‘12 ŞUBAT’I ULUSLARARASI BOYUTTA KUTLAYACAĞIZ’

I. Uluslararası Kahramanmaraş Tarih, Kültür, Sanat Sempozyumu’nda konuşan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “Kurtuluşumuzun 100. yılını bize yakışır bir şekilde kutladık. Artık her yıl 12 Şubat öncesinde 22 günlük bir program yapacağız. Son haftayı da kurtuluş haftası olarak uluslararası boyutta kutlayacağız. Bu sene gönül coğrafyamızdan misafirlerimiz vardı. Artık daha uluslararası bir boyutta kutlayacağız” dedi.

‘12 ŞUBAT’I ULUSLARARASI BOYUTTA KUTLAYACAĞIZ’

Cumhurbaşkanlığı himayesinde düzenlenen Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü etkinlikleri, 12 Şubat’ın ardından tüm devam ediyor. Etkinlikler çerçevesinde bu kez ise I. Uluslararası Kahramanmaraş Tarih, Kültür ve Sanat Sempozyumu düzenlendi. Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezi’nde iki ayrı salonda üç gün sürecek olan sempozyuma hem Türkiye’den hem de çeşitli ülkelerden akademisyenler katıldı. Sempozyumun açılışı ise Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ve Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can ile çok sayıda öğrenci ve vatandaşın katılımıyla gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan sempozyum, kürsü konuşmalarıyla devam etti.

SEMPOZYUM KATILIMCILARINDAN KAHRAMANMARAŞ’A ÖVGÜLER

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi’nden Prof. Dr. Fatma Koç, yapılan sempozyumun kültür ve sanatın gelişimi adına çok önemli olduğunu ifade ederek: “Geçmiş dönemlerde de benzer çalışmalara imza atan Büyükşehir Belediyesini tebrik ediyor, başarılı çalışmalar diliyorum” dedi.

Daha sonra söz alan Prof. Dr. Emine Koca, son zamanlarda kültürel yozlaşmaya doğru bir gidişatın olduğunu ifade ederek: “Daha önceleri de Büyükşehir Belediyemizle yaptığımız çok önemli projeler olmuştu. Bu tür sempozyumları değerlerimizin gelecek kuşaklara aktarılması adına çok önemli buluyorum” dedi.

Prof. Dr. Hatice Feriha Akpınarlı ise kendini Kahramanmaraşlı kabul ettiğini ifade ederek: “Geçmiş dönemlerde de Kahramanmaraş’ta kültür ve sanat alanlarında çalışmalar yapmıştık. Bu konuda yapılan bu sempozyumu çok anlamlı ve yerinde buluyorum. Kahramanmaraş’ta kadın işgücünün önemli bir potansiyele sahip olduğunu ve kültürel ve sanatsal alanda çok büyük işler başaracağına inanıyorum. Çünkü Maraş’ta sadece yerel kültür değil birden fazla medeniyetlere ev sahipliği yaptığı için değişik kültürel hazineler var. Bunların değerlendirilmesi lazım diye düşünüyorum” dedi.

El Sanatları Derneği Başkanı Mitat Kandemir ise sempozyuma ilişkin bilgiler aktardı.

“DEĞERLERİMİZİN TÜM DÜNYAYA TANITILMASI GEREKLİLİĞİNE İNANIYORUZ”

Daha sonra kürsüye gelen Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Niyazi Can ise, 2020 yılının Kahramanmaraş’ta bilim, sanat ve kültür şöleni olarak geçtiğini belirterek, “Yine Kahramanmaraş’ımızda çok önemli bilimsel çalışmanın içerisinde bulunuyoruz. Kahramanmaraşımızın düşman işgalinden kurtuluşunun 100’üncü yıl dönümü münasebetiyle 2019 ve 2020 yılına girdiğimiz bu ilk aylarda 2019’un başından beri çok sayıda bilimsel, kültürel ve sanatsal etkinlikler gerçekleştiriliyor. Gerçekten bu 2019 ve 2020 yılı adeta Kahramanmaraş’ın bilim, kültür, sanat şöleni olarak geçiyor, bizde bundan tabi çok büyük mutluluk duyuyoruz. Kahramanmaraşımızın kültürü, sanatı, edebiyatı, şiiri, müziği ve diğer el sanatları ile farklı üniversitelerden gelen çok kıymetli kurul başkanları çok önemli tespitlerini bizimle paylaştılar. Bu paylaşım ve bu ifadeler ziyadesiyle bizeleri mutlu etti. Gerçekten sadece üniversitemizde geçen hafta kültür, sanat, bilimsel anlamda toplantılarıda saydığımızda 20’den fazla etkinlik oldu. Biz tabi Kahramanmaraş’ta ve Kahramanmaraşlı olarak bu kültür ve sanat donanımımız ve birikimimiz sadece Kahramanmaraş sınırında kalmamasını, bu kültür, sanat, edebiyat, tarih değerlerimizin aslında tüm illerimize hatta dünyaya tanıtılması gerekliliğine inanıyoruz” dedi.

“TARİHİ ZENGİNLİKTEN HABERDAR OLSUNLAR ÇABASI İÇERİSİNDEYİZ”

KSÜ olarak kendilerine emanet edilen öğrencileri kültür ve geleneklerine bağlı bireyler olarak yetiştirdiklerini aktaran Can, “Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’nda yine bir sergi ve defile gerçekleşti. Ben daha öncede gördüm gezdim, bu sergi ve defileyi görünce bunu sadece Kahramanmaraş değil bütün Türkiye hatta bütün dünya bu güzelliklerin farkına varması gerekir dedim. Maraş işi yapan bir hanım efendiye bunu yapman kaç hafta sürdü dediğimde aylar sürdüğünü ifade ettiler. Bu el emeği göz nuru el işi gibi işte kuyumculuk gibi diğer ceviz oyma sanatları ve el sanatları gerçekten insanı hayretler içerisinde bırakıyor. Biz bu değerlerimizin nesilden nesile fark edilmesini ve tanınmasını çok önemsiyoruz. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi olarak, bu alanda hem bize emanet edilen çocuklar iyi bir öğretmen, iyi bir mühendis, iyi bir hekim, iyi bir fizikçi olsun ama aynı zamanda kendi dilinden, kendi kültüründen, kendi geleneklerinden, yaşam biçiminden, hukukundan, yönetim biçiminden, yeni alışkanlıklarından, giyim alışkanlıklarına kadar geçmişten bugüne tarihi zenginliğinden haberdar olsun diye bir çaba içerisindeyiz” ifadelerini kullandı.

“KÜLTÜREL FAALİYETLER ARTTI”

Görev süresinde üniversitedeki kültürel faaliyetlerin geçmiş yıllara oranla iki kat arttığına dikkat çeken Rektör Can, “Bizim dönemimizde kültür, sanat etkinlikleri anlamında bizden önceki dönemde ben 2 yıldır üniversite rektörlü yaptım, yıllık 350 etkinlik gerçekleştirilirken bizimle beraber her yıl 680 kültür, sanat ve bilimsel etkinlik gerçekleştirilmiş. Yani yaklaşık yüzde 90 oranında. Kahramanmaraş’ımızda da Büyükşehir Belediye Başkanlığımız başta olmak üzere diğer belediyelerimiz çok muhteşem kültür, sanat ve bilimsel etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Kahramanmaraş’ta bu anlamda Valiliğimiz, Belediyemiz, Üniversitelerimiz, kurullarımız, kuruluşlarımız anlamında çok muhteşem ve çok güzel iş birliği var ve bu iş birliğinden güzel sonuçlar böyle eserler, böyle birliktelikler ortaya çıkıyor. 1. Uluslararası Kahramanmaraş Tarih, Kültür, Sanat Sempozyumunun düzenlenmesinde başta Büyükşehir Belediyemiz olmaz üzere Konya Teknik Üniversitesi, derneğimiz ve buraya gelerek bildirimleriyle, sunumlarıyla katkı sunmak için gelen bu serginin hazırlanmasında emeği geçen bu sempozyum ve serginin bu noktaya gelmesinde emeği geçen herkesi kutluyorum hepinize saygılarımı sevgilerimi sunuyorum” dedi.

“YEREL YÖNETİMLER OLARAK BİZİM BİRÇOK GÖREVİMİZ VAR”

Açılış konuşmalarında kürsüye gelen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ise yerel kalkınmaya destek olmak için gayret sarf ettiklerini belirtti.

Başkan Güngör yaptığı konuşmasında ayrıca: “Yerel yönetimler olarak bizim birçok görevimiz var. Ama özellikle büyükşehir yönetimi konseptinde bizim önemli görevlerimizden biri yerel kalkınmaya destek olmak. Yerel kalkınmanın başlıklarından biri de kültür ve turizmi tanıtmak, o şehrin değerlerini hem yurtiçinde hem yurtdışında tanınmasını sağlamak, daha fazla ziyaretçi almasına katkıda bulunmaktır. Dünyaya baktığımızda, artık iletişimin bu kadar geliştiği bir çağda, uzak diye bir şeyin olmadığını görüyoruz. Herkes her yeri çok iyi biliyor ve tanıyor. İnsanlar şunu soruyor: Ben bu şehre niye gideyim, farklı olan ne var? Çünkü genelde şehirler birbirine benziyor ama eğer oraya özgü bir farklılık varsa insanlar orayı tercih ediyor. Farklı bir yer göreyim, farklı bir mutfak, farklı bir turizm etkinliği. Bunlar gerçekten günümüzün katma değer yaratan unsurlarındandır.” şeklinde konuştu.

“PLANLARIMIZI YAPTIK, ETKİNLİKLERİ TAKVİMLENDİRDİK”

Kurtuluş Bayramı’nın Kahramanmaraş’ın bir değeri olduğuna dikkat çeken Başkan Güngör konuşmasına şöyle devam etti: “Biz belediye ve paydaşlarımız olarak Kahramanmaraş’ımızda her yıl şu söyleyeceğim etkinlikleri yapmak için bir plan yaptık. Kurtuluşumuz, bizim için bir değer. Her yıl bunu gururla kutluyoruz. Bu yıl da kurtuluşumuzun 100. yılını bize yakışır bir şekilde kutladık. Artık her yıl 12 Şubat öncesinde 22 günlük bir program yapacağız. Son haftayı da kurtuluş haftası olarak uluslararası boyutta kutlayacağız. Bu sene gönül coğrafyamızdan misafirlerimiz vardı. Artık daha uluslararası bir boyutta kutlayacağız. Bir diğer husus; şiir ve edebiyatın başkenti Kahramanmaraş ise, şiir ve edebiyatla ilgili uluslararası katılımlı mutlaka bize yakışır bir etkinliğimiz olacak. Yine Kahramanmaraş deyince akla gelen hususlardan biri de, gastronomidir. Dondurmanın da başkenti Kahramanmaraş’sa, uluslararası katılımlı her yıl dondurma festivali yapacağız. Tüm etkinlikleri her yıl aynı tarihte olacak şekilde takvimlendirdik.  Dondurma Festivali için 23 Nisan’ı takip eden Cumartesi-Pazarı tarih olarak belirledik. Neden bu tarih? Geçmişte 23 Nisan Çocuk Bayramı’ndan sonra belediye, dondurma satışına izin verirmiş. Çocuklar hasta olmasın diye. Ama önümüzdeki 3 yıl içerisinde bu tarihlerde yapılamayacak. Ramazan ayı dolayısıyla” ifadelerini kullandı.

“HER ŞEHRİN BİR HİKÂYESİ, BİR MUTFAK KÜLTÜRÜ VARDIR”

Kahramanmaraş’ın önemli bir mutfak kültürüne de sahip olduğunu kaydeden Güngör, “Bir diğer etkinliğimiz, Kahramanmaraş kendine özgü mutfak kültürü olan bir şehir. Her şehrin bir hikâyesi, bir mutfak kültürü vardır. Ama Maraş’ın mutfağı kendine özgü lezzetleri de barındıran bir özelliği var. Saraylardaki Maraş mutfağı başlığı altında mutfak kültürümüzü tanıtacağız. Her yıl sonbaharda Maraş mutfağı ve bağbozumu adıyla bir mutfak kültürü gastronomi etkinliği takvimlendireceğiz. Bir diğer etkinliğimiz sporla ilgili. Güreş bizim ata sporumuz. 100. yıl etkinliklerimiz kapsamında da yine çok güzel uluslararası katılımlı bir güreş etkinliği yaptık. Bunlar bizim her yıl düzenli yapacağımız kültür sanat festivallerimiz olacak. İki üniversitemiz var hamdolsun, bunlar bizim zenginliğimiz. Üniversiteyle gerçek hayatı buluşturmamız lazım. Toplumların kalkınması özel sektör, kamu sektörü ve üniversitelerin işbirliğiyle iş yapmasından geçiyor. Biz buna inanıyoruz. Üniversitelerimizle işbirliğini de önemsiyoruz. Bu vesile ile ilimize gerek yurt içinden gerekse yurt dışından gelen tüm konuklara hoş geldiniz diyor, saygıyla selamlıyorum” şeklinde konuştu.

Sempozyumun açılış bölümünün ardından sergi açılışı gerçekleştirildi.

(Haber: Ahmet Güneçıkan)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER