Kent merkezine 20 kilometre uzaklıktaki Onikişubat ilçesine bağlı Bulutoğlu Mahallesi'nde yer alan ve manzarasıyla ziyaretçilerin dikkatini çeken Ali Kayası Cam Terası Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından turizme kazandırıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’ün vizyon projelerinden olan Ali Kayası Cam Terası’nın, Kasım 2022’de temelleri atılmıştı. Özellikle, 6 Şubat’ta yaşanan depremlerin ardından proje, vatandaşlar tarafından büyük tepkilerin odağı olmuştu. Önceliğin cam terası projesi olmadığı, konutların bir an evvel yapılıp teslim edilmesi gerektiğini söyleyen vatandaşlar, projeyi ve Başkan Güngör’ü eleştirmişlerdi.

WhatsApp Image 2023-12-25 at 11.18.52

BÜYÜKŞEHİR, KENTİN TURİZM POTANSİYELİNİ YÜKSELTMEYİ HEDEFLİYOR

Gelinen süreç boyunca, Ekim ayında inşası tamamlanan ve ziyaretçilere açılan Ali Kayası Cam Terası, yerli misafirlerini ağırlamanın yanı sıra bilhassa kent dışından gelen turistlerinde ilgi odağına dönüştü. Akın akın gelen misafirlerini ağırlayan cam terasta adeta ‘İğne atsan yere düşmez’ deyimi yaşanıyor. Büyükşehir Belediyesi, bir zamanlar eleştirilere maruz kalan projeyle, kentin turizm potansiyelini yükseltmeyi hedefliyor.

ali_kayasi_4

HEDEFİMİZ ŞEHRE 1 MİLYON ZİYARETÇİ GETİRMEK

Konuya ilişkin Başkan Güngör şu ifadeleri kullanmıştı; “Verilere göre şehrimizin yıllık turizm potansiyeli 250 bine yakın. Bunu ilk aşamada 500 bin, orta vadede de bir milyona çıkarmamız imkânsız değil. Hayata geçirdiğimiz bu gibi yatırımlarımızla inşallah hedeflediğimiz turizm potansiyeline ulaşacağız. Turizm potansiyelimizi kat kat artırarak şehrimizin ekonomik gelişmişliğini de çok daha yukarılara taşıyacağız.”

SON DÜZENLEMELER KISA SÜREDE TAMAMLANACAK

Kirişci; “Yeni Kahramanmaraş’ı hep birlikte inşa edeceğiz” Kirişci; “Yeni Kahramanmaraş’ı hep birlikte inşa edeceğiz”

Projenin ilk etabında; cam teras, restoran, ahşap yürüyüş yolları, çocuk oyun grubu ve otopark kazandırılırken turizm tesisine ulaşım sağlayan 20 kilometrelik yol da sıcak asfaltla yenilendi. Güçlü hikâyesi ve tarihiyle şehrin en önemli doğal güzelliklerinden olup ziyaretçilerini kendine hayran bırakan tesiste son düzenlemelerin de kısa sürede tamamlanması hedefleniyor.

Editör: Didem Kayabaşı