banner209

Kurban Bayramı’nda gidebileceğiniz havasıyla büyüleyen mesire alanları

Kurban Bayramı’nda vatandaşların aileleriyle gitmek istedikleri Kahramanmaraş’ın en güzel piknik yerlerini, gezilecek mesire alanlarını, mangal yapılacak yeşil alanlarını sizler için derledik.

Kurban Bayramı’nda gidebileceğiniz  havasıyla büyüleyen mesire alanları

İşte Kahramanmaraş’ın Kurban Bayramı’nda aileniz ile gidebileceğiniz birbirinden güzel mesire alanları

Yavşan Yaylası

Kahramanmaraş'ın en temiz havaya sahip olan Yavşan yaylası, doğal olarak yetişen ağaç türleriyle dünya üzerinde yayılışı çok az olan saf ve karışık bitki örtüsüyle ülkemizin en çarpıcı yerlerinden birisidir. Kahramanmaraş'ın güneyinde bulunan ve 36 kilometre uzaklıkta olan yayla 2 bin 259 metre yüksekliğe sahiptir bu yüzden yüksek Dağlık arazi sınıfına girmektedir. Nadide tabiat parçalarımızdan bir tanesidir. Yaz aylarında, ağaç gölgelerinin sağladığı serinlik ile özellikle piknikçiler tarafından tercih edilen bölgedir.  

Başkonuş Yaylası

 Kahramanmaraş’ın doğa harikalarından biriside Başkanuş Yaylasıdır. Kahramanmaraş'ın en gözde, yemyeşillikler içerisinde bir tabiat harikasıdır. Ailelerin hafta sonu en çok tercih edilen yerlerden birisidir. Kahramanmaraş-Andırın karayolunun 55. kilometresindedir. Yolu asfalttır ulaşımı kolaydır. Otomobil ile 45 dakikada ulaşım sağlanır. Rakımı bin 850 metredir. Yazın çok serindir. Piknik yapmaya müsait geniş yerleri mevcuttur. Yemyeşil çimen kaplı küçük bir platonun her iki yamacı çam, mezdeği, kamalak ve meşe ağaçları ile kaplıdır ve harika bir görünüme sahiptir. Orman İşletme Müdürlüğü tarafından buraya konaklama ve dinlenme evleri yaptırılmıştır. Geyikler koruma altına alınmıştır. Tertemiz havası, soğuk suları ve yemyeşil ormanları birbirleriyle adeta kucaklaşmış durumdadır. Kışın dağ turizminin, yazında piknik ve spor turizminin yapıldığı seçkin bir yerdir. Başkonuş yaylasına gelen yabancılar bu doğa harikasına hayran kalırlar. 

 Kapıçam Mesire Yeri

 Kahramanmaraş'ın 10 kilometre doğusundadır. Kahramanmaraş Havaalanı karayolunun üzerinde olduğundan ulaşımı kolaydır. Her zaman belediye otobüsü, dolmuş ve taksi ile gidilebilir. Etrafı çam ormanları ile kaplıdır. Oturma yerleri vardır. Güzel ve kontrol altında olan Kapıçam Mesire yeri güzel bir piknik ve dinlenme alanına sahiptir. Karayolunun her iki tarafıda ormanlık alanlarla kaplıdır. Özellikle Cumartesi ve Pazar günleri ve yaz ayları insanların uğrak ve dinlenme merkezi halindedir. Nisan, Mayıs ve Eylül ise insanların en çok tercih ettiği aylardandır.   Kumaşır Gölü halkın hem piknik yapıp hem de balık avlayacağı bir yer olan Kumaşır Gölü eşsiz bir manzaraya sahiptir. Dağın eteğindeki kaynakların beslediği tatlı suyun meydana getirdiği göl ve etrafını çevreleyen yeşillikler insanın ruhunu dinlendiriyor. Kumaşı Gölü Kahramanmaraş Aksu köprüsü Malik Ejder türbesi civarında ve şehre 9 kilometre uzaklıktadır.

 Menzelet Barajı Kıyıları ve Ali Kayası

 Kahramanmaraş’ın 26 kilometre uzakta olan Menzeret barajı Kahramanmaraş'ın kuzeybatısındadır. Asfalt yolla baraj kenarına kadar rahat bir şekilde gidilebilir. Görünüm olarak güzel manzaralı piknik ve seyirlik yerleri vardır. Ailece gidilip bir hafta sonu çocuklarla bir mangal keyfi yapılabilir. Tarihi Ali Kayası ise baraj suyu altında kalmıştır. Ali Kayası yüksek olduğundan, manzaralı ve esas görünüm olarak 62 metrelik kısmı su seviyesinin üstünde kalmıştır. Baraj suyu tatlı olduğundan, Tatlısu Balık Avcılığı'da yapılır. Vatandaşların balık tutması için ideal bir yerdir. Ceyhan, Tekir ve Fırnız suları ile beslenen barajın güzel bir görünümü vardır.

Fırnız Mesire Alanı

Kahramanmaraş’ın doğasını gözler önüne seren Fırnız Mesire Yeri, çam ormanları arasında güzel vakitler geçirmenin keyfini yaşatıyor. Kahramanmaraş-Göksun Karayolu'nun üzerinde olan Fırnız, etrafı çam ormanları ile kaplı bir vadidir. Fırnız Köyü yakınından çıkan ve vadi tabanında akan su kenarları piknik yapmaya ve dinlenmeye elverişli yerlerdir. Akarsuyun üzerine kurulan çardaklar yorgunluğu atmaya bire birdir. Otomobil ile Kahramanmaraş'tan 45 dakikada gidebilir. Kışın bile güneşli havalarda bu vadi tabanlarının güneyinde piknik yapılır. Çam ormanlarının ve su kenarlarındaki yeşillik alanlar bir bütünlük içinde göze hoş gözükmektedir. Doğa ve fotoğraf meraklıları için Kahramanmaraş'ın zengin kaynağı olan Fırnız gidilmeye değer bir yerdir.  

Döngel Mağarası

Şehrin gürültüsünden ve stresinden uzaklaşıp biraz kafasını dinlemek isteyenler için ideal olan Döngel Mağarası Kahramanmaraş-Kayseri Karayolu'nun 50. kilometresinde bulunmaktadır. Dünyanın 8. harikalığına aday bir yer olan döngel mağarası Tekir'den batan büyük bir su kütlesi çağlayanlar halinde bu mağaralardan çıkar. Üst üste ve birbirine bağlı olmak üzere üç mağaradan meydana gelmektedir. Tabii ve eşsiz bir görünümü vardır, ulaşımı kolaydır. Ayrıca özel araba ile 50 dakikalık bir yolculuk sonucu varılır. En güzel piknik alanlarından biridir. Güzelliği, görenleri hayran bırakır. Etrafı sarp kayalık ve çalılıklarla ve yer yer çam ağaçları ile kaplıdır. Çağlayanlar halinde akan suyunda alabalık avlanır. Ceviz ve Çınar ağaçları ile kaplı yemyeşil bir dinlenme ve piknik alanıdır. Yaz boyunca ziyaret edenlerle haşır neşir olan bir turizm merkezi sayılır. Türkiye'nin çeşitli yerlerinden belirli aralıklarla öğrenciler gelerek burada kamp yaparlar. 

Tekir Mesire Alanı

Kahramanmaraş’ın Tekir ilçesi olan vatandaşların alabalık yemek için genellikle bu bölgeyi seçtikleri bir yerdir. Piknik içinde ideal olan Tekir Mesire alanı ormanla kaplanmış tabi güzelliğine hayran kalacaksınız. Akarsu üzerine kurulmuş çardaklarla donatılmış tadına doyum olmayan akarsuyun ayrıca sıkça inşa edilen çeşmelerden temini sağlanmıştır.   

Yeşilgöz Mesire Alanı

Kahramanmaraş eşsiz doğa güzelliği için bölge illerden gelen vatandaşları genellikle Yeşilgöz Mesire alanını tercih ediyorlar. Döngel Mağaralarının yanında çam ve ardıç ormanları ile kaplı çok güzel bir dinlenme yerleri vardır. Arkıtçayı kenarları ve gözü, Değirmenderesi gözü ve kenarları, Yeşilgöz ve kıyısı, Uzundurdu gözü ve çevresi, Orman fidanlığı, Çam içi dinlenme yeri, Kapılı Mağara ve Tarhanakaya Mağaraları gezilip görülecek yerlerdir. Davaryoğurdu, elması, fasulyesi, peyniri, balı, alabalığı ve ardıç namındaki suyu meşhurdur. Tekir alabalığı, çok lezzetli olduğundan birçok insan bu eşsiz lezzet için gelirler. Etrafında kendinden başka yüksek dağ olmamasına ve yalçın sarp kayalara sahip olmasına rağmen dağın zirvesinden yaz kış sürekli akan bol sulu 7 adet kaynak suyu görenler hayranlıklarını gizleyememektedirler. Bu dağın zirvesine yürünerek yaya olarak 4 saatte çıkılabilmektedir. Kahramanmaraş-Göksun karayolunun 55. kilometresindedir.

 Muhsin Yazıcıoğlu Mesire Alanı

Doğa içinde piknik yapmayı çok seven Kahramanmaraş halkının özellikle hafta sonları akın ettiği parklardan bir tanesi burası. Ahır Dağı manzarasına sahip geniş bir vadinin her iki yamacına sıralanmış yüzlerce kamelya ve mangal ziyaretçiler için eşsiz bir dinlenme imkânı sunuyor. Şehre çok yakın olmasına rağmen kendinizi kentten çok uzakta hissediyorsunuz burada. 2013 yılında parkın 2 km batısındaki çıplak tepeliğe kurulan Nato’ya ait patriotlar ve parka ulaşımı sağlayan ana yol dışında medeniyete(!) ait bir yapı hissetmiyorsunuz. Tuvaletler, mescit, oturma grupları ve spor alanları doğayla uyumlu inşa edilmiş. Muhsin Yazıcıoğlu Parkı küçükler ve gençlere sunduğu farklı etkinlikler ile tam bir cazibe merkezi. Çocuklar için her yerde göremeyecekleri devasa oyun gruplarının bulunduğu park rengarenk ve capcanlı bir enerji-motivasyon alanı. Gençler içinse adeta bir açık hava spor kompleksi gibi… Basketbol, voleybol, squash, futbol, badminton, masa tenisi, tenis kortları hatta sentetik buz pisti parkta yer alan ve belki gördüğünüzde şaşıracağınız düzenli ve şık bir spor tesisi niteliğinde. Bütün bu spor alanlarından bir saat boyunca ücretsiz istifade edebilirsiniz. Ziyaretçilere sadece raketlerini ve toplarını yanlarında getirmek, varsa sıraya girmek kalıyor. Sıra yoksa eğer bir saatten sonra oyunlarınıza devam edebilirsiniz. Telefonda randevu sistemi olsa daha da güzel olabilirmiş ama şimdilik randevusuz hizmet veriliyor. Sentetik buz pistinde kaymak isteyenler için patenler de, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından parkta bulundurulmakta. Parkın bisiklet, koşu ve yürüyüş için de son derece müsait olduğunu belirtmek lazım.

Arslanbey Mesire Alanı

Kahramanmaraş Yörük Selim Mahallesi’nin hemen kuzeyinde Ahır Dağı’nın eteğindeki ormanların arasında saklı bir cennet yer almaktadır. Büyükşehir Belediyesi tarafından 2013 yılında hizmete açılan Arslanbey Parkı aileniz ve sevdiklerinizle şehrin gürültüsünden uzaklaşmak, doğayla bütünleşmek ve stres atmak için çok uygun bir alan. Kuzey Çevre yolu vasıtasıyla şehrin her yerinden özel araçlar ve toplu taşıma ile kolayca ulaşım sağlanan parka çevre illerden de ziyaretçiler haftasonları akın etmektedirler. Tüm günü burada geçirebilirsiniz. Ziyaretçiler uzunca vakit geçirebilsinler diye her şey düşünülmüş. 10 kişinin rahatlıkla sığacağı konforlu pergoleler, en kalabalık zamanda bile sıra beklemeyecek kadar yeterli sayıda lavabo ve çeşme piknikçi ailelerin hizmetine sunulmuştur. Yeri gelmişken hatırlatalım; Arslanbey Parkında mangal yasak. Mangal severler buraya araçla birkaç dakika uzakta bulunan Muhsin Yazıcıoğlu parkı'nı ziyaret edebilirler. Bayanlar yemekleri hazırlarken, örgülerini örerken, fotoğraf çektiren yeni evli çiftleri izlerken çok rahat edecekler. Zira çocuklar ve gençler için çok farklı alternatifler oluşturulmuş.

Doğal Yaşam Parkı

Şehir merkezine 10 dakikalık mesafede yer alan Dulkadiroğlu Doğal Yaşam Parkı ve Mesire Alanı, içerisinde mini hayvanat bahçesi ve çeşitli aktivite alanlarıyla vatandaşları kendine hayran bırakıyor. Özellikle pandemi sürecinde kapalı ortamlardan bunalan vatandaşlar, normalleşme süreciyle birlikte mesire alanlarına koştu. Şehir merkezine olan yakınlığı, temiz havası ve yemyeşil doğasıyla kendisine hayran bırakan Dulkadiroğlu Doğal Yaşam Parkı ve Mesire alanı, pandemi kuralları çerçevesinde vatandaşlara hizmet vermeye devam ediyor.

Derleyen: Mesut Benli

Güncelleme Tarihi: 19 Temmuz 2021, 16:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

bahis ekbonus.com Bonus Veren Siteler

Casino Siteleri Deneme bonusu Bahis Siteleri