Merdiven altı tatlıcıdan uzak durun

Merdiven altı tatlıcıdan uzak durun

Kahramanmaraş’ta 15 yıldır tatlı ustalığı yapan Mehmet Arabacı, tatlı yapımı ile ilgili ve yapılış aşamasında nelere dikkat edilmesi konusunda gazetemizin sorularını yanıtladı.

Toplumumuzda her dönem ilgi odağı olan tatlı Kahramanmaraş’ta yoğun talep görmeye devam ediyor. Geçmişte gerek mahalle aralarında gerekse dükkanlar da satılan tatlı günümüzde de vatandaşların damak tadına hitap etmeye devam ediyor. Bu durum damak tadına düşkünlüğü ile bilinen Kahramanmaraş da diğer yerlerden biraz daha farklı. Vatandaşların yemeklerden sonra vazgeçilmezi olan tatlı ile ilgili Manşet Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan 15 yıldır tatlı ustalığı yapan Mehmet Arabacı, merdiven altı tatlıcıların tercih edilmemesi gerektiğini söyledi.

ÖNCE HİJYEN 
Kahramanmaraş halkının bayramdan önce tatlıya yoğun ilgi gösterdiğini söyleyen Arabacı, bu durumun bayramdan sonra insanların kışlık hazırlıkları ve okulların açılmasına bağlı olarak vatandaşların tatlıya olan ilgisinin düştüğünü belirtti Arabacı, “İnsanların bayram için şehir dışına çıkması, okulların henüz açılmamış olması ve ülkede siyasi bir boşluğun olması vatandaşın satın alma gücünü etkilemekte. Ama biz tatlı ustası olarak her zaman işimize gereken önemi veriyoruz. Ben 15 yıldır tatlı ustasıyım. Tatlı türü olarak baklava, havuç dilimi, lokma, tulumba gibi tatlılar yapıp satıyorum. Tatlı yapılırken öncelikle hijyenik olunmaya dikkat edilmesi gerek. Hijyen olduktan sonra yaptığın tatlıyı gerçekten özenmeniz lazım. Çalıştırdığınız işçilerin temiz olması gerekiyor. Kurban Bayramı’ndan önce Kahramanmaraş halkının tatlıya ilgisi çoktu ama bayramdan sonra insanları bir telaş sardı. Okullar açıldı. Kışlık yiyecek hazırlıkları başladı. Bu durumda vatandaşlar maddi açıdan zor durumlar yaşadılar. İleriye doğru inşallah işlerimiz düzelir. Merdiven altı tatlıcılar gerçekten benim tuhafıma gidiyor. Bunların yasal olarak kaldırılması lazım. Vatandaşlarımız tatlıyı güvenilir ve temiz yerden alsınlar. 

Haber: Emre Akkış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER