Kahramanmaraş’a 4 büyük proje

Kahramanmaraş’a 4 büyük proje

AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanlığı tarafından milletvekilleri, milletvekili adayları, belediye başkanları, teşkilat mensupları ve basın mensuplarının katılımıyla kaynaşma toplantısı düzenlendi. Toplantıda, milletvekili adayları kendilerini tanıttı ve seçim çalışmalarını kamuoyuna duyurdu.

Bir restoranda düzenlenen toplantıda, konuşmasına Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı seçim beyannamesiyle başlayan AK Parti Grup Başkan Vekili, Milletvekili Mahir Ünal, açıklanan beyannamede Kahramanmaraş’a ait büyük projelerin yer aldığını söyledi.

Kahramanmaraşlıyı ilgilendiren yaklaşık 30 projenin olduğuna işaret eden Ünal, “Projelerimizi yapmadan önce düşünüyoruz, gidip orada vaatlerde bulunmuyoruz. Önce o konuyla ilgili birimlerle görüşüyoruz. Tüm birimlerle görüşüp onay aldıktan sonra projemizi tanıtma aşamasına geçiyoruz. Yapacağımız tüm çalışmaları gerçekleştirilebilir hale getiriyoruz. Kamuyla daha sonra paylaşıyoruz” dedi.

NE ALDANAN NE DE ALDATAN OLDUK
Bugüne kadar verilen tüm vaatleri yerine getirdiklerini söyleyen Ünal bundan sonra da siyasette ne aldanan ne de aldatan olacağız dedi. Projeler hakkında bilgi veren Ünal şöyle konuştu: Siyasette ne aldanan ne de aldatan olduklarını kaydeden Ünal, Kahramanmaraş’la ilgili yeni projeleri anlattı: “Havaalanıyla ilgili tüm çalışmalarımız tamamlandı, sadece ihale aşaması kaldı. Çanak durumunda olan Kahramanmaraş havaalanıyla ilgili çalışmalarımız arttırıyoruz. Havaalanına uçakların daha rahat bir iniş yapabileceği bir ortam hazırlamaya çalışıyoruz. Havaalanının kamulaştırılması Bakanlar kuruluna bakanlar kurulu toplantısı olmamasına rağmen çıktı. Tüm bakanlarla tek tek görüşerek izin aldık. Kahramanmaraş’ta ki bütün AK Parti adaylarının Ankara’da bir ağırlığı var.             Tüm bu arkadaşlar bir konuda ortak da karar aldığı zaman ve hepimiz bunu Ankara’ya ilettiğimiz zaman sonuç alıyoruz. Her şehirde olmayan bir ayrıcalıktır bu durum. Şehir kimliği anlamında Büyükşehir Belediyesinin kentsel dönüşüm çerçevesinde yaptığı önemli adımlar atıldı. Kentsel dönüşüm konusunda da Ankara ile görüşüldü. Bu projeler yapıldığı zaman Kahramanmaraş’ta çok büyük değişiklikler olacak.”


KAHRAMANMARAŞ İLÇELERİYLE BİR BÜTÜNDÜR
Kahramanmaraş’ın sadece merkezden ibaret olmadığını ilçelerle ilgili projelerin de olduğunu kaydeden Ünal, “Ankara’da yapılan kuzey Ankara projesinden önce şehre girmeden önce girişi rezil durumdaydı. Proje yapılmada önce havaalanından Ankara’ya gelmeden önce gecekonduların arasından geçerdik. Yaklaşık 9 yıl süren projenin sonunda Ankara devasa bir görünüme kavuştu. Çevre ve şehircilik Bakanlığı, Sütçü imam Üniversitesi ve Kahramanmaraş Belediyesi dönüşüm projeleriyle ilgili çok geniş kapsamlı projeler yapıyor. Tüm bu dönüşümler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın verdiği belgeler sonucunda düzenlendi. Kahramanmaraş’ın tarihi dokusu, şehir kimliği ne uygun olarak tüm bu projeleri gerçekleştiriyoruz” ifadesini kullandı. Ünal çalışmaları yürütürken dikkat edilen en temel unsurları şöyle sıraladı: “

Şehrin rekabet alanını güçlendirmek. Bir şehri güçlü kılan o şehrin rekabet avantajıdır. Kahramanmaraş göç vermeyen ve göç almayan bir şehir. Örneğin İstanbul’da 67 bin Kahramanmaraşlı vatandaş var. Sivas’tan ise 650 bin kişi var. Bunun anlamı şehrin kendi kendine yetmesi demektir. Demek ki Kahramanmaraş şehri kendi kendine yetiyor. Bu şehirde yaşayanlar bu şehri seviyor ve bu şehri terk etmek istemiyorlar. Kahramanmaraş’ın

Karakterini oluşturan yapıda budur. Kendi doğal habitatını muhafaza ediyor. Bizim burada yapmamız gereken tek şey bu mevcudu iyileştirmektir.”

KAHRAMANMARAŞ-GÖKSUN YOLU İÇİN ÇÖZÜM ARANIYOR
Ulaşım alanında Kahramanmaraş’ın çok ciddi talihsizlikler yaşadığını vurgulayan Ünal, bu sorunu çözmek için elini taşın altına koyacaklarını söyleyerek şöyle konuştu:

Kahramanmaraş – Göksun yolunun heyelanlı bölgesini nasıl aşacağımıza dair hala çözüm arıyoruz. Şu anda da onun çalışması içerisindeyiz. Hiçbir dönemde olmadığı kadar eğitimle ilgili 4 yılda eğitim yatırımı aldık. Üniversitemiz yüzde 45 oranında bütçesini arttırdı. 1992 yılında kurulan üniversite 2011 de yüzde 45 oranında gelişimini tamamlamıştı. Şu anda yüzde 60’ın üzerine çıkardık. Önümüzdeki 4 yılda da üniversitemiz gelişimini yüzde 100 tamamlayacak. Bir şehirde ikinci bir üniversitenin olması için, birinci üniversitenin gelişimini tamamlamadan o ilde ikinci bir üniversite açılmıyor” dedi. Sağlık alanında şehir hastanesinin bir kampüs alanına dönüşeceğinin altını çizen Ünal, Şehir Hastanesine 500 yatak daha ek yapacaklarını ifade etti. Turizm alanında çok ciddi eksikliklerin olduğuna dikkat çeken Ünal,

şöyle konuştu: “Gayberli ile ilgili sorunu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın üzerinden farklı bir kamulaştırma yaparak çözmeye çalışıyoruz. Gayberli’yi ortaya çıkarmamız için yapacağımız kamulaştırmanın bedeli çok yüksek 55-60 milyonlarla ifade edebileceğimiz bir rakam. O alanı kamulaştırmamız gerekiyor ki altta ki mozaikleri ortaya çıkaralım. Bunun için Kültür Bakanlığı bir bütçe ayırmıyor. Turizm konusunda gelişebilmemiz için Gaziantep’in yaptığını yapmamız gerekiyor. Bunun sonucunda da şehrin tarihi kimliğini ortaya çıkarmamız gerekiyor. Safronbolu, Beypazarı gibi illere insanlar tarihi dokuyu yaşamak için gidiyor” şeklinde konuştu.

KAHRAMANMARAŞ’A 4 BÜYÜK PROJE
Başbakan Ahmet Davutoğlu seçim beyannamesini açıklarken 4 kere Kahramanmaraş’ın ismini kullandığını vurgulayan Ünal, Türkiye genelinde 100 büyük projenin açıklandığını ve 4 projede Kahramanmaraş’ın isminin geçtiğini söyledi. Bunun Kahramanmaraş için önemli bir şey olduğuna dikkat çeken Ünal konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kahramanmaraş seçimin en başarılı illerinden bir tanesidir. 7 Haziran seçimlerine başlarken bizim oy oranımız yüzde 58,8 idi. Milletvekili dağılımlarımız ise anketlerde 5,2,1 görünüyor. Biz bunu yüzde 62’ye milletvekili sayımızı da 6’ya çıkardık. Seçimlere girerken anketlerde oy oranımız yüzde 65 milletvekili dağılımı da 7 bir görünüyor. Bunu bu defa 8’e çıkaracağız. 7 Haziran öncesinden 6 puan avantajla bu işe başlıyoruz. İlçelerimizde birçok sorunlar vardır. Zaten bir şehirde sorun yoksa orada hayat durmuş demektir. Sorunlarımız çözülebilecek sorunlardır. Bir belediye başkanı çok iyi çalışıyor fakat halka arası iyi değil, halka ilişkisi iyi değilse ağzında kuş tutsa olmaz. Milletin gönlüne girmezseniz sandıktan çıkamazsın. Herkesin bir kusuru vardır. Yaptığı şeyler insan hukukuna aykırı ise ona ortak tavır alınması gerekir. Aksi durumda diğer şeyleri hoşgörü ile görmek gerekir” dedi.


4 YILDA ÇOK İYİ YERE GELDİK
Son dört yılda Kahramanmaraş’ın geldiği noktayı son derece olumlu ve iyi bulan Ünal şöyle konuştu: “Diğer illerde ki basın diğer illerde ki siyaset bütün bunlarla ilgili gözlemlerde bulunuyorum. Aslında Kahramanmaraş’ta yaşayanlar Kahramanmaraş’ın bir çok konuda ne kadar sükûnet ne kadar makuliyet ve ne kadar huzur içerisinde olduğunu belki görmeyebilirler. Ama hamt olsun Kahramanmaraş’ımız her anlamda uyum içerisinde. Seçim sonuçlarında Türkiye Devlet Bahçeli ile yürümeyeceğini sandıkta gösterdi. Şimdi ne diyor 1 Kasımda sen bilirsin Türkiye diyor. Yani bizimle yürü Türkiye olmadı şimdi sen bilirsin Türkiye diyor. Bizim ödev veren üstlenici olarak yürü yürümüyorsan sen bilirsin deme lüksümüz yok. Bu ülkede sorunlar varsa ve biz siyaset yapıyorsak hangi siyasi partiden olursak olalım öncelikle o sorunun çözümüne katkı sunacak bir siyaset yürütmemiz gerekir. Şimdi biz çözüm sürecinde bu işi demokratik siyasetle Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin çatısı altında çözmeye çalıştık. Bu seferde siz ihanet ediyorsunuz dediler. Sonra bizim siyasetle bu süreci çözme çabamızı terör örgütü sabote ettiği için gereken yapıldı. Bu seferde sizin hiç vicdanınız sızlamıyor mu? Diyorlar. Bir sorunu çözmenin birden çok yöntemi vardır. Bazen bir yöntemi kullanırsınız bazen diğer yöntemi kullanırsınız ve bir yöntemi kullanmaya karar vermek büyük bir risktir. Çünkü bir siyasetçi bir şeye karar verdiği zaman o verdiği kararın arkasında durmak ve o kararın sonuçlarını omuzlamakla yükümlüdür. Siyaset eğer milletin iradesinin temsil makamıysa siyaset kutsal ve değerli bir şeydir. Ama birileri siyaseti kendi kişisel siyasetlerini istismarı olarak görüyorlarsa kusura bakmasınlar biz riskte alırız karar da veririz. Verdiğimiz kararların sorumluluğunu üstlenir bunun hesabını da milletin önüne çıkar milletin gözünün içine baka baka veririz. Kaçmayız kıvırmayız. Onlar önce kendi dönemlerinde ki yapılanların hesabını versin. Biz bu sorunu çözmek için risk aldık. Biliyorsunuz ki ilk defa şehrimiz içinde bir seçim beyannamesi yaptık. Celalettin Güvenç beyin aramıza katılmasıyla kadromuz daha da güçlendi. Aynı şekilde Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Fatih Mehmet Erkoç’un çok ciddi bir deneyimi var. Bir siyasetçiyle konuşurken o siyasetçinin yapıcı ve çözüm odaklı olmasını istiyorsanız o siyasetçinin de bir insan olduğunu unutmayın. Kıran döken ve hakikat ve gerçekten yana olmayan bir ifade doğal olarak bir siyasetçiyi incitir. Şimdi ben kendi nefsimle ilgili hiçbir şey konuşmuyorum. İşimiz gücümüz hizmet olması lazım. Biz kişisel meselelerle uğraşacak kadar vakti olan insanlar değiliz. Bizim çok işimiz var ve çok çalışmamız gerekiyor” dedi.

Kahramanmaraş için hizmet edelim ve çocuklarımıza güzel bir gelecek bırakalım diyen Ünal

“Kahramanmaraş’ın karakteri ve kalitesi Türkiye’de anılsın bundan daha büyük bir miras bırakmış olmayız. O yüzden işimiz gücümüz Kahramanmaraş diyoruz inşallah bu seçimde kardeşlerim biz diğer siyasi partilerle asla kin ve nefret içeren bir üslup kullanmadık” şeklinde konuştu.

İŞİMİZ HİZMET GÜCÜMÜZ MİLLET
AK Parti Milletvekillerinden Veysi Kaynak\'ta konuşmasına kendini tanıtarak başladı. Kaynak, Bizim bu zamana kadar işimiz siyaset ve hizmet oldu diyerek şöyle konuştu:

“Hepimizin bildiği gibi 7 Haziran seçimleri ülkemizde istikrarı temin etmedi. Biz bundan sonraki süreçte yenilendik ve sizlerle birlikte haydi bismillah diyoruz. Kahramanmaraş, ülkenin sıkışık durumlarında ilk tepki gösteren illerden bir tanesi. Kahramanmaraş istiklalin şehri. Dolayısıyla ülkemizi bu istikrarsız ortamdan çıkışında da bu öncülüğü yapacaktır. Bu bakımdan işimiz hem kolay hem zor. İşimiz kolay çünkü gerçekten diğer illerin gıpta ile baktığı bir milletvekili aday kadromuz var. Bunun yanında neyi ne zaman yapacağını bilen dinamik bir teşkilatımız var. İşimiz zor çünkü Türkiye ortalamasının bir buçuk misli oy tabanı ile başlıyoruz. Ama Kahramanmaraş hem zorluğu sever hem zor zamanda tavır alır ve bu zor zamanda bu zorluğun altından kalkar. Ben 1 Kasım seçimlerinin herkese hayırlar getirmesini temenni ediyorum.”

Nursel Reyhanlıoğlu ise, “Ben bu dönemi birlik beraberlik dönemi olarak görüyorum. Biz AK Parti olarak bu işi memleket meselesi olarak görüyorum. İnşallah 1 Kasım seçimlerinden de başarıyla çıkacağız. Bu seçimlerin memleketimize, ülkemize ve tüm İslam âlemine hayırlar getirmesini diliyorum” dedi.

ÇITAYI DAHA DA YÜKSELTECEĞİZ
Şanlıurfa eski Belediye Başkanı Kahramanmaraş milletvekili adayı Celalettin Güvenç, memleketi Kahramanmaraş’ta çalışmanın heyecanını yaşadığını söyledi. Güvenç, “32 yıl gurbetti mücadele ettikten sonra kendi memleketimde hizmete başlamanın siyaset yapmanın ne kadar zevkli bir şey olduğunu yaşıyorum” diyerek şöyle konuştu:

“Bu kent Türkiye’nin en önemli kentlerinden bir tanesi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kalesi olmuş kentlerden bir tanesi. Her dönem sağ partilere, milliyetçi partilere, muhafazakâr partilere çok büyük destek vermiş Sütçü İmam’ın torunlarının kenti. Bu kente hizmet etmenin ibadet olduğunu düşünüyorum. Bu kentimiz hak ettiği hizmetleri bundan sonra daha fazla alacaktır. Bizim çok değerli, inançlı bir kadromuz var. İnşallah bu şehir çıtayı daha da yükseltecek. Biz AK Parti teşkilatı olarak bunun azmi ve kararlılığı içinde olacağız. İnşallah bu güzel kentimiz bu seçimlerde yeni bir rekora imza atacaktır” dedi.

AK PARTİ’NİN TEK BAŞINA İKTİDARA GELMESİ GEREKİYOR
Kahramanmaraş Milletvekili adaylarından Mehmet Uğur Dilipak da AK Parti’nin tek başına iktidara gelmesi gerektiğini vurgulayarak şöyle konuştu:

“25’inci dönemde tek başına iktidara gelemedik. Biz son 3 aylık süreçte gördük ki AK Parti’den başka bu ülke için elini taşın altına koyan bir başka parti yok. Bunun içinde biz anayasamızın da gerektirdiği kurallara uyarak 1 Kasım’da tekrar erken seçimleri gidiyoruz. Bu seçim döneminde de yine sizlerin huzurundayız. Bu dönemde de ülkemiz için elimizden geleni fazlasıyla yapacağız” ifadesini kullandı.

İlker Çitil ise, 25’inci dönemde Şubat ayı itibari ile sahalara indiklerini ve o tarihten bu yana sahalarda çalışmaya devam ettiklerini söyleyerek şöyle konuştu:

“Tabi özellikle ülkemiz açısından beklediğimiz bir sonuç olmadı. Tek başına iktidar olamayışımızın sıkıntıları hep beraber yaşadık. Hem huzur açısından, hem ekonomik istikrar açısından bazı sıkıntılar yaşandı. Allah’a şükür devletimiz dimdik ayakta ve bu süreçte yapması gerekenleri fazlasıyla yapıyor. 25’inci dönem milletvekilliği için saha indiğimizde mahalle mahalle, köy köy, ilçe ilçe, dağ tepe demeden dolaştık. Güzel bir seçim çalışması yaptık ve Türkiye 3’üncüsü olduk. Tabi 3’üncü olmamız ve meclise milletvekili olarak girmemiz bizi sevindirmedi. Aksine tek başına iktidar olamamanın verdiği üzüntü bize hâkim oldu. Ben bu süreçte ben bu 3 ayı kayıp olarak görüyorum. İnşallah 26’ncı dönemde daha güzel günler bizi bekliyor diye düşünüyorum” diye konuştu.

CENABI-I HAK DEVLETİMİZE MİLLETİMİZE ZEVAL VERMESİN
Adaylardan İmran Kılıç ise şu ifadeleri kullandı: “Bir devletin bir milletin bekası idarecilerin adaletine, güvenlik güçlerinin cesaretine, zenginlerin sefaletine, halkında fedakarlığına ve gayretine bağlıdır. Biz hep sahada olduk ve sahadan bir an bile çekilmedik. Halkımızla beraber bayramlaştık. Halkımızın düğünlerine, taziyelerine katıldık. Şehit ailelerini ve gazilerimizi yeniden ziyaret ettik. Şu anda da seçim çalışmaları için sahadayız ve halkımızla biriz. Gerçekten bu defa öncekinden daha fazla bir aşk, bir şevk görüyoruz. Teşkilatlarımızda da bir gayret görüyoruz. Cenabı-ı Hak devletimize milletimize zeval vermesin” dedi.

Oğuzkan Güzel de kendini tanıtarak şöyle konuştu:

“Kahramanmaraş AK Parti dönemleri içerisinde büyümesini gelişmesini özellikle büyükşehir olarak son bir buçuk yılda atağını sürdürmekte. Ülkemizi ekonomi sıralamasında 17’inci sırada görüyorsak Kahramanmaraş’ımızda ülkemiz içinde 17’inci sırada. Kahramanmaraş’ın Türkiye’deki durumunu Türkiye’nin dünyada olan durumuna biraz benzetebiliriz. Bu birlik ve beraberlik içinde yapılan bir gelişme. Tüm ülkede istikrarsızlığın ne demek olduğunu, huzursuzluğun ne demek olduğunu tecrübe ettiğimiz kısa bir dönem oldu. İnşallah bu seçimlerde Kahramanmaraş örnek olur. Zaten genel olarak en yüksek oyların çıktığı sıralamada ilk 3 sırada. Özellikle sahada yaptığımız çalışmalarda partimize yeni bir teveccüh olduğunu görüyoruz. Kahramanmaraş’ta bulunan huzur ikliminin inşallah tüm Türkiye’ye yansımasıyla tek başına iktidarı yeniden kazanacağız” dedi.

KAHRAMANMARAŞ GÜZELLEŞİYOR
Milletvekili Adayların konuşmalarının ardından Kahramanmaraş’la ilgili projeleri ve çalışmaları anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Erkoç, Kahramanmaraş’ın bir çok mahallesinde kentsel dönüşümün başladığını ve daha güzel bir Kahramanmaraş ortaya çıktığını kaydetti. Tekke ile ilgili belli bir noktaya gelindiğini O bölgelerin siluetine uygun bir şekilde 2016 yılında ilk kazma vurulacağını belirterek şöyle konuştu:

“Kentsel dönüşüm projesi devam ediyor. Tüm birimlerimizle birlikte Kahramanmaraş’ı güzel bir görünüme kavuşturacağız. Trafiği tarihi mekânlardan uzaklaştıracağız. Kahramanmaraş binlerce yılda gelişen en büyük miras olacak. 300 dönümlük bir alan var orayı da ormanlık alana çevirerek dünyanın en büyük botanik parkı halin çevireceğiz.

Gayberli ve Malik Ejder mahallelerini gerçeğine uygun bir hale dönüştüreceğiz.

Elbistan’da da tarihi bir dönüşüm var. Hep birlikte Kahramanmaraş’ı en güzel hale getireceğiz”

Şehrin tarihi dokusunu canlandırmak adına bir çok projelere imza attıklarını vurgulayan Erkoç, “Demirciler çarşısı başta olmak üzere kapalı çarşını arka tarafındaki mahallelerinde cephe iyileştirmesini belediye olarak biz yapacağız. Orada ki tarihi görünümü yeniden uygulayacağız. En eski tarihi olan 5 tane binayı satın aldık. Her yıl 3-5 binayı satın alarak cephe iyileştirmesi ile başlayacağız. Yedi güzel adam dizisinin çekildiği alanı da proje ihaleleri yapıldı. Oranında restorasyon çalışmalarını kurula sunuyoruz. Orayı da en kısa zamanda yedi güzel adam müzesi haline getireceğiz. Kahramanmaraş kurtuluş anını anlatan müzesini DOĞAKA ile birlikte yapıyoruz. Daha önce başlayan Kültür Park projesini daha kullanışlı hale getirmek için oranın içerisine panorama müzesi yapacağız. Şehir merkezinde ki tarihi zenginlikleri çürümeden yıkılmadan onları sağlamlaştıracağız. Binlerce yıl ayakta kalacak. Kahramanmaraş’ı gezmeye geldikleri zaman onları gezdirebilecek bir alan oluşturacağız. Tüm bunları Milletvekilleri ve hükümetin desteğiyle yapıyoruz. Tertemiz bir Kahramanmaraş için 160 milyonluk atık su arıtma tesisini de ihale ettik. Onun çalışması da ekim ayında başlayacak. Kahramanmaraş’ı birlik ve beraberlik içerisinde birkaç yıl da dönüştüreceğiz” diye konuştu.  
Haber: Mücahit Dalkara

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER