Çeşitli hastanelere ve hekimlere Endometrium kanseri tanısıyla başvurarak umut arayan ve her seferinde olumsuz sonuçla karşılaşan 70 yaşında ki Mine Elüstün, son olarak Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde görev yapan Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Dr. Ferah Kazancı’ya başvurdu. Rahim iç duvarında gelişen Endometrium kanseri hastalığının yanı sıra bazı hastalıkları da taşıyan Elüstün, yapılan tetkikler sonucunda kreatin ile kan şekeri değerlerininde yüksek olduğunu ve ameliyat olması gerektiğini öğrendi. Dr. Kazancı tarafından, yapılacak olan ameliyat işleminin riskli olduğunu ve Eğitim, Araştırma Hastanesi veya Üniversite Hastanesi gibi tam teşekküllü bir hastanede ameliyat olması gerektiğini öğrenen Elüstün, önce ameliyat olmaktan vazgeçti. Endişe yaşayan Elüstün daha sonra ameliyat olmaya karar vererek tekrar Dr. Ferah Kazancı’ya müracaat etti. Necip Fazıl Şehir Hastanesi, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ekiplerince başarılı şekilde sonuçlanan ameliyat sonrası Mine Elüstün eski sağlığına tekrar kavuşmanın sevincini yaşıyor.

IMG_0688

KREATİNİ 4, KAN ŞEKERİ 400-450 CİVARINDAYDI

Jinekolojik Onkoloji Uzmanı Dr. Ferah Kazancı, Mine Elüstün’ün ameliyat ve tedavi sürecini anlatarak, “Bizler bu hastalığın ameliyatını çok sık yapıyoruz ama hastamızın birtakım hastalıkları vardı. Geldiğinde böbrek fonksiyon testleri çok bozuktu, böbrek yetmezliği vardı. Böbrek fonksiyon testlerinde kreatini 4 civarlarındaydı. Diyalize alınması gereken bir hastaydı. Kan şekerleri 400-450 civarındaydı. Hastamızı hemen hastanemize yatırdık, monitörize ettik. Dahiliye, Endokrin, Nefroloji bölümüyle konsültasyonlarımızı yaptık. Yaklaşık bir haftalık ön takipte hastamızın kreatininde bir miktar gerileme, kan şekerlerini de regüle etmeye çalıştık.

AMELİYATI ÇOK RİSKLİYDİ

Hastamızın bütün hastalıklarından dolayı ameliyat olması çok riskliydi. Haklı olarak endişe yaşadı ve ameliyattan vazgeçti. Hastamız ameliyatı kabul etmeyince, medikal tedavi açısından Radyasyon Onkoloji bölümüne ve Medikal Onkoloji bölümüne konsülte ettik. O bölümlere giden hastamız tekrar ameliyat olması gerekliliği konusunda öneriler alması üzerine hastanemize başvurdu. Hastanemizin Nefroloji, Dahiliye, Endokrin ve Anestezi birimiyle hastamızı takip ettik. Gereken şartları hazırladıktan sonra riskleri de anlatarak ameliyatını yaptık. Ameliyattan sonra hastanemizin üçüncü basamak yoğun bakımında 3 gün takibini yapıp servisimize aldık.

SOSYAL HİZMETLERDE YARDIM ETTİ

Sosyal hizmetlerimizden yardım alarak hastamızın öz bakımını yaptırdık. Diyabet hemşiremiz hastamızın diyabet eğitimini verdi. İnsülin dozlarını ayarladık ve şu anda hastamızı sağlıklı bir şekilde taburcu ediyoruz.

EĞİTİM ARAŞTIRMA HASTANESİ DÜZEYİNDE HİZMET SAĞLIYORUZ

Endometrium kanseri normalde bizim çok sık gördüğümüz ve çok sık yaptığımız bir ameliyattı. Teknik olarak ameliyatı yapma imkânımız da var fakat hastanın ek hastalıkları olduğunda, eğitim araştırma hastanesi ya da üniversite hastanesi gibi merkezlerde ameliyat olmasını öneriyoruz fakat Kahramanmaraş'ta Necip Fazıl Şehir Hastanesi ekibi olarak bir eğitim araştırma hastanesi düzeyinde hastanın gereken her türlü tedavisini yaptık, planladık ve başarıyla da sonuçlandırdık. Şu anda hastamızın kreatin ve kan şekeri değerleri normal seviyelerde.

Aşırı sıcaklıklar tarımsal üretimi olumsuz etkiledi Aşırı sıcaklıklar tarımsal üretimi olumsuz etkiledi

EKİP HALİNDE HİZMET SAĞLIYORUZ

Bizler burada, devlet hastanesi bünyesinde, eğitim araştırma hastanesi gibi hastamıza hizmet veriyoruz. Bütün süreçte, Başhekim Mustafa Hocamızın, anestezi ekibinin, ameliyathane ekibinin, servis hemşirelerinin, yoğun bakım hemşirelerinin çok büyük emekleri var. Biz bir ekip halinde hastaya bakıp hizmetini yapıyor ve tedavisini planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

IMG_0693

HOCAMIZIN CESARETİ SAYESİNDE AMELİYAT OLDUM

Hastanede iyi hizmet aldığını ve sağlığının iyiye gittiğini aktaran Mine Elüstün, “Ameliyatım çok riskliydi, hocamızın cesareti sayesinde, daha önce iki kere hazırlandığım fakat olmaktan vazgeçtiğim ameliyatım çok iyi bir şekilde geçti. Tedavi sürecimde güzel hizmetler aldım. Ferah hocamdan, hemşirelerden, tüm sağlık ekibinden Allah razı olsun, şimdi çok iyiyim” şeklinde konuştu.

Haber: Eyüp Kağan Atlı