banner263

“Kanserde erken tanı ve tedavi çok önemli”

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, Kanser Haftası dolayısıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, kanserde erken tanı ve tedavinin çok önemli olduğunu belirterek, “Kanser taramalarına katılmalı ve periyodik muayeneler yaptırmalıyız” dedi.

Kanserlerin Türkiye’de ve dünya genelinde en çok ölüme sebep olan 2. hastalık olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Sefer Aycan, konuşmasında şu ifadeler yer verdi: “Tüm ölümlerin yüzde 20'si kansere bağlıdır, ülkemizde yılda 90 bin kişi kanserden ölmektedir. Kanser, öldürücü bir hastalıktır, en iyisi kanser olmamaktır, korunmaktır. Bilinen kanser nedenlerinden sigara, benzen, radon gibi kanserojen kimyasallardan, viral enfeksiyonlardan uzak duralım, yaşantımızı ve alışkanlıklarımızı ona göre düzenleyelim.

KANSER TARAMALARINA KATILMALIYIZ”

Kanserde erken tanı ve tedavi çok önemlidir, buna ağırlık vermeliyiz; kanser taramalarına katılmalıyız, risk gruplarında yapılan taramalara katılmalı, periyodik muayeneler yaptırmalıyız. Sağlığımıza duyarlı olalım. Kanser, tedavi edilebilmektedir, tedavisi uzun sürmektedir; tedavi edilse bile insana çok zarar veren bir hastalıktır. Kanser olanlara destek olalım, moral gücü çok önemlidir, yanlarında olalım, tedavilerini sürdürelim.”

 

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2021, 16:50

Kübra Şimşir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER