaşım yapan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Yerinde Dönüşüm” kapsamında Bakanlığın denetiminde, TOKİ güvencesiyle evlerini yerinde yapmak isteyenleri, İl Müdürlükleri ile Yapım ve Dönüşüm Ofislerine davet etti.

2-529

Türkoğlu’nda yarın elektrikler kesilecek Türkoğlu’nda yarın elektrikler kesilecek

AFET BÖLGESİNİ HIZLA AYAĞA KALDIRACAĞIZ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Kahramanmaraşlı Mehmet kardeşim ve ailesi “Yerinde Dönüşüm" projemize başvurdular, hibe ve kredi desteği alarak evlerinin yapımına başladılar. 2 katlı yapacakları evlerinin kaba inşaatı bitmek üzere. Deprem bölgesinde Mehmet kardeşim gibi, “Yerinde Dönüşüm” kapsamında Bakanlığımızın denetiminde, TOKİ güvencesiyle evlerini yerinde yapmak isteyen kardeşlerimizi İl Müdürlüklerimiz ile Yapım ve Dönüşüm Ofislerimize bekliyoruz. Depremzede kardeşlerimiz, müteahhitlerle anlaşıp evlerini yaparlarken herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için “Tip Sözleşme”lerimiz hazır. Yine bir mağduriyet oluşmaması adına müteahhitlere yapılacak ödemeleri hakediş bazında yapıyoruz. Ayrıca depremzede kardeşlerimize evleri için “Tip Projeler” sunuyor ve birçok harçtan muaf tutuyoruz. Kararlıyız, milletimizle birlikte afet bölgesini hızla ayağa kaldıracağız” şeklinde konuştu.

‘YERİNDE DÖNÜŞÜM’ İLE MUTLU, HUZURLU, KENDİ MAHALLEMİZDE, KENDİ ŞEHRİMİZDE YAŞAMAK İSTİYORUZ

Yerinde dönüşüm projesinden yararlanan Mehmet Yeşilyurt, “Burası Mehmet Akif Mahallesi. 1993 yılında biz bu mahalleye taşındık. ‘Yerinde Dönüşüm’ projesiyle alakalı ilk olarak babamın evinde çalışmalara başlamış bulunuyoruz. Depremin ilk saatlerinde babam, annem, kardeşim, eşi ve çocuklarını evden çıkardık. Ev ağır hasarlı olduğu için yıktık. Babamın burada bahçesi vardı. Burada bahçeyle uğraşıyordu. Dolayısıyla ‘Yerinde Dönüşüm’ projesi gerçekten çok güzel bir proje. ‘Yerinde Dönüşüm’ ile mutlu, huzurlu, kendi mahallemizde, kendi şehrimizde yaşamak istiyoruz. Devletimiz gerçekten bu konuda ciddi anlamda bize katkı da bulundu” ifadelerini kullandı.  

Haber: Melisa Türkmen