Belediye seçimlerinde aday belirlemek için MHP ve AK Parti arasında görüşmeler devam ederken, Kahramanmaraş’ta MHP’nin istediği ilçelerle ilgili olumsuz yanıt aldığı iddia edildi. Siyasi kulislere göre, 2019 seçimlerinde olduğu gibi MHP’nin yine Nurhak ve Çağlayancerit’te aday çıkaracağı konuşuluyor.

 31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak olan yerel seçimler için siyasi partilerde aday belirleme çalışmaları hız kazandı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin geçtiğimiz hafta “Cumhur İttifakı olarak 30 büyükşehir belediyesinin tamamında ortak adaylarla seçime gireceğiz” açıklamasının ardından iki partinin büyükşehir, il ve ilçe belediye başkan adayları konusundaki işbirliğini kısa süre sonra tamamlaması bekleniyor.

MHP KAHRAMANMARAŞ’IN BAZI ÖNEMLİ İLÇELERİNE TALİP

Aday belirleme çalışmalarının devam ettiği şu günlerde siyasi kulislerde de hareketlilik hat safhaya çıktı. Cumhur ittifakının en büyük ortaklarından MHP Kahramanmaraş’ın bazı önemli ilçelerine talip oldu. Özellikle metropol ilçe Dulkadiroğlu başta olmak üzere Elbistan, Göksun, Türkoğlu ve Afşin’de MHP’den aday adayı bolluğu yaşanıyor.  Son yapılan 2019 yerel seçimlerinde MHP Çağlayancerit ve Nurhak ilçelerinden aday çıkarırken, Çağlayancerit’i kazanıp, Nurhak’ı ise millet ittifakı CHP’ye kaptırmıştı. Parti tabanının bu seçimde Kahramanmaraş’ta çok sayıda belediyeyi istediği gelen bilgiler arasında yer alırken, genel merkezin ise yine Çağlayancerit ile Nurhak’tan aday çıkaracağı konuşuluyor.

DULKADİROĞLU İDDİASI

Öte yandan MHP Kahramanmaraş Milletvekili Zuhal Karakoç Dora’nın özellikle merkez ilçe Dulkadiroğlu’nu istediği ancak, buna olumsuz yanıt aldığı da iddialar arasında yer alıyor. AK Parti ve MHP’nin aday belirleme komisyonlarından çıkacak rapor doğrultusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bahçeli’nin tekrar görüşerek nihai kararı vermesi bekleniyor. Belirlenen adayların 15 Aralık’tan itibaren peyderpey açıklanması da öngörülüyor.

Kahramanmaraş’ta bahar havası gibi bir hafta sonu yaşanacak Kahramanmaraş’ta bahar havası gibi bir hafta sonu yaşanacak

Editör: Çağatay Gedik