Kahramanmaraş hareketsiz

Kahramanmaraş hareketsiz

Yürüyüş yapmak insan hayatına oldukça faydalı bir aktivitedir. Yürüyüşün en cazip tarafının yaşam boyu bir egzersiz biçimi olduğuna işaret eden Erşan, Kahramanmaraş’ta fiziksel aktivitenin yetersiz olduğunu söyledi.

Hareketli bir yaşamın sağlık açısından önemine dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmanı Gülşah Erşan, Yürüyüşün basit, doğal, güvenli ve çok önemli bir günlük fiziksel aktivite olduğunu vurguladı. Dünya Sağlık örgütünün de desteklediği hareketli bir yaşam için yürüyüş yapmanın önemini belirten Erşan, Kahramanmaraş’ta fiziksel aktiviteyi yaşam biçimi haline getirenlerin azlığına dikkat çekti. Yürüyüş yapmanın yaşam kalitemizi arttırdığını dile getiren Erşan, şöyle devam etti: “Hareketsiz yaşamın hayat kalitemizi düşürdüğü bilinen bir gerçek. Yapılan araştırmalara göre, düzenli olarak tempolu yürüyüş yapmanın, yaşam süresini uzattığı ve hastalıklara yakalanma riskini azaltıyor. Kahramanmaraş’ta hareketli yaşam konusunda yetersizdir”

NEDEN YÜRÜMELİYİZ?
Kahramanmaraşlı vatandaşları hareketli yaşamaya ve yürüyüş yapmaya davet eden Erşan, “Yürüyüş basit, doğal, güvenli ve çok önemli bir günlük fiziksel aktivitedir. Yürüyüşün en cazip tarafı yaşam boyu bir egzersiz biçimi olup uzun ve sağlıklı bir hayat için büyük bir adımdır” diye konuştu. Erşan, yapılan son araştırmaların altı hafta boyunca günde sadece yirmi dakika yürümenin kendinizi çok daha mutlu hissetmenizi sağladığını vurguladı. Konuşmasının devamında Erşan, şunları kaydetti: “Ostreopoz, kalp sorunları, diyabet ve Alzheimer gibi kronik hastalıkları önleyen hiçbir ilaç yok. Fakat düzenli yürüyüş bütün bu rahatsızlıklara yakalanma riskini azaltıyor.“

‘YÜRÜYÜŞ YAPMAK RUH SAĞLIMIZ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ’
Yürüyüş yapmanın ruh sağlığı için son derece faydalı bir aktivite olduğunu söyleyen Erşan, “Sakatlıklardan korunmak için doğru yürümekte çok önemlidir” dedi. Doğru yürümenin yöntemlerine de değinen Erşan, “Doğru tempoyu bulmak için koşma seviyesine gelecek kadar hızlı yürüyün, daha sonra biraz yavaşlayın. Amacınız, konuşurken bir parça nefessiz kalacak kadar hızlı yürümek olmalı. Aynı zamanda yürüyüş yaparken ayakkabının doğru seçilmesi gerekir” ifadelerini kullandı.

YÜRÜYÜŞÜN FAYDALARI
Erşan, Yürüyüş yapmanın faydalarını şu şekilde sıraladı: “Kalp ve akciğerin daha faydalı çalışmasını sağlar, Vücut yağının yakılmasını sağlar, Metabolizma hızını artırarak kalori yakma hızını yükseltir, İştahınızı kontrol etmenizi sağlar, Stresi azaltır, Yaşlanmayı geciktirir, Yüksek tansiyonun düzenlenmesini sağlar, Prostat, kolon, göğüs kanseri dahil olmak üzere bazı kanser türlerinin riskini azaltır, Uyku kalitesini artırır, Bacak, kalça ve gövde kaslarını kuvvetlendirir.”
Haber Kübra Dilbirliği

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER