İnsanların hayalleri bakıra işliyor

Kahramanmaraş’ta 40 yıldır Eski Sanayi Sitesi’nde bulunan iş yerinde bakırı sanata dönüştürerek 3 çocuk büyüten 60 yaşındaki Adem Kapalıgönül, “Herkesin hayallerini bakıra dökmeye çalışıyorum” dedi.

İnsanların hayalleri bakıra işliyor

Kahramanmaraş'ta çok eski bir geçmişe ve geleneğe sahip olan bakırcılık sanatı, 1950’li yıllardan itibaren ivme kazanırken, bu sanatı Kahramanmaraş’ta 40 yıldır sürdüren Adem Kapalıgönül, hala Eski Sanayi Sitesi’nde ekmeğini bakırdan çıkarmaya devam ediyor. İnsanların getirdiği çizimlerin aynısını bakıra kabartmalı olarak işleyen Kapalıgünül, zanaatkarlığı ile 3 çocuk yetiştirdi. Gazetemiz ekibine insanların genellikle hediyelik eşya olarak dosta akrabaya götürdüğü sanata dönüştürülmüş bakırların şu anki satışlarını değerlendiren zanaatkar Kapalıgönül, pandemi öncesine kadar satışlarının iyi olduğunu, pandemi sonrası satışlarının düştüğünü söyledi. Satın alındığında evlerin ya da iş yerlerinin en güzel konumunda yerini alan eserlerin 700 liradan başlayıp işçiliğine göre fiyatlarının arttığını dile getiren Kapalıgönül, “İnsanların refah seviyesi yükselirse bizimde satışlarımız artıyor” diye konuştu.

“İNSANLAR HAYALİ NEYSE ONU ÇİZDİRİP GETİRİYOR”

Kapalıgönül, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Herkesin hayallerini bakıra dökmeye çalışıyorum. İnsanlar hayali neyse onu çizdirip getiriyor, biz de onu bakıra kabartma olaraktan işliyoruz. Her mesleğin kendine has zorlukları olduğu gibi tabii ki bu mesleğinde bazı zorlukları oluyor. Biz burada teknolojiyle sanatı birleştirerek, insanın ne hayali varsa bakıra yansıtabiliyoruz. Burada ücretlerimiz aşırı yüksek değil. Sanata dönüştürdüğümüz bakırlar 700 liradan başlar, işçiliğine göre fiyatı artar. Mesleğe ilk başladığım yıllara göre satışlarımız pandemi öncesine kadar artmıştı. Ama pandemide insanların ekonomik olarak zorluk yaşadıkları için satışlarımız düşüş yaşandı. İnsanların refah seviyesi yükselirse bizimde satışlarımız artıyor.”

Haber: Abdulsamet İspir

Ahmet Güneçıkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER