Kahramanmaraş’ın yamaç paraşütü sporu için Türkiye’nin en uygun şartlarına sahip olduğunun anlaşılmasının ardından Türkiye’nin en önemli yamaç paraşütçüleri yönünü Kahramanmaraş’a çevirdi.

Kahramanmaraş’ın bu spor için çok uygun coğrafi yapısı olmasına rağmen yetkililer tarafından yeterince desteklenmeyen yamaç paraşütü, biraz destek ile Kahramanmaraş’ın dünyaya açılan kapısı olmaya aday bir spor olarak görülüyor. Kahramanmaraş’ta uzun zamandır aktif bir şekilde yapılan fakat birçok kişi tarafından bilinmeyen yamaç paraşütü sporu hakkında Manşet Gazetesi haber ekibi olarak araştırmalar yaptık ve bu sporu profesyonel bir şekilde yapan THK Kahramanmaraş Sportif Havacılık ve Doğa Sporları Kulübü Derneği (MAHAVK) Pilotlarından Barış Çelik ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Çelik, Yamaç paraşütünün tarihçesini, neden bu sporun Kahramanmaraş’ta yapıldığını ve Hangi Seviyedeki Pilotların bu spor için uçabileceğinden bahsetti.

İşte Barış Çelik ile yaptığımız röportaj;

Yamaç Paraşütü Tarihçesinden bahseder misiniz?
Yamaç paraşütü bulunan, serbest paraşütlerle yamaçlardan koşarak kalkmaya olanak sağlayan bir, hava sporlarıyla ilgilenen birkaç kişi tarafından 1980'li yılların başlarında ekstrem spor türü. Sivil havacılık mevzuatlarına göre çok hafif hava aracı (ÇHHA) sınıfına girer. Yamaç paraşütü, çok hafif hava araçları içerisinde en hafifidir. Kolay taşınabilir olması sayesinde, yolu olmayan tepelerden kalkış yapılabilir. Özel kalkış-iniş pisti gerektirmez. Doğal kaldırıcı kuvvetleri kullanarak saatlerce havada kalabilir, bulutlara kadar yükselebilir ve kilometrelerce mesafeler kat edebilir. Dünyada en yaygın ve hızlı gelişen havacılık sporudur. Paraşütün sırt çantasına sığacak kadar küçülebilmesi ve ağırlığının az olması nedeniyle bazı dağcılar tarafından dağların zirvelerinden inmek için de kullanılır. Yamaç paraşütünü, belirli sağlık koşullarına uyan hemen herkes yapabilir. Birçok kulüp, dernek, kurs vb. kuruluşlar bu sporun eğitimini vermektedir. Türkiye'de bu sporun eğitimini veren yaklaşık 40 civarında da üniversite kulübü bulunmaktadır. Kullanılan malzemelerin ithal ve özel olması nedeniyle maliyeti oldukça yüksektir. Ancak yine de diğer havacılık sporlarıyla karşılaştırıldığında uçmanın en ucuz yolu olduğu görülür. Yamaç paraşütü genellikle tehlikeli bir spor olarak bilinse de, kurallarına uyulduğu ve ciddi bir eğitim alınarak yapıldığı takdirde tehlikeleri en alt düzeye indirilebilir. Türkiye’de yamaç paraşütü ile 4000-5000 m. yüksekliklere çıkılabilmekte, 500 kilometreye kadar mesafe gidilebilmektedir. Türkiye mesafe rekoru 343,5 km'dir. Bu rekor milli yamaç paraşütçüsü Hakan Akçalar’a aittir. Hakan Akçalar, Kahramanmaraş Narlı’dan kalkış yaptıktan sonra Mardin Kızıltepe'ye iniş yapmıştır. Ayrıca yamaç paraşütü akrobasisi, diğer dallara göre daha çok manevra içerir.


Neden Kahramanmaraş?
Kahramanmaraş hem coğrafi yapısı ve hem de iklim koşulları itibarı ile Yamaç Paraşütü için bulunmaz bir yer olduğu son yıllarda yapılan çalışmalar ve uçuşlar sonucu kanıtlanmıştır. Birçok bölgede Yamaç Paraşütünün tüm uçuş çeşitlerine uygun Takeoff’lar bulunmaktadır. Bu gün Takeooff alanlarımızın en önemlilerinden biri olan Narlı Kardelen Tepesidir. Kardelen tepesi kuzeyden güneye uzanan bir tepedir. Bu tepe Narlı ovasını Araban ve Yavuzeli ovasından ayırmaktadır. Tepe yüksekliği ovadan 550 metredir. Tepe kesiti sayesinde yelken (soaring) uçuşlarına çok müsaittir. Tepenin ön tarafı ve arka tarafı geniş ovalarla kaplıdır. Tepe üzerinin coğrafi özelliği ve gerideki geniş ova olası bir durumda acil iniş planlamak için oldukça müsaittir. Bu yapı sayesinde her türlü lojistik destek çok hızlı sağlanabilir. Rekorun geliştirile bilmesi için tepe gerisindeki ova küçümsenemeyecek derecede büyüktür. Yukarıda tepenin ve mevcut rotanın coğrafi yapısından bahsettik. Şimdi bu yapının meteorolojik yansımalarından bahsedebiliriz; Tepe önündeki yapı termik ve tetikleyiciler için çok büyük avantaj sağlamaktadır. Bölgenin gece ve gündüz sıcaklık farkından dolayı oluşacak termiklerin stabilitesi yüksektir. Aynı zamanda bu bize geniş alanı olan termiklerin içerisinde yükselme imkanı verir. Arka tarafındaki Harran ovası yeryüzü yükseltisi genel ciddi değişken olmadığı için ova anı anda ısınır ve bütün ova taşıyıcılığını korur. Bu etki sayesinde sporcuya çok uzun mesafeler uçma imkanı sağlar. 


Hangi seviyedeki pilotlar uçabilir?
Uluslar arası literatürde pilot sevilendirme sistemine göre Yamaç Paraşütü Pilotları P1 seviyesinden P5 seviyesine göre değerlendirilir. Bir pilotun herhangi bir yerden uçması için En az P2 olması gerekir. Narlı take off (kalkış alanı) ve landing (iniş pisti) Uluslar arası değerlendirmelerde P2 seviyesinde belirlenmiştir. Yamaç paraşütünü yapan her seviyedeki pilot bu pistten uçabilir.

Dünyada kros (XC) uçuşları
Meteorolojik ve coğrafi uygunluğu yüzünden Avrupalı pilotlar genel Güney Afrika ve Brezilyayı tercih etmektedir. Bu güne kadar kayıtlı en uzun mesafe uçuşu Güney Afrika’da yapılmıştır. Bu uçuşun toplam uzunluğu 502 kilometredir. Süresi 7 saat 39 dakika olarak kaydedilmiştir. Çıkılan en yüksek irtifa 5698 metredir. 90’lı yıllarda insanlar 100 km gidebilmenin hayalini kuruyorlardı. 100 km daha sonra 150 km, 200 km ve 250 km uçuşları gerçekleştirildi. Denizli Çökelez tepesi ve Ankara Ayaş tepesi Türk yamaç paraşütçülerinin gözdesi haline gelmişti. İnsanlar her hafta sonu hangi bölgeden mesafe uçuldu diye elektronik veri tabanlarını takip ediyorlardı. Ankara Ayaş’dan yapılan ve Denizliden yapılan mesafe Uçuşları artık tıkanmıştı. Yeryüzü şekli yüzünden rota buna izin vermiyordu. Narlı take off’un ne kadar uygun bir yer olduğu Yamaç paraşütü camiası tarafından fark edilene kadar.


Neden Kahramanmaraş Narlı Avrupa’nın ve Türkiye’nin bir Numaralı Kros (XC) bölgesi haline geldi?
Bilindiği üzere 2014 yılın da yapılan 343,5 kilometrelik uçuş Türkiye’nin ve Avrupa’nın en uzun mesafe rekoru olarak kayıtlara geçti. Türk pilotlar uzun zamandır 250 km barajını geçemiyorken bir anda bu rekorun 100 kilometreye yakın geliştirilmesi Türkiye’de uçuyorum diyen herkesin ilgisini doğal olarak buraya kaydırdı. Artık şüphesiz ülkenin en verimli Take Off Narlı olmuştu. Avrupalı pilotlarınsa bu bölgeye bu tarihten sonra ilgi göstermesinin elbette başlıca sebepleri var ama en önemli sebepler ne diye soracak olursak Avrupa’ya olan yakınlığımız ve yeni bir bölgede uçmanın heyecanı diyebiliriz. Türkiye sınırları içerinde Avrupa ve Türkiye rekoru geliştirilebilir. Suriye ve Irak ile bu konuyla ilgili protokol yapılabilirse mevcut dünya rekoru da bu bölgeden kırılabilir.

Haber: