banner263

Nostalji kokan kitap kafe

‘’Onuncu köyün yolcuları’’ Kitap Kafe Kahramanmaraş’ta beş yıldır nostaljik atmosferiyle müşterilerine ruhunu dinlendirebileceği eşsiz bir ortam sunuyor.

Nostalji kokan kitap kafe

Kahramanmaraş’a Kitap Kafe kültürünü getiren, kitapseverlere harika bir mekân oluşturan Onuncu köyün yolcuları Kitap Kafe her geçen gün tanınmaya devam ediyor. Kahramanmaraş Dulkadiroğlu ilçesinde, İsmet Paşa mahallesi Dedezade Caddesinde bulunan ‘’Onuncu Köyün Yolcuları’’ kitap kafenin işletmecisi Sebahattin Sakin, Kafenin ismini ‘’Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar’’ Atasözünden yola çıkarak, ‘’Doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlar, o zaman yaşasın Onuncu Köy’’ sloganı oluşturduklarını belirtti. Kafe işletmecisi Sebahattin Sakin, amaçlarının ticari amaçtan çok insanların dinlenebileceği bir ortam ve Kitap Kafe kültürünü Kahramanmaraş’ta oluşturmak olduğunu kaydetti. Sakin ayrıca, ‘’Bizler burayı açarken ticari amacımız yoktu, asıl amacımız insanların kendini bulabileceği, ruhunu dinlendirebileceği ve rahatça kitap okuyabileceği bir ortam oluşturmaktı, bunun içinde kendimize böyle bir ortam oluşturduk. Güzel tepkiler aldık başarılı olduğumuzu da düşünüyorum, başaramamış olsaydık bugüne kadar gelemezdik. Zaten belirli bir kitleye ulaştık, onlar buraya sahip çıkıyorlar, kendi mekânlarıymış gibi görüyorlar bu da bizi çok mutlu ediyor’’ ifadelerini kullandı.

KAFEMİZ KÜÇÜK BİR KÜTÜPHANE GİBİ KULLANILIYOR

Kitap konusuna da değinen işletme sahibi Sebahattin Sakin,  ‘’Kitap sayılarımız her geçen gün artıyor ve Kafemiz küçük bir kütüphane gibi kullanılıyor. İsteyen kitabı alıp burada okuyor, isteyen kitabı geri getirmek şartıyla götürüyor bitirince de geri teslim ediyor’’ dedi. Böyle eşsiz bir mekân tasarımını ise kendi içerisindeki hayal dünyasına, geçmişe olan hayranlık ve özlemden kaynaklandığının altını çizen Sebahattin Sakin, ‘’Açıldığımız günden bugüne mekanın eşsiz tasarımı ve nostaljik atmosferinden ötürü çok güzel tepkiler aldık, umarım almaya da devam ederiz’’ şeklinde konuştu. Askıda çay ve kahve olayına da değinen Sakin, ‘’Tahtadaki her çarpı bir adet çayı kahveyi işaret ediyor, herhangi bir kimse oradan tanıdığı ya da tanımadığı birilerine çay ya da kahve ısmarlayabiliyor.’’

Haber: Ömer Harmankaya

Furkan Karayılan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER