Okulların açılması bilişim sektörünü hareketlendirdi

Okulların açılması bilişim sektörünü hareketlendirdi

Yaz döneminde yaşanan durgunluğun ardından okulların açılmasıyla ve doların düşmesiyle birlikte bilişim sektöründe hareketlilik yaşandı.

Bilgisayar satışlarında geçmişi ve bugünü değerlendiren Yeni Zaman Bilgisayar Sahibi Feyzullah Gürün, 2015-2016 eğitim öğretim yılının başlaması ve doların düşmesiyle birlikte bilişim sektörünün hareketlendiğini belirtti.

Seçimlerden güçlü bir hükümet kurulduğu zaman sektörle ilgili önemli atılımlar beklediğini kaydeden Gürün, “Bizim daha verimli çalışmalar yapmamız için doların düşmesi gerekiyor. Şu an ki hedefimiz büyümeden çok mevcut yapıyı korumaktır. Yerimizde sabit durduğumuz sürece başarılıyız. Yeni hükümetin istikrarı ile bilişim sektörüne tekrar büyüme başlangıcı getirebilir” dedi.

SON İKİ HAFTADA SATIŞLAR ARTTI
Son iki haftada tablet satışlarının artığına işaret eden Gürün, “Yaz döneminde arızalan bilgisayarlar okul dönemiyle birlikte sorunları önemsenmeye başladı ve vatandaşlar arızalarını gidermek için bizlere getiriyor. Okulların açılmasının olumlu yansımalarını yaşıyoruz” ifadesini kullandı. Öğrencilerin bilgi güvencesi açısından bilinen markalara yönelmeleri gerektiği konusunda uyarılarda bulunan Gürün şöyle konuştu: “Buraya çok büyük mağduriyetler yaşayarak geliyorlar. Veri kayıpları yaşanıyor. Bunun önüne geçmek için bilgisayarlarda bulunan antivirüs programlarını açık tutsunlar. Virüsten dolayı veri kaybı yaşamaları eğitim alanında sıkıntı yaratabilir.”

DOLAR DÜŞTÜĞÜ ZAMAN SATIŞLAR DA DURUYOR
“Ödevlerin internet üzerinden verilmesiyle birlikte tablet kullanımının da pratik olması öğrencileri tabletlere yönlendirdi” diyen Gürün, şu ifadelere yer verdi: “Bu konuda ki tavsiyelerimiz ise bilgisayarlarda belirli bir düzen ve hafıza kapasitesinin olması gerekir. Bunun altında ki tabletlerde performans olarak sıkıntı yaşanabilir. Dolar düştüğü zaman bizim satışlarımız artar. Doların düşmesiyle birlikte doğal olarak bizi olumlu etkiledi. Bizim sektörümüzde fiyatlar dolarla doğru orantılı olduğu için direk etkileniyor. Bugün 7 lira olan bir ürün yarın 10 lira olabiliyor. Bu durum da sektörümüzü yıpratıyor. Şu anda doların 3’ün altına düşmesiyle beraber işlerimize kıpırdama yaşandı. Müşterilerimize ise elimizden gelen indirimi yapıyoruz. Ürünleri iç pazara sattığımız için doların yüksek olması bizim işimize yaramaz” dedi. 
Haber: Mücahit Dalkara

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER