Sanayide ‘çip’ hareketliliği

Koronavirüs salgınıyla birlikte oluşan pandemi sürecinde özellikle sıfır otomobillerde yaşanan çip krizi üretimleri azaltırken, fiyatlarında yükselmesine sebep oldu. Yaşanan fiyat artışı sonrası tercihini düşük model araçlardan yana kullanan vatandaş, sanayi esnafının işlerini artırdı.

Sanayide ‘çip’ hareketliliği

Salgından kaynaklı çip krizi bilhassa da otomobil piyasasını olumsuz yönde etkiledi. Bununla birlikte hem üretim hem de satışlar bundan nasibini aldı. Sıfır otomobil alamayan vatandaşlar ikinci ele yöneldi. Fiyatlar aşırı arttı, vatandaş düşük model araç almak zorunda kaldı. Daha sık bakım ve oranım ihtiyacı olan eski araçlar ise sanayi esnafının işlerini hareketlendirdi.

“İNSANLAR ARAÇLARININ DEĞERİNİ DAHA İYİ ANLADI”
Konuyla ilgili konuşan oto tamir ustası Alaaddin Okumuş, şunları söyledi: “Salgının başında, geçen yıl işlerimiz azalmıştı. Geçtiğimiz yıl pandeminin olumsuz etkilerinden ötürü işlerimiz oldukça azalmıştı. Şu anda ise işlerimiz geçen yıllara oranla iyi. Sıfır araç olmadığı için insanlar kendi araçlarının değerini daha iyi anladı. Artık insanlar araçlarının bakımlarını düzgün yaptırıyorlar, her şeyiyle ilgileniyorlar. İşi sadece ustaya bırakmıyorlar. İnsanların kendileri usta oldu. Otomobil bakımında dikkat edilecek en önemli konu antifrizdir. Bazı sürücüler antifrizi değiştirmeyi tercih etmiyorlar. Cüzi bir rakam olmasına rağmen antifriz değişiminden kaçan var.

“EN ÖNEMLİ DETAYLARIN BAŞINDA ANTİFRİZ GELİYOR”
Antifriz koydurtmayanlar ilerleyen zamanda motor yaptırmak zorunda kalıyorlar. Antifriz parası, motor tamirinin yanında 20'de 1'i bile değil. En iyi usta araç sahibidir çünkü aracını ustadan daha iyi tanır. Antifriz fiyatı 50 TL'den başlıyor, 120 TL'ye kadar çıkıyor. Bir motor tamirinin fiyatı ise en az 10 bin TL. Motor tamir fiyatında arabanın modelinin de bir önemi yok. Herhangi bir motorun tamiri en az 10 bin TL.”

“BAKIMDAKİ EN ÖNEMLİ UNSUR PARÇALARIN ORJİNAL OLMASI”
Sanayideki bir başka oto tamir ustası Mehmet Diş ise şunları kaydetti: “Araç bakım fiyatları; Avrupa arabalarda 350-550 TL arasında, yerli üretim arabalarda ise 200-250 TL tutuyor. Bakımdaki en önemli unsur da parçaların orijinal olması ve yağın kalitesi. Eskiden bizim anne ve babamız bizleri sanayiye verdiğinde ustaya, ‘eti de senin kemiği de senin' derdi. Şimdi öyle toleranslı çırak gelmiyor. Böyle giderse 10 yıl sonra yetişmiş usta bulamayacağız. Bizlere en çok intikal eden arıza ise donma tehlikesi. Bunun tedbirini almak açısında da her gelen araca antifriz ölçümü ve akü ölçümü yapıyoruz. Kış mevsimindeki ise gündemimiz genelde su eksiltme olayı dikkat çekiyor.”

Haber: Emre Akkış

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2021, 15:01

Ahmet Güneçıkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER