Kahramanmaraş’ta geçici esnaf çarşıları boşaltılacak, 1 günlük süre verildi Kahramanmaraş’ta geçici esnaf çarşıları boşaltılacak, 1 günlük süre verildi

Otomotiv piyasasında son dönemlerde yaşanan olağanüstü gelişmeler, araç bulunurluğu sorunları, stokçuluk ve bununla birlikte ortaya çıkan spekülatif alım-satım işlemleri, araca ulaşmak isteyen gerçek müşteriyi mağdur etti. Ancak son dönemde Ticaret Bakanlığının aldığı tedbirlerin piyasaya olumlu yansımaları görülmeye başlandı.Alınan tedbirler kapsamında sıfır araç tedariği konusunda iyileştirmeye gidilirken, müşteriler bayilerden sıfır araç tedarik edebiliyor.

WhatsApp Image 2023-11-16 at 16.22.18

YIL SONU OTOMOBİL ALMAK İÇİN EN DOĞRU ZAMAN

Yaşanan gelişmelerle birlikte piyasa tepe noktalardan inişe geçti. Markalarda artık sıfır otomobil bulunurken, ikinci el piyasasında da gerileme oldu. Araç bayileri çeşitli kampanyalar da başlattı. Kahramanmaraş Barbaros mahallesi, Batı çevre yolu bulvarı üzerinde 30 yıldır hizmet veren Zabunoğlu Peugeot Bayi, bünyesinde sıfır otomobil ve ikinci el araç bulunduruyor. Yılsonunun yaklaşmasıyla birlikte otomobil piyasasında fiyat düşüşleri yaşanırken Zabunoğlu Peugeot bayi işletme sahibi Murat Zabun yılsonunun otomobil almak için en doğru zaman olduğunu belirtti.   

TEDARİKTE ŞU ANDA BİR SIKINTIMIZ YOK

Araç tedariğinde herhangi bir sıkıntı yaşamadıklarını ifade eden Murat Zabun, “Kahramanmaraş’ta 30 yıldır Peugeot bayiliğini yapıyoruz ve markamızı burada başarıyla temsil ediyoruz. Türkiye'deki en yüksek TUİK pazarında kendi şehrimizde pazar payını tutuyoruz. Malum bugüne kadar gelen süreçte araç kıtlığımız oldu ama geçen aydan bu yana artık istediğiniz her modeli yüzde 90 olarak elimizde hazır olarak bulundurabiliyoruz. Tedarikte şu anda bir sıkıntımız yok. Peugeot biliyorsunuz kendini çok yeniledi. Marka imajı Türkiye'deki en yüksek firmalardan biri oldu bunun yanında 7 aylık satış rakamında Türkiye genelinde 3 yerli markanın arkasında 4.sırayı aldı. Şu anda da markamızın hedefi yıl sonuna kadar Türkiye pazarında 4. sırayı almaktır.

WhatsApp Image 2023-11-16 at 16.22.18 (3)

ARAÇLARIMIZ TAMAMI YENİLENDİ

Araçlarımızın tamamı yenilendi ve neredeyse hepsi otomatik oldu. Elimizde manuel araç kalmadı denecek kadar az. Araçların şanzımanları  “EAT8” olarak yenilenmiştir. 2016 yılından bugüne kullandığımız bu şanzımanlarda şu ana kadar aracın arızalanan garantiye giden ve değişen hiçbir şanzımanımız olmadı. Yani Peugeot'nun otomatikleri şu anda bana göre dünyanın en iyi şanzımanı. Konuştuğumuz 6- 7 yıl içerisinde bir adet aracın bile şanzımanı inmedi ve garantiye gitmemiştir. Bunun kalitesini de şöyle anlayabilirsiniz. Araçlarımızdaki otomatik şanzımanların ömür boyu yağ değişimi yoktur. Şanzımanlarımız kapalı kutudur.

0 FAİZ VE DÜŞÜK FAİZLİ KREDİLERİMİZ MEVCUT

Şu anda fiyatlarımız da gayet güzel. 200 bin lira civarında, önceki aylara göre kampanya indirimleri oldu. Meslek grupları indirimlerimiz oldu şuanda 0 faiz ve düşük faizli kredilerimiz mevcut ve sıfır araç almak için en iyi dönem. Bunun yanında döviz kurlarıyla muhatap olduğumuzdan şu anda küçük bir kıpırtı var inşallah ileriye doğru gitmez. Ama döviz kurlarında biraz oynama olursa yüzde 3-5 zam geliyor. Bu yıl Türkiye’de ortalama 1 milyon civarında pazar gerçekleşmesi bekleniyor. Bu da 2015’ten sonra Türkiye'nin görmüş olduğu en büyük pazar payıdır. 2015 yılında 980 bin 970 binli rakamlardan döndük. 2017 yılında 975 bin 2018 yılında 615 bin yani aslında 2018 toplam pazarda krize girmiştik. 615 bin konuştuğumuz rakam ortalama Türkiye'nin 2 binli yılların satışıydı.2019, 465 bine düştü. 495 bin 1997 yıllarının rakamıydı. 2020, 2021, 2022 yıllarında 750 bin civarında bir pazar oldu. Yani uzun yıllardan sonra ilk defa Türkiye'deki sıfır araç otomobil pazarı 1 milyon adedi gördü. Ama 1 milyon adet de yeterli mi? Değil çünkü Türkiye nüfusundaki Avrupa ülkelerinde ortalama 2, 2,5 milyon civarında araç satılıyor. Yani otomobil sektörünün aslında geleceği çok daha açık olabilir.

WhatsApp Image 2023-11-16 at 16.22.18 (2)

İKİNCİ EL İÇİN ŞU ANDA BİRAZ SIKIŞMA VAR VE PANİK HAVASI OLUŞTU

İkinci el pazarında şu anda bir durgunluk yaşanıyor. En büyük sebebi krediye erişilemiyor oluşu. Krediler de şuanda en düşük oran 3,45 en yüksek oran ise yüzde 4,5 olarak seyrediyor. Bu oranlarda neredeyse yüzde 40 yüzde 50’ye tekabül ediyor o yüzden taksitler çok yüksek çıkıyor. Bunun sebebini de biliyorsunuz 800 bine kadar bir sınırlama var 800 bin, 1200 arası yüzde 30, 1200 üzeri yüzde 20 kredi kullanılabiliyor. 2 milyonluk araçta da en fazla 400 bin lira kredi kullanabiliyorsunuz. Dolayısıyla kredi rakamlarının düşük kalması güncel enflasyon oranlarına göre güncellenmemesi, krediye erişimi zorlaştırdı. 800 bine kadar olan rakamda yüzde 70 kredi var ama ülkede 800 bin TL'ye sıfır araba yok. İkinci el için şu anda biraz sıkışma var panik havası oluştu. Fiyat artacak diye araç stok edenler oldu. Kendi mesleği galericilik olmayanlar bile ikinci el otomobil alım satımıyla uğraştı. Şu anda herkesin aracını satılığa çıkarmasıyla birlikte araç satış sitelerindeki rakamlar arttı. Talebin az olması, arzın fazla olması ikinci elde de böyle bir durgunluğa sebep oldu ama genele baktığımız zaman ikinci el olması gereken yere geliyor. Sıfır kilometre araçların olmaması sebebiyle ikinci el araçların fiyatları alttan yukarıya doğru balon şeklinde şişerek geldi. Bizde sıfır araç 1 milyon 500 bin lira iken bir yaşındaki bir aracın 1 milyon 500 bin üstünde veya 1 milyon 500 bine yüze yakın bir fiyatta olması zaten normal değildi. Aslında bu bir düzeltme harekatıdır. Ama ben daha fazla düşeceğini düşünmüyorum. Şu anda satış yok çünkü ikinci el piyasası olması gereken yere geldi. Ortalama sıfırlarda 200 bin civarında indirim olduysa bana göre ikinci ellerde daha da fazla düşüş olması gerekiyor. Arz ve talep olmayınca ikinci el fiyatlarında da düşüş bir müddet daha olacaktır. Bu işi daha önce de yaptığımız dönemlerde işte sıfır araba 1 milyon lira ise plaka çıktığında yüzde 10 civarında bir değer düşmesi olurdu. Şu anda da bu fiyatlarda bizde işlem görüyor ama piyasada halen istenen fiyatlar yüksek diye düşünüyorum.

ARAÇLARIMIZI YAKINDAN GÖRÜP BÜTÜN MODELLERİ TEST EDEBİLİRLER

Araç almak için zaten yılsonu kampanyaları başlamış durumda. Döviz kurlarındaki dalgalanmadan etkilenmemek ve 0 faizden faydalanmak veya anlaşmalı kredilerimizden yararlanmak için tabi ki tüm dostlarımızı, müşterilerimizi davet ediyoruz. Araçlarımızı yakından görüp bütün Modelleri test edebilirler. Bütün modellerimizin test araçları bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.