banner263

Pandemi ahşaba olan talebi arttırdı

Kahramanmaraşlı Ahşap Ustası Mustafa Tanır, koronavirüs salgını dolayısıyla ahşap ürünlere olan talebin bir hayli arttığını söyledi.

Pandemi ahşaba olan talebi arttırdı

Geçen yıl 300-500 TL arasında satılan 3. sınıf tomruk, bugün vergiler hariç bin TL'ye satılıyor. İhracatın çoğalması, döviz kurlarının artması ve ham madde tedarikinde yaşanan zorluk iç piyasada fiyatların artmasına neden oldu. Piyasa şartlarını değerlendiren Ahşap Ustası Mustafa Tanır, “Pandemiden dolayı vatandaşlar eve kapandı. Eve kapanınca insanın ruhu sıkılıyor. Bunun için balkonlara, bahçe yerlerine çıkmak istiyorlar. Bundan dolayı bizde sandalye, sedir, koltuk gibi ürünleri ahşap olarak insanlarımıza veriyoruz. Bu yönde bize gelen talep çok fazla arttı” dedi.

“KERESTE FİYATLARI ARTTI”
Talebin artmasıyla birlikte kereste fiyatlarının da arttığını belirten Tanır, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: “Türkiye dışarıdan kereste ithal etmezse bugünkü fiyatların da çok üstünde kereste tüketilirdi. Şu anda kereste fiyatı son 4 ayda yüzde 50 civarında arttı. Bunda döviz artışı ve kerestenin başka ülkelerden de yoğun talep görmesi etkili oldu. Bu etkenler yurt içindeki kereste fiyatlarının da artmasına neden oldu. Bunun yanında entegre firmaları önceden yurt dışından kereste ithal ediyordu, şimdi ise yurt içinden bu talebi karşılıyor. Bu da fiyatların atmasına neden oldu. Yükselişin 1-2 ay içerisinde daha fazla olacağını düşünüyoruz. Geçen sene 300-500 TL arasında satılan 3. sınıf tomruk, bugün vergiler ve diğer giderler hariç yerinde bin TL'ye satılıyor.

“ELDEKİ KAYNAKLARIN SINIRLI BİR ŞEKİLDE TÜKETİLMESİ LAZIM”
Kereste beşikten mezara kadar lazım olan bir ürün. Ayrıca pandemiden dolayı insanlar doğaya yerleşmeye de başladı. Doğaya yerleşen insanlar ahşap ev yapmayı ve betondan uzaklaşmayı tercih ediyor. Bu da fiyat artışını tetikledi. Fiyatların dengelenmesi için ülkemizin kereste ithalatına kolaylık tanıması lazım. Eldeki kaynakların da sınırlı bir şekilde tüketilmesi lazım.

MAL SATACAK HERKES DE ŞU ANDA TEDİRGİN”
Yurt dışı talebi çok olduğu için fiyat artabilir. İran, Irak Suriye ve Azerbaycan'a çok sayıda kereste gidiyor. Fiyatlarda bir denge unsurunun sağlanması gerekiyor. Böyle bir döneme daha önce şahit olmadık. 40 yıldır kereste işindeyim ilk defa bu sene fiyatların afaki bir şekilde arttığına şahit oldum. ‘Kerestede altın çağı yaşanıyor' diyebiliriz. Mal satacak herkes de şu anda tedirgin. Bugün sattığımız ürünü yarın yerine koyamıyoruz.”

Haber: Emre Akkış

Kübra Şimşir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER