Tekstil, metal mutfak eşyası ve birçok alanda yaptığı ihracatla ülke ekonomisine katkı sağlayan Kahramanmaraş, denizi olmamasına rağmen balık ihracatında da önemli bir paya sahip. En çok balık ihracatı yapan illerin başında gelen Kahramanmaraş’ın ticari potansiyelinin artırılması ve kent halkına balık kültürünün daha fazla yerleştirilmesi amacıyla şehirde daha önce iki kez Balık Festivali düzenlenmiş ve vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görülmüştü. Kahramanmaraş Balıkçılar Derneği’nin organizesinde Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla yapılan etkinliğin bu yılda düzenlenecek. Geleneksel hale getirilen Balık Festivali 10 Eylül’de saat 10.00’da başlayacak ve 11 Eylül Cumartesi saat 22.00’de sona erecek. Yine Milli İrade Meydanı’nda düzenlenecek olan etkinlikte balık stantları, gösteriler, yarışmalar ve ekmek arası balık ikramı olacak. Kahramanmaraş Halk Oyunları ile Kemençe gösterilerinin de yapılacağı organizasyona tüm vatandaşlar ücretsiz katılım sağlayabilecek.


 

25 İLDEN KOOPERATİFLER VE 8 ÜNİVERSİTEDEN KATILIM SAĞLANACAK

Kökleri dışarıda kalan ağaçlar ilginç görüntüler oluşturuyor Kökleri dışarıda kalan ağaçlar ilginç görüntüler oluşturuyor

Festivalin mimarı Kahramanmaraş Balıkçılar Derneği Başkanı İbrahim Sarı, festivali detaylarına ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Sürpriz etkinliklerin düzenleneceğini söyleyen Başkan Sarı: “Tarım ve Orman Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ortak düzenlediğimiz projeye 25 ilden kooperatifler ve 8 üniversiteden katılım sağlanacak. Üniversitelerin gastronomi ve su ürünleri bölümünden öğretim üyelerinin katılımıyla gerçekleşecek olan ve ayrıca Türkiye Masterchefler Birliği Kahramanmaraş’taki Balık Festivali etkinliğimizde yer alacak. Şeflerimiz, şehrimizin lezzetlerini, yöresel ve kültürel değerlerimizin tanıtımını yapılacaklar. Bu festivalin özellikle Kahramanmaraş için önemi büyük. Kahramanmaraş 2 ırmağı 14 barajı bulunan bir su şehridir. Ayrıca balık ihracattın da Türkiye için önemi büyük bir kent. Kahramanmaraş balıkçılıkla çok ön planda olan bir şehir değil ancak son yıllarda ki özellikle alabalık tesisleriyle ön plana çıkmıştır. Ayrıca festivalde sadece balık ürünleri değil yöresel lezzetlerimizde sergilenecek. Bu bağlamda kent halkına bu festivale destek vermelerini ve 10-11 Eylül’de Milli İrade Meydanı’nda olmalarını rica ediyoruz” dedi.

Haber: Abdulsamet İspir/Didem Kayabaşı