Memleketimize hayırlı olsun

Memleketimize hayırlı olsun

Türk siyaset tarihinin en erken seçimlerinin birinin yaşandığı Türkiye’de adayların isimleri belli oldu. Seçim sürecinin kısa olması dolayısıyla yoğun bir mesai harcayan siyasi partiler, 1 Kasım seçimlerine gidecek listelerini dün saat 17.00’a kadar YSK’ya teslim etti.

Tüm Türkiye’de olduğu gibi Kahramanmaraş’ta da hiçbir siyasi hareketliliğin ve heyecanın yaşanmadığı erken seçim sürecinde listeler belli oldu. 1 Kasım seçimlerine gidecek isimleri dün saat 17.00 itibarıyla YSK’ya teslim eden siyasi partilerin Kahramanmaraş İl Başkanları bugünden itibaren sahaya inmeye hazırlanıyor. Listelerin seçilebilecek noktalarında büyük bir değişim gözlenmezken, bayan aday çokluğu ise 3 ile MHP’de yaşandı. CHP’de bu sayı iki olurken Ak Parti de ise bayan aday sayısı bir’de kaldı.

Kahramanmaraş’ta en çok oyu alan Ak Parti’nin listesinde büyük bir değişiklik olmadı. Geçtiğimiz aylarda bir kez daha anne olan Sevde Bayazıt Kaçar’a dinlenme süresi verildi ve listeye alınmadı. 7 Haziran listesinin 7’inci sırasında bulunan Türk İslam Karakoç’ta liste dışında kalarak yerini İmran Kılıç’a bıraktı. 7 Haziran seçimlerinde listenin 8’inci sırasında bulunan Kılıç bir basamak atlarken, 8’inci sıraya ise Oğuzkan Güzel getirildi.

Ak Partinin listesinde en büyük sürpriz ise eski İl Başkanı Metin Doğan’da yaşandı. Geçtiğimiz hafta Ak Parti Olağan kongresinde MKYK üyesi seçilen ve milletvekilliği listesinde isminin kesin olduğu beklenen Doğan’ın listeye girememesi şaşkınlık oluşturdu.

30 Mart 2014 yerel seçimlerde Şanlıurfa’dan Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen ve 1 Kasım genel seçimleri için istifa eden Celalettin Güvenç’in isminin yer alması da beklenen gelişmeler arasındaydı.

İşte AK Partinin 7 Haziran ve 1 Kasım Listesi

1 MAHİR ÜNAL

2 VEYSİ KAYNAK

3 NURSEL REYHANLIOĞLU

4 CELALETTİN GÜVENÇ

5 MEHMET UĞUR DİLİPAK

6 MEHMET İLKER ÇİTİL

7 İMRAN KILIÇ

8 OĞUZKAN GÜZEL

1999 seçimlerinin ardından girdiği her genel seçimde 1 milletvekili çıkartan 7 Haziran da ise milletvekili sayısını ikiye çıkartan MHP’nin Kahramanmaraş listesinin ilk iki sırası değişmedi. Milliyetçi Hareket Partisi 7 Haziran seçimlerinde girdiği ilk iki sıra olan Fahrettin Oğuz Tor ve Sefer Aycan’ın yerini değiştirmedi. Milliyetçi Hareket Partisi en çok bayan adayını 1 Kasım seçimler için oluşturulan milletvekilliği listesine koydu. MHP 3 bayanı Kahramanmaraş’tan koyarak özellikle kadınlardan oy istemeyi düşünüyor.

7 Haziran seçimlerinde olduğu gibi ilk iki sırayı Fahrettin Oğuz Tor ve Sefer Aycan paylaşırken büyük umutlarla gelen Mehmet Akif Kütükçü’nün ise listede yer almaması şaşkınlık oluşturdu.

İşte MHP’nin Milletvekilliği listesi

1 OĞUZ TOR

2 SEFER AYCAN

3 ZEKERİYA ÖZTÜRK

4 ŞULE ARIKAN

5 MUSTAFA BASTIRMACI  

6 NESLİHAN KOCA NERGİZ

7 MUSTAFA BÖLÜKBAŞI

8 AYŞE ARAS

Siyasi Partilerin Kahramanmaraş Milletvekilliği listesinde en büyük değişim ise Cumhuriyet Halk Partisinde yaşandı. 30 Mart 2014 yerel seçimlerde Pazarcık Belediye Başkanlığı seçimlerini, 7 Haziran 2015’te de Milletvekilli listesinin birinci sırasında olmasına rağmen yeterli oyu alamayarak meclise gidemeyen Kamil Dalkara listeye alınmadı. 2011 genel seçimlerde milletvekili çıkartıp ta 7 Haziran 2015’te vekil çıkartamayan 5 ilden biri olan Kahramanmaraş’ta Eylem Çağraş dışında hiçbir isim yer almadı.

İşte CHP’nin 1 Kasım seçimlerindeki listesi

1 ALİ ÖZTUNÇ

2 ALPER KETEN

3 EYLEM ÇAĞRAŞ

4 İNAN KESEN

5 MEHTAP KOÇAK

6 MUSTAFA GEDİK

7 YUNUS PINAR

8 BİLGE KAĞAN

Haber: Mücahit Dalkara

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER