banner287

Kahramanmaraş’ta Elektrik Tüketimi Arttı

Türkiye’de aylık ortalama 18,2 milyon megavat saat elektrik tüketilirken Kahramanmaraş, geçtiğimiz yıla göre elektrik tüketiminde yüzde 5,4’lük bir artış gösterdi.

Kahramanmaraş’ta Elektrik Tüketimi Arttı

Elektrik tarifeleri karşılaştırma ve tedarikçi değiştirme sitesinin yaptığı araştırmaya göre Kahramanmaraş geçtiğimiz yıla göre elektrik tüketiminde yüzde 5,4’lük artış gösterdi. Türkiye’de de elektrik tüketiminin büyük çoğunluğu sanayi alanında tüketiliyor. En çok elektrik tüketimi yapan il ise İstanbul, Türkiye geneli elektrik tüketiminin yüzde 18’den fazlasını Mega kent tüketiyor. İstanbul’u, yüzde 6 ile İzmir, İzmir’i ise yüzde 5 ile Ankara takip ediyor. Elektrik tüketimi konusunda yükselişte olan diğer iller ise yüzde 9,28 ile Şırnak ve yüzde 7,35 ile Bingöl oldu. Elektrik tüketimindeki artışın en büyük etkenleri, artan nüfus ve sanayileşme olarak kabul ediliyor.

Elektrik tüketiminde tasarrufu nasıl sağlarız?

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre fişten çekilmeyen, televizyon, çamaşır makinesi,  bulaşık makinesi, fırın, mikrodalga fırın, bilgisayar, wireless gibi birçok elektronik cihazın tuşlarına basıp kapatmak yeterli değil. Fişleri çekilmediği ve ana şebekeden enerji aldıkları için elektrik sayacı çalışmaya devam eden cihazlar elektrik faturamızın ortalama yüzde 23’ünü oluşturmaktadır.

Haber: Ömer Harmankaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER