Kahramanmaraş’ta son günlerde yağan yağmurların iyiden iyiye kendini hissettirmesine rağmen vatandaşları şemsiye ve bot alımlarına yöneltmedi.

Kahramanmaraş’ta son günlerde aşırı yağışlar kendini gösterdi. Kasım ayı ortalarına kadar pastırma yazını yaşayan Kahramanmaraş’ta aniden bastıran soğuk hava ve aşırı yağışlar, şemsiye ve kışlık bot sektörün de hareketlilik beklentisini artırdı. Ancak bu beklentinin tersine esnaf yağışların da sektöre hareketlilik getirmediğini belirtti. Kahramanmaraş’ta ayakkabı sektöründe hizmet veren esnaf Bekir Yıldız, satışlarla ilgili Manşet Gazetesine konuştu. Vatandaşın bot yerine ayakkabıyı tercih ettiğini dile getiren Yıldız, bu konuda yapılan harcamanın masraf olarak göründüğünü söyledi.

“İşler durgun maalesef. Bot ve ayakkabı çeşitlerimiz ile sezona hazırlandık fakat hala piyasa çok durgun. Sebepleri arasında en çok ekonomik durgunluk var. Yani mevsim normalleri yâda fiyatların pahalılığı değil ekonomik durgunluk en büyük sebep” diyerek değerlendirmeler de bulunan Bekir Yıldız, sözlerine şu şekilde devam etti: “işlerin durgun devam etmesinde en büyük sebep mevsim normalleri değil ekonomik anlamdadır. Kış mevsiminin yeterince soğuk geçmemesinden ziyade insanların ekonomik durumu olduğunu düşünüyorum. Çünkü ayakkabı sektörüne yön veren şey ihtiyaçtan çok modadır. Yani insanlar kış geldiğinde kış modasına uymak anlamında bot alırlar ihtiyaçları olduğu için değil.”

Bir diğer kapalı çarşı esnafı olan Fırat Taşcı da benzer sebeplerden şikâyetçiydi. Model anlamında sezona ciddi hazırlandıklarını belirten Taşcı, piyasayı şu şekilde değerlendirdi: “Bot çeşitle sezona hazırlandık. Model ve fiyat anlamında bir problemimiz yok. Fiyatlar makul seviyelerde ancak ekonomik durgunluğun verdiği bir sakinlik var. Kışın geç gelmesi de işlerimizi etkiledi. Yani mevsimin yeterince yağışlı geçmemesi durgunluğu hala hissetmemize neden oluyor.”

Şemsiye satışlarından memnun olduklarını belirten Âdem Yıl, şemsiye satışlarının yağmurlardan direk etkilendiğini belirterek, fiyatların uygunluğu ile birlikte yağmurlu havalarda hızlı satış olduğunu belirtti. Şengül, değerlendirmelerine şu şekilde devam etti: “Şemsiye satışları şu an gayet güzel. Yağmurların başlamasıyla birlikte tabi ki işlerimiz hızlandı. Ama her şeye rağmen şehrimizde kış şartları yeterince sert geçmediği için satışlar kısa soluklu oluyor.” Yıl, fiyatlar hakkında ise şöyle konuştu: “Fiyatlar her zaman ki seyirde devam ediyor. Bir dalgalanma yok. İnsanlardan şemsiye almayanların sebebi ise fiyatlar değil, gerek görmemeleri.”

Haber: Emre Akkış