Yağ yakımına kafeinden destek

Yağ yakımına kafeinden destek

Günümüzde kadın, erkek, çocuk, büyük herkes formda olmak ve yağ yakmak istiyor. Sporla, ilaçla, bebek maması veya tenya yeme ve birçok yöntemlerle insanlar kilolardan kurtulma savaşında. Bu işi doğru yapmak için dengeli beslenme ve sporu destekleyen etkenleri anlatan Beslenme ve Diyet Uzmanı Gülşah Erşan önemli bilgiler verdi. 

Pek çok insan dengeli besleniyorum, spor yapıyorum ama yine de istediğim kiloya inemiyorum” derken destek için bazı yollara başvuruyor. Bunların en gözdeleri elbette sağlıklı olanlar. Beslenme uzmanlarının önerilerinde yer alan yeşil çay, elma sirkesi, altın çilek gibi doğal yollara şimdi de kafeini ya da en tanıdık haliyle çay ve kahve ekleniyor. Kafeinin yağ yakıcı özelliğine dikkat çeken Erşan, “Kafeinin belli bir miktarının ( günlük 2 fincan Türk kahvesi kadar ) yağ yakıcı özelliği ve metabolizmayı hızlandırıcı özelliği var ancak fazla miktarda kahve tüketimi ödem yani vücutta su tutulumuna neden olur. Ayrıca fazla kafein uyku problemlerine de sorun oluşturur. Uyku düzensizliği de kilo alım nedenlerinden bir tanesidir. Fazla kafein tüketimi kemik kaybı kalp rahatsızlığı gibi sorunlara da yol açar. Dozunu iyi ayarlamak kaydıyla diyet yapanlar kafein tüketilebilir” dedi. 

EGZERSİZ ÖNCESİ KAHVE 
Egzersiz yapmadan yarım saat önce içilen bir fincan şekersiz kahvenin yağ yakımına destek verdiğini dile getiren Erşan, “Yapılan egzersizin yağ yakımı bakımından daha etkili hale geldiğini gösteren araştırmalar, özellikle kardio çalışmalar öncesi ve hemen sonrasında kahve yağ yakımı için mutlaka içilmesi gerekir. Yağların birikimini engellemek ve fazla yağların vücuttan atılımına yardımcı olmak için alınan kafein in dozu da çok büyük önem taşıyor. Yağ yakıyor diye tüm günü kahve ile geçirmek, bardak bardak kahve içmek çözümden çok soruna yol açarken, “Nasılsa kafein alıyorum arada bir yüksek kalorili yiyeceklerle kaçamak yapabilirim” fikri anlamsızlaşıyor. Sporun, beslenmenin, destek çözümlerin temel amacı, bedenin dengesini bozmadan forma sokmaktır” şeklinde konuştu. 

GÜNDE 1,5 BARDAK VE ŞEKERSİZ
  
Kafeinin metabolik hızı artırdığını söyleyen Erşan, “Kafeinin yağ hücrelerini daraltıyor, enerji harcamada artış sağlayıp bu etkiyi şeker ve yağın daha çok yakımıyla oluşturuyor” dedi. Erşan “Yapılan araştırmalarda görülüyor ve günde 1,5 su bardağı şekersiz içilen filtre kahvenin fiziksel aktivite ile birlikte uygulanan zayıflama diyetlerinde destek olur” ifadelerini kullandı.

Haber: Burhan Karagöz

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER