banner263

Çelikler Holding, devlete verdiği taahhüdü yerine getirdi!

Afşin Elbistan A Termik Santrali’ni devraldığı günden bu yana bacaların filtresiz çalışması sebebiyle özellikle muhalefet ve bölge halkının tepkisiyle karşılaşan Çelikler Holding, devlete verdiği ‘filtre’ taahhüdünü yerine getirdi. Dry (kuru) FGD ile wet (ıslak) FGD baca gazı arıtma ve filtreleme sistemlerinin de kurulduğu santral, artık sıfır atık ve insan sağlığı temelli faaliyet göstermeye başladı. Holdingden yapılan açıklamada, “Bizler de bu kritik süreçte çevremizin, insanımızın ve devletimizin yanında olmayı sürdüreceğiz” dedi.

Çelikler Holding, devlete verdiği taahhüdü yerine getirdi!

Türkiye’nin enerji üretimine büyük katkı sağlayan Afşin Elbistan A Termik Santrali, 2018 yılında Çelikler Holding bünyesinde görev yapan Çelikler Holding Enerji Grubu’na devredilmişti. Yeni filtre takılması ve çevre ile insan sağlığının ön planda tutulması şartıyla devredilen santral, geçen süre zarfında özellikle muhalefet partileri ve bölge halkınca eleştirilmişti. Çelikler Holding, devralırken devlete verdiği filtre taahhüdünü yerini getirdi ve santrali sıfır atıkla çevre ve doğa dostu santral haline getirdi. 2020 yılında tamamlanan dry (kuru) FGD baca gazı arıtma sistemlerinin ardından, bu kez de wet (ıslak) FGD baca gazı arıtma ve filtreleme sistemlerinin de kurularak yeni bir sayfa açıldı.

AFŞİN ELBİSTAN A TERMİK SANTRALİ MİLLİ EKONOMİYE VE İSTİHDAMA KATKI SAĞLADI”

Konuya ilişkin Çelikler Holding’den alınan açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

“Çelikler Holding olarak Afşin Elbistan A Termik santralini devraldığımız günden itibaren başladığımız çevre yatırım çalışmalarımızı tamamladık. Şirketimizin bu amaçla yola çıktığını yaptığı çevre yatırımlarıyla da görebilmekteyiz. Çünkü insan sağlığı ve refahı, çevresel durum ile yakından bağlantılıdır. Küresel piyasalarda yaşanan ekonomik dalgalanmaların enerji maliyetleri üzerindeki yükü tüm dünyayı kasıp kavururken, Türkiye, yerli ve yenilenebilir enerji kaynakları sayesinde bu durumdan en az etkilenen ülkeler arasında yer aldı. Afşin Elbistan A Termik Santralimiz ise, bir yandan çevre yatırımlarında hız kesmezken, diğer yandan enerji üretimiyle milli ekonomiye ve istihdama katkı sağlamayı sürdürüyor.

“İNSANIMIZIN VE DEVLETİMİZİN YANINDA OLMAYI SÜRDÜRECEĞİZ”

Önceliğin çevre ve insan sağlığı olduğunu bir kez daha bahsederek, baca gazı arıtma ve filtreleme sistemleri yapımıyla bunu göstermekteyiz. Ancak kritik bir süreçten geçen Türkiye’nin küresel krizlerden daha güçlü çıkabilmesi için üretimin kesintisiz bir şekilde sürmesi gerekmektedir. Bu gerçekten hareketle yerli ve milli kaynaklarla elektrik üretiminin devam etmekteyiz; “Enerjide arz talep dengesini korumak, vatandaşlarımıza ucuz enerji sunmak ve istihdam oluşturmak için üzerimize düşen tarihi sorumluluğun farkındayız. Bizler de bu kritik süreçte çevremizin, insanımızın ve devletimizin yanında olmayı sürdüreceğiz. Tüm çalışanlarımızla ve duyarlı bölge halkıyla bu doğrultuda hareket etmeye devam edeceğiz. Bu yatırımlarımızla birlikte çevreye daha duyarlı hale gelecek olan santralimiz, enerjide dışa bağımlılığımızı azaltmış olacak ve vatandaşımıza ucuz elektrik üretimine devam edecektir. Milli ve yerli kaynağımız olan kömür de enerji üreterek en iyi şekilde değerlendirilmiş olacaktır.

“YÜKSEK YATIRIM MALİYETİNE RAĞMEN…”

Wet FGD Baca Gazı Arıtma ve Filtreleme Sistemlerinde mekanik montajlar tamamlandı. Kısa süre içerisinde bu dev çevre tesislerinin devreye alma işlemleri de tamamlanmış olacaktır. Böylece Santralimiz, arıtma sistemleriyle çevreye daha duyarlı hale gelecektir. Milli kaynaklarla enerji üretip, ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayan Afşin Elbistan A Termik Santralinde öncelikle çevre mevzuatına uygun dry FGD baca gazı arıtma sistemleri yatırımlarını 2020 yılının Haziran ayında tamamlayıp hayata geçirdi. Sonrasında Söz konusu çevre olunca yüksek yatırım maliyetine rağmen uluslararası standarda ulaşmak için Haziran 2020 yılında yapımına başlanan wet (ıslak) FGD baca gazı arıtma ve filtreleme sistemlerinde de sona gelindi. Haziran 2020’de yapımına başlanan tesiste toplam 25.000 ton çelik ve ekipman kullanıldı. 4 ayrı arıtma tesisinden oluşan bu dev yatırımın 35 ayda yapılması planlanırken 16 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı. Ayrıca bu tesiste arıtma için kullanılacak kireç için de yine 16 ay gibi sürede 1.5 milyon ton/yıl kapasiteli kireç fabrikası yapılarak tamamlandı ve devreye alındı. Pandemi koşulları nedeniyle yurt dışından imal edilip de gelecek olan malzeme ve ekipmanlarının 5 ay gecikmesine rağmen tesisler mekanik olarak tamamlanırken devreye alma çalışmalarına başlanmıştır. Bu tesislerin yapımında ve tamamlanmasında emeği geçen işçilerimize, mühendislerimize ve taşeron firmalarımıza teşekkür ederiz.”

(Haber: Ahmet Güneçıkan)

Ahmet Güneçıkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER