Ekran Görüntüsü (144)-min2023 yılında B ehliyeti almanın harç bedeli 3 bin 258 TL’yken, yapılacak olan yüzde 58 zam oranı ile 2024 yılında 5 bin 147 TL’ye yükselecek. Yılbaşının gelmesiyle birlikte harç ücretlerine yapılan zammın yanısıra, kurs ücretlerine de gelecek olan zam, ehliyet sahibi olmak isteyenler tarafından da merak konusu oldu. Şu an sürücü kurslarına kayıt yaptıran vatandaşlar 2023 yılı fiyatlarını öderken, yeni yıldan sonra gelecek olan zam oranıyla birlikte yeni fiyatlar üzerinden ehliyet sahibi olabilecekler. Artmakta olan enflasyonla birlikte sürücü belgesi almanın maliyetinin ülke genelinde 20 bin TL’ye kadar ulaşabileceği konuşulurken, Kahramanmaraş Sürücü Kursları Derneği Başkanı Seyfi Moroğlu “Kahramanmaraş’ta Sürücü Kursu ücretlerine zam yapmayı kesinlikle düşünmüyoruz” dedi. 

ENFLASYONA DAYANABİLDİĞİMİZ KADAR ZAM YAPMAYACAĞIZEkran görüntüsü 2023-12-13 174907-min

Sürücü Kursları Derneği Başkanı olarak söz konusu zamlara karşı olduklarını söyleyen Seyfi Moroğlu; “Vatandaşta bu zamlardan dolayı büyük bir nefret var ve biz onların düşüncelerini göz önüne alıyoruz. Sürücü Kursu ücretlerine zam yapmayı kesinlikle düşünmüyoruz. Bunun için yeniden değerleme oranına göre gelen yüzde 58’lik zam, aşağı yukarı 2 bin TL fark ediyor, sadece bu zam olacak. Yani bizim sınav ücretleri, maliye harçları ve kurs ücretlerinin hepsi toplam 15 bin TL’yi geçmeyecek. Sosyal medyada, yerel basında ve ulusal basında yer alan sürücü kursları 20 bin TL olacak düşüncesine biz katılmıyoruz. Vatandaşlarımızın tedirginliğinin biraz daha yatışması lazım. Bizim şu an düşüncemiz enflasyona dayanabildiğimiz kadarıyla zam yapmamak” sözlerini kaydetti.

BİR AN EVVEL EHLİYET ALMAKTA FAYDA VAR

İYİ Parti’nin Onikişubat meclis üye adayları İYİ Parti’nin Onikişubat meclis üye adayları

Önümüzdeki yıl da enflasyon ve fiyat artışları olacağını belirten Moroğlu; “Her geçen gün vatandaşlarımızın aleyhine işliyor. Bir an evvel ehliyetlerini almalarında fayda var. 2024 Şubat ayına kadar yeni yönetmeliğimiz çıkacak. Bu yeni yönetmelikte kursiyerlerin eğitimlerinde ve direksiyon sınavlarında bayağı bir değişiklik yapmayı düşünüyorlar. Bu değişiklikler de işlerin biraz daha sıkılaşacağını gösteriyor. Böyle daimî güzergahları değil de alternatif güzergahları da kullanarak vatandaşın daha çok eğitim alması lazım. Tabii daha çok eğitim, daha çok para. Yani şubat ayına kadar herhangi bir değişiklik düşünmüyoruz. Mesela belli bir sınav ve eğitim güzergahımız var. Şubattan sonra sınav yapan komisyon, kursiyeri güzergahın dışına çıkartabilecek. Bu kapsamda vatandaşın her caddede, her sokakta, araba sürmeyi öğrenmesi gerekecek. Bunun için de sınavlar ve eğitimler daha zor hale gelecek” ifadelerini kullandı.

Editör: Çağatay Gedik