Bursa Uludağ Kadın Basketbol Takımı, FIBA Kadınlar Avrupa Kupası play-off turu ilk maçında London Lions Basketbol takımına 77-53 mağlup oldu. Dün, Türkiye saati ile 22.00'da oynanan rövanş maçı için, takım yöneticileri 4 Aralık’ta teknik heyet ve oyuncular için, İstanbul İngiltere Başkonsolosluğu'na vize başvurusunda bulundu. Konsolosluk çalışanları, internet üzerinden vize başvuru için gün almalarını, sporcu dahil hiçbir meslek grubunun vize muafiyeti veya vize önceliği olmadığını öne sürerek, gelen evrakları kabul etmedi. Kulüp yönetimi, internet sitesi üzerinden vize başvurusu için randevu aldı. 21 Aralık'ta oynanacak maça gidebilmek için evraklarını tamamlayan heyet, 13 Aralık’ta sporcular ve teknik heyetin Londra'ya gidebilmesi için başvuruda bulundu.

VİZE YETİŞMEDİ, TAKIM MAÇA EKSİK ÇIKTI

VİZE YETİŞMEDİ, TAKIM MAÇA EKSİK ÇIKTI 

Teknik heyet, durumu FIBA'ya bildirip maçın ertelenmesini istedi. Heyetin teklifini kabul etmeyen FIBA yöneticileri maça çıkılmaması halinde kulübe 40 bin Euro para cezası uygulanacağını bildirdi. Bunun üzerine Hırvat vatandaşı Mia Masic, İspanya vatandaşı Oumoul Sarr, ABD vatandaşı Channon Fluker ile Bulgaristan çifte vatandaşlığı olan Kaptan Eda Şahin ve Almanya çifte vatandaşlığı bulunan Tuba Poyraz'dan oluşan 5 kişilik ekip, karşılaşmaya çıkabilmek için  İngiltere'ye gitti. Sakat şekilde oyuna çıkan, oyun kurucu Eda Şahin'in bazı hücumlara katılamaması dikkat çekerken, Bursa Uludağ Kadın Basketbol Takımı, London Lions  Basketbol'a 122-63 mağlup olarak sahadan ayrıldı.

‘DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI YETKİLİLERİ DE DEVREYE GİRDİ’ 

İngiltere’nin vize sürecinde kendilerine zorluk çıkarttığını vurgulayan, Bursa Uludağ Kadın Basket Başkanı Berk Aladağ, “30 Kasım günü İtalya’da deplasman maçı sonrası kura çekimleri oldu. 30 Kasım akşamı yapılan kura çekiminde, bizim İngiltere takımı ile eşleştiğimiz belli oldu. Takımız 1 Aralık’ta İtalya’dan Türkiye’ye döndü. Araya hafta sonu girdiği için 4 Aralık Pazartesi günü de biz Türk takımı olarak vize evraklarımız hazır bir şekilde, İstanbul’a İngiltere Başkonsolosluğu’na gittik.

Fakat oradaki yetkililer bu şekilde başvuru yapamayacağımızı, web sitesi üzerinden randevu alıp o şekilde işlemlere devam edeceğimizi söylediler. Biz de kendilerine karşı takımdan gelen davetiye mektubunu sunduk. Bizim özel bir amaç için oraya gideceğimizi, ülkemizi temsil etmek için gideceğimizi belirttik. Fakat yine de kabul etmediler. Kısıtlı bir zamanımız vardı Daha sonrasında biz internet üzerinden randevu aldık. En yakın randevu 13 Aralık’taydı, 13 Aralık’a aldık. İngiltere bize vize verme konusunda olumlu bir dönüş yapmadı, vize işlem süremizi kısaltmadı. Biz de başvuru yapmaya gittiğimizde, bunun 15 iş günü sürdüğünü belirttiler. Oraya turistik amaçlı veya gezi amaçlı gitmediğimizi, özel bir turnuva için gittiğimizi ve 2 günlük vize talebimizin olduğunu belirttik. Hiçbir şekilde olumlu yanıt alamadık. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri devreye girmesine rağmen, Londra hiçbir şekilde bize bir öncelik tanımadı. Yani işlem süresini kısaltmadı” diye konuştu.

'Nerede olursak olalım depremle karşılaşma ihtimalimiz çok yüksek' 'Nerede olursak olalım depremle karşılaşma ihtimalimiz çok yüksek'

"DHA"

Editör: Demirören Haber Ajansı