6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin 9 güreş sporcusu konakladıkları binanın yıkılması sonucu enkaz altında kalarak hayatlarını kaybetmişti. Depremler nedeniyle vefat eden güreşçiler için Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Şeref Eroğlu önderliğinde Kahramanmaraş’ta anma programı yapıldı. Depremde yaşamını yitiren sporcuların ailelerinin de katılım sağladığı program Mado Evi’nde gerçekleşti. Programda, şehit olan güreşçiler; Ahmet Taş, Eray Şimşek, Ali Gürsoy, Halil İbrahim Edirne, Mehmet Eskisarılı, Hasan Sarıtürk, Aslan Ekiz, Ozan Datlı ve Ahmet Durman başta olmak üzere tüm deprem şehitleri için Kuran-ı Kerim okundu ve dualar edildi.

Ekran görüntüsü 2023-12-25 161019

BİZ, ŞEHİT OLAN KARDEŞLERİMİZİN İSİMLERİNİ YAŞATACAĞIZ

Türkiye Güreş Federasyonu olarak depremde şehit olan güreşçilerin aileleriyle birlikte onlara dua etmek için toplandıklarını söyleyen Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Şeref Eroğlu; “Kederler paylaşıldıkça azalır, mutluluklar paylaşıldıkça çoğalır. Gerçekten 6 Şubat'taki yaşadığımız olay 500 yılda bir meydana gelen bir olaydı. Ben de o gün burada kendi evimdeydim. Güreş için buraya gelmiştik, bir şampiyonamız vardı. Dereköy'deki evimde annemle birlikte ben de depreme yakalandım. Allah geride kalanlarına sağlık, sıhhat versin. Biz güreş federasyonu olarak şöyle düşündük; ben sizin kardeşinizim, evladınızım. Ben de bu topraklarda büyüdüm. Kahramanmaraş, sizler, hemşehrilerim olmasaydı bu seviyeye gelemezdik. Şu an olduğumuz makamda, olduğumuz yerde en azından sizlerle yan yana gelip onların hatıralarını canlandıralım, onların ruhuna Fatiha okuyalım. Naçizane onların tırnağı kanamasaydı, böyle olmasaydı ama böyle bir şey başımıza geldi. Biz, şehit olan kardeşlerimizin isimlerini yaşatacağız. Onları unutturmamak adına her şeyi yapacağız. Almanya Federasyonu'yla bir çalışma yaptık. Biliyorum ne yapılsa az ama biz de dedik ki çorbada tuzumuz olsun. Bir şeyler olacak, bir yardım desteğimiz olacak. Lütfen bunu kabul buyurun. Depremde şehit olan; Ahmet Taş'ımızdan Ahmet Durman kardeşime, Aslan Ekiz'den Ali Gürsoy'a, Halil İbrahim Edirne'den Eray Şimşek'e, Ozan Datlı’ dan Hasan Sarıtürk'e ve Mehmet Eskisarılı’ya bütün bu kardeşlerimin ailelerine Allah sabırlar versin diyorum. Sizleri seviyoruz. Bu kaybettiğimiz kardeşlerimiz belki hayatta devam etselerdi, şehit olmasalardı gelecekte Avrupa Dünya Olimpiyat Şampiyonu olacaklardı. Milletimizi gururlandıracaklardı ve aileleri övgüyle onlardan bahsedecekti. Büyük başarılara imza atacaklardı. Onun için 9 kardeşimizi biz federasyonda olduğumuz müddetçe unutmayacağız, unutturmayacağız. En azından yılda bir kere şehitlerimizi anma töreni düzenleyeceğiz.

IMG_0345

BİRBİRİMİZE DESTEK OLMAK ZORUNDAYIZ

Biz bu memleketin çocuklarıyız. Birbirimize destek olmak zorundayız. Tabi Allah öncelikle devletimize, milletimize zeval vermesin. Yaşadığımız olaydan sonra devletimiz bütün kurumlarıyla elinden geleni yaptı. Onun yanında STK'larımız, onun yanında iş insanlarımız ve milletimiz. Ben şahsen böyle bir milletin evladı olmaktan onur duydum. Depremin 3.gününden itibaren benim telefonuma gelen o yardım gönderen insanların aramalarından artık telefonumu açamaz hale geldim. Ben her zaman söylüyorum; bu milletin çocukları olarak büyük bir mirasın üzerinde oturuyoruz. Çok büyük bir milletin mirasçılarıyız. Ama bir yerde bir hatamız var. Bize yokluğu paylaşmayı, en kötü günde yan yana olmayı öğretmişler ama varlığı paylaşmayı öğretmemişler. Onu da öğrendiğimiz gün zaten dünyanın bize gücü yetmez.”

HER ŞEYE RAĞMEN TÜRK DEVLETİ DİMDİK AYAKTA

12 şehidimiz var, 2 gündür millet olarak yastayız diyen Eroğlu; “2 günden beri millet olarak, devlet olarak yüreğimiz yanıyor. Ama biliyoruz ki bu ülkede coğrafyalar hani ülkelerin kaderidir ya. Bizim bu coğrafyada yaşamamız için, milletimizin ve devletimizin dimdik ayakta kalması için hepimizin metanetli olması lazım. Devletimize, milletimize, bayrağımıza sahip çıkmamız lazım. Yaralılarımıza Allah'tan acil şifa diliyorum, milletimizin başı sağ olsun. Her şeye rağmen Türk devleti dimdik ayakta. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere bütün devlet büyüklerimiz gerekeni söylediler. Asla şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak. Bu milletin evlatları gerekeni yapacaktır. Birbirimize destek olarak, birbirimize sarılarak birbirimize sahip çıkarak bu badireyi de birlikte atlatacağız. Ben tekrar hepinize teşekkür ederim. Ayaklarınıza sağlık. Allah sabırlar versin. Mekanları cennet olsun. Ruhları şad olsun” dedi.

12 yaşındaki İkra’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı görme hayali Kahramanmaraş'ta gerçekleşti 12 yaşındaki İkra’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı görme hayali Kahramanmaraş'ta gerçekleşti

"HABER: Melisa Türkmen"

Editör: Melisa Türkmen