6 Şubat depremlerinin merkez üssü Kahramanmaraş’ta, şehrin 3’te 1’lik bölümü adeta yok olurken özellikle şehir merkezinde bulunan Azerbaycan Bulvarı, Trabzon Caddesi, Hükümet Bulvarı ve Kahramanmaraş’ın tarihi yerleşim yerlerinde yıkımın boyutu çok büyüktü. Deprem sonrası, şehrin yeniden toparlanması ve canlanması adına hazırlanan yeni şehir planına göre Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca Kentsel Dönüşüm çalışmaları, Ağustos ayında temel atma töreniyle başlamıştı. Çalışmalar tüm hızıyla devam ederken, konutlar da yükselmeye başladı. Gelinen süreç boyunca çalışmalara ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi de kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında bir müjde daha verdi. Tekke olarak bilinen ve şehrin merkez konumunda bulundan Yusuflar Mahallesi’ni de kentsel tasarım projelerine dahil etti.

Kahramanmaraş'ta evin bahçesine giren keçi tedavisinin ardından doğaya salınacak Kahramanmaraş'ta evin bahçesine giren keçi tedavisinin ardından doğaya salınacak

Resim1

2017 YILINDA DA KENTSEL DÖNÜŞÜM ALANI OLARAK BELİRLENMİŞTİ

Yusuflar Mahallesi daha önce de kentsel dönüşüm alanı olarak belirlenmişti ve çalışmalar kapsamında ilk kazma 29 Haziran 2017’de vurulmuştu. Ancak süreç boyunca çalışmalar ilerlemedi. Deprem sonrası yerel yönetim tarafından oluşturulan şehir planına uygun şekilde tarihi dokusu ve sürdürülebilirliği korunarak Yusuflar Mahallesi’nin projesi hazırlandı. Bölgede çalışmalar kısa süre sonra başlayacak. 27 hektar alana sahip Yusuflar Mahallesine yapılacak bin konutluk yeni projenin tasarımında tarihi yapılar dikkat çekiyor.

Resim2Resim3Resim4

Haber: Melisa Türkmen

Editör: Çağatay Gedik