Kimler kalacak kimler gidecek

Kimler kalacak kimler gidecek

Türk siyaset tarihinin en erken seçimlerinin birinin yaşandığı Kahramanmaraş’ta hiçbir siyasi hareketliliğin olmaması dikkat çekti. Siyasi partilerin genel merkezleri aday belirlemede 7 Haziran seçimlerindeki aday adaylarıyla ilgili yapılan istihbarı çalışmalar da yol gösterecek.

 

Hem aday adaylarının hem de ülkenin kaderini belirleyecek süreç bugün tamamlanıyor. Seçimlere 43 gün kala siyasi partiler 1 Kasım da seçime gidecek isimleri bugün Yüksek Seçim Kuruluna bildirecek. Yüksek Seçim Kurulu ise 28 Eylül’de kesin listeyi açıklayacak. Sürecin kısa olması sebebiyle siyasi partiler aday listelerini bir hafta içerisinde kamuoyuna tanıttıktan sonra çalışmalar için sahaya inecek.

AK Parti, 18 Eylül’de YSK’ya vereceği milletvekili listeleri üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırdı. 3 dönem kuralının uygulanmayacağı 1 Kasım seçimlerinde, başka illere kaydırılan isimlerin, kendi bölgelerinden seçime girmesi bekleniyor. 

Ak Parti de mevcut milletvekilleri dahil hiç kimse listede olup olmadığını bilmezken diğer seçim aday belirleme süreçlerine göre Ak Parti daha ketum davranıyor. Başbakan Davutoğlu özellikle kıl payı milletvekili kaçırdıkları illere daha çok özen gösteriyor.

‘Fuatavni’ gibi son dönem Twitter’in yakın takip edilen ve açıkladığı birçok ismin doğru çıktığı ‘Başkençi’ Mahir Ünal, Nursel Reyhanlıoğlu, Veysi Kaynak, Sevde Beyazıt Kaçar, Mehmet Uğur Dilipak ve Nevzat Pakdil’in ismini yazmıştı.

Başkentçi’nin Kahramanmaraş listesi tartışmaya açık olurken, AK Parti’nin Kahramanmaraş listesinde MKYK’ya girerek büyük bir başarı örneği gösteren Metin Doğan, Türkiye’nin en etkin siyasetçilerinden biri olan Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanlığından istifa ederek memleketinden aday olan Celalettin Güvenç, 3. döneme takılan ve bu dönem serbest kalan Nevzat Pakdil’in isminin büyük oranda olacağı, iki bayandan biri olan Nursel Reyhanlıoğlu’nun ise yerini koruyacağı iddia edildi. Ak Partini bu dönem teşkilat mensuplarına ağırlık vereceği haberleri üzerine de Metin Doğan’ın listeye girmesiyle M. Uğur Dilipak’ın geri planda kalacağı iddia edildi.

Milliyetçi Hareket Partisinde ise Fahrettin Oğuz Tor’un yerini koruyacağı ikinci sıraya ise Sefer Aycan veya M. Akif Kütükçü’den biri geleceği öne sürüldü.

Cumhuriyet Halk Partisi kanadında ise RTÜK üyesi Ali Öztunç’un veya Rıfat Nedim Kabakçı’nın geleceği neredeyse kesin gibi görünüyor.
Haber: Mücahit Dalkara

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER