Kahramanmaraş’ta yarınlarımız nefes alacak

Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü, Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası dolayısıyla fidan dikim töreni gerçekleştirdi. Fidan dikim etkinliğinde konuşan Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, “Bizler devlet olarak şehirlerimizin her köşesini ağaçlandırma gayretindeyiz. Yemyeşil bir Kahramanmaraş istiyoruz. Ormanlarımızı koruyarak gelecek nesillere de yeşil bir Kahramanmaraş bırakma gayretindeyiz” dedi.

Kahramanmaraş’ta yarınlarımız nefes alacak

Kapıçam bölgesi Çınarlı mevkiinde gerçekleşen etkinliğe Kahramanmaraş Valisi Ömer Faruk Coşkun, MHP Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, Onikişubat Kaymakamı Serkan Keçeli, Dulkadiroğlu Kaymakamı Kadir Okatan, Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay, Orman Bölge Müdürü Mustafa Koç, lise öğrencileri ve çok sayıda davetli katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlanan etkinlik, protokol konuşmalarıyla devam etti. Protokol konuşmalarının ardından ise hep birlikte fidan dikimi gerçekleştirildi.

152 MİLYONDAN FAZLA FİDAN, TOPRAKLA BULUŞTURULMUŞTUR”

Fidan dikim töreninde konuşan Vali Ömer Faruk Coşkun, şu ifadeleri kullandı: “Bilindiği üzere 21-26 Mart tarihleri arasını her yıl Dünya Ormancılık Günü ve Orman Haftası olarak kutluyoruz. Hava muhalefeti dolayısıyla geçen hafta yapamadığımız bu anlamlı etkinliği inşallah bugün gerçekleştireceğiz. İlimiz, Orman varlığı bakımından Yüzölçümüne göre Türkiye ortalamasının üzerinde olup, yüzde 36 seviyelerindedir. İlimizde 2003-2020 yılları arasında 152 milyondan fazla fidan, toprakla buluşturulmuştur. Yine 2020 yılında ülkemizde toprakla buluşturulan 603 Milyon fidanın; 10 milyondan fazlası hamt olsun Kahramanmaraş’ta toprakla buluşturulmuş ve daha da fazlası buluşturulmaya devam edecektir. Bugün de inşallah Bin adet fidanı daha toprakla buluşturacağız.

YEMYEŞİL BİR ŞEHİR VE YEMYEŞİL BİR TÜRKİYE İNŞA EDECEĞİZ”

Bizler devlet olarak şehirlerimizin her köşesini ağaçlandırma gayretindeyiz. Yemyeşil bir Kahramanmaraş istiyoruz. Ormanlarımızı koruyarak gelecek nesillere de yeşil bir Kahramanmaraş bırakma gayretindeyiz. Bu vesileyle bugün aramızda olan ve yeşil örtünün korunması ve yayılması adına emek veren tüm hemşerilerime şükranlarımı sunuyorum. İnşallah her bir ferdimizin duyarlılığı ve gayretiyle yemyeşil bir şehir ve yemyeşil bir Türkiye inşa edeceğiz.

ÇEVREYE VE TOPLUMA KARŞI DUYARLI İNSANLIĞIMIZIN GEREKLERİNDENDİR”

Çevreye ve topluma karşı duyarlı olmak inancımız ve insanlığımızın gereklerindendir. Ormanlarını bilinçsizce tüketen toplumlar, yaşadıkları günü, geleceklerini ve gelecek nesillerin de geleceğini gasp etmiş olurlar. Her birimizin bu konuda kendisini bir orman görevlisi olarak görmesi gerektiğini belirtmek isterim. Sözlerime son verirken Ormancılık Günü ve Orman Haftası dolayısıyla etkinliğine katılım sağlayan tüm hemşerilerimize teşekkür ediyor, emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum.

ORMAN, İNSAN SAĞLIĞI VE İKLİM AÇISINDAN ÖNEMİNİN YANINDA...”

MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan ise şunları söyledi: “21-26 Mart tarihleri arasında kutlanan Orman haftası hem ağaç dikme açısından önemli bir anlam taşıyan bir gün hem de 21 Mart Nevruz Bayramı’mız. Nevruz bir Türk bayramıdır. Tüm Türk dünyasında kutlanan bir bayramdır. O günkü hava şartları nedeniyle bugün yaptığımız etkinlikte bulunmaktan dolayı mutluluk duyuyorum. Bu vesileyle şehrimiz tamamen yeşile bürünecek, bu sayede de daha sağlıklı, daha huzurlu bir ülkede yaşar hale geleceğiz. Biliyorsunuz bu pandemi döneminde iki şey çok önemli hale geldi. Bir tanesi iklim değişikliği konusu, ikincisi de tarım konusu. İkisi de birbiriyle ilişkili ve bağlantılı. Dünyamız önemli bir risk altında Türkiye’de bu riski taşıyor. Çevre kirliliği ve bunun arkasından gelen ozon tabakasındaki delinmeler küresel ısınmaya sebep olmaktadır. Ve küresel ısınma beraberinde iklim değişikliğini, bitki örtüsünü, yağış rejimlerini değiştiriyor. Orman demek yağış demektir beraberinde temiz hava demektir. Bu nedenle orman konusundaki faaliyetlerimizi çok daha fazla artırarak sürdürmemiz lazım. Orman, insan sağlığı ve iklim açısından öneminin yanında önemli bir endüstriyel alan. Elbette orman konusunda, ağaçlandırma konusunda çaba gösterirken, bir taraftan da ormanı koruma konusunda da aynı duyarlılığı sahiplenmemiz lazım.”

2023 YILINDA HEDEFİMİZ ÜLKEMİZİN YÜZDE 30’UNU ORMANLARLA KAPLI HALE GETİRMEKTİR”

Ağaç dikimi konusundaki hedeflerini anlatan Orman Bölge Müdürü Mustafa Koç, “Ülkemiz orman varlığı her yıl düzenli olarak artmaktadır. 1999 yılında 20 Milyon 800 bin hektar olan orman varlığımız günümüzde 22 Milyon 900 bin hektara ulaşmıştır. Ülkemizin yüzölçümünün ise yüzde 29.4’e ulaşmıştır. 1946-2002 yılları arasında 56 yıllı sürede 4 milyar fidan toprakla buluşturulurken, 2002 yılından itibaren 18 yıllık sürede 5 milyar 500 milyon fidan toprakla buluşturulmuştur. 2023 yılında ise hedefimiz 7 milyar fidanı toprakla buluşturup ülkemizin yüzde 30’unu ormanlarla kaplı hale getirmektir. Önem git gide artan ormanlarımızın başta korunması sonrasında alanların genişletilmesinde üzerimize düşün görevleri Orman Genel Müdürlüğü olarak ziyadesiyle yapacağımızdan emin olabilirsiniz” dedi.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Ağaç dikimi sonrası konuşan Dulkadiroğlu Belediye Başkanı Necati Okay ise, “Dünya Ormancılık Haftası münasebetiyle Kapıçam bölgesinde Çınarlı mevkiinde fidan dikimi münasebetiyle toplanmış bulunuyoruz. Çok şükür arkadaşlarımız birçok fidanı toprakla buluşturdular. İnşallah bu diktiğimiz fidanlar bu yapmış olduğumuz tören Kahramanmaraş’ımızdaki orman, yeşil bilincini biraz daha yukarı çıkartarak, Kahramanmaraş’ımızı, Dulkadiroğlu ilçemizi daha yaşanabilir, daha yeşil, daha tabiata uygun bir bölge haline getirir diye düşünüyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Haber: Abdulsamet İspir


 

Abdulsamet İspir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER