07_2022_06_Mayis_08_20220525_2_53669987_77337594

Kış aylarında tercih edilen içeceklerden olan salep tezgâhlardaki yerini almaya başladı. Vatandaşları hem soğuktan hem de hastalıktan koruyan Orkide bitkisinin kök tozlarıyla yapılan aroma kıvamında hazırlanan salep, sıcak sütle karıştırıldıktan sonra üzerine tarçın dökülerek tüketilmeye hazır hale geliyor. Salep satıcısı Mehmet Tatlı, salebin lezzetinin, dağlardaki orkidenin rakımına ve iklim şartına göre değişiklik göstereceğini söyledi.

IMG_5161

YAZIN DONDURMA YENİR KIŞIN SALEP İÇİLİR

Kahramanmaraş’ta güçlendirme yapılarak tepki çeken otel yıkılıyor Kahramanmaraş’ta güçlendirme yapılarak tepki çeken otel yıkılıyor

Kahramanmaraş Kapalı Çarşı esnaflarından olan Mehmet Tatlı, “Salep endemik bitkilere giriyor. Salep aslında orkidenin kökü, soğanıdır.  Bazı çiçeklerin tohumu, bazı çiçeklerin soğanı kullanılır.  Salep ’de, kadınların en çok sevdiği çiçek olan orkidenin kökünden yapılır. Aslında buna lezzet veren, aroma veren yabanlardır. Yaban salebi dediğimiz salebin lezzeti, dağlardaki orkidenin, rakımın yüksekliğine ve iklim şartına göre değişiklik gösterir. Salebin fiyatı aromasına, bulunduğu mevkiine, kalitesine göre 200 TL'yle 5 bin TL arasında değişiklik gösteriyor. Satışlarımız 15 TL’den başlıyor. Yani malum ekonomik durum ortada bu yüzden, kar marjından ziyade halkımız için uygun fiyata herkes içebilsin diye veriyoruz. Salep bir kültür. Kahramanmaraş’ta Yazın dondurma yenir kışın salep içilir. Salep dondurmanın da ham maddesidir. Kış aylarında tercih edilen ürünlerden bir tanesi. Soğuk algınlığına karşı iyi gelen bir içecek. Salep bağışıklık sistemini güçlendiren ürünlerden birisi. Salebi tarçınla içmeniz lazım çünkü tarçın şeker dengesini, düzenliyor ve bağışıklık sisteminin ikinci güçlendiren bitkidir” şeklinde ifadelerini kullandı.

"Haber: Melisa Türkmen"

Editör: Çağatay Gedik