Kahramanmaraş’ta 8. Tekstil Makineleri Fuarı açıldı

Kahramanmaraş'ta Valilik ve Büyükşehir Belediyesi ile Ticaret ve Sanayi Odasının desteğiyle düzenlenen 8. Tekstil Makineleri Fuarı açıldı.

Kahramanmaraş’ta 8. Tekstil Makineleri Fuarı açıldı

Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, açılıştaki konuşmasında, tekstil alanında Türkiye'nin önemli bir potansiyele sahip olduğunu, Kahramanmaraş'ın da buna önemli katkılar sağlayan şehirlerin başında yer aldığını söyledi.

Kahramanmaraş'ta 1990'larda 1 milyon dolar olan ihracatın bugün 1,1 milyar dolara ulaştığını, sene sonunda da 1,5 milyar dolar hedeflendiğini ifade eden Turagay, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin toplam ihracatı 10 aylık dönemde 181,8 milyar dolar oldu. Yüzde 33,9 artırdık. 181,8 milyar dolar, 2019 yılının ihracatının da üstünde. Kahramanmaraş tekstilin anavatanı diyebiliriz. Kahramanmaraş'a baktığımızda 700 milyon dolarlık tekstil ihracatı yapıldı. Makine konusunda da ilerleme var ama yetmez. Bugün Türkiye'nin tekstil makineleri ihracatı 1 milyar dolar civarında burada teknolojiye ağırlık vermemiz lazım. Burada daha nitelikli ve daha büyük makineler üretmemiz lazım."

Turagay, Türkiye'nin istikrarlı çalışmalar sonucu iyi bir noktaya ulaştığına işaret ederek, "Büyüme oranı 2. çeyrekte yüzde 21,7 geldi. İngiltere'den sonra OECD ülkeleri arasında en yüksek hızla büyüyen ülke biziz. Bu seneyi de inşallah yüzde 9'lar civarında kapatacağız. 211 milyar dolarlık ihracat hedefimiz var. Bununda üzerine geçeceğiz. Dünyayla bütünleşen ve rekabet gücünü her gün artıran bir Türkiye'den bahsediyoruz." ifadelerini kullandı.

TİM Başkanı İsmail Gülle de dünya için son derece önemli bir sürecin sonuna doğru gidildiğini belirtti.

Gülle, 2020'de yaşanan salgın sürecinin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'yi de olumsuz etkilediğini hatırlatarak, 2021'in başarı ve hikayelerle dolu bir yıl olarak geçtiğini söyledi.

Yaşanan başarılardan dolayı 2021 yılının asla unutulmayacağını aktaran Gülle, şöyle konuştu:

"İçerisinde pek çok başarı ve hikayelerin olduğu bir yıl. Dünyada tedarik zinciri koptu ama Allah'a şükür biz koparmadık. İrade odur ki almış olduğu kararla üretimimizin ve ihracatımızın insanlarımızın gelişmesini, sektörlerimizin çalışmasına devamlılık sağlamak. Biz bunu koparmadığımız için dünya bu süreci iyi yönetemediği için bugün çok farklı bir tabloyla karşı karşıyayız. Önce navlun, daha sonra hammadde, bugün enerjide yaşadığımız kriz, dünyada artık yeni üretim merkezlerinin ve yeni tedarik zincirlerinin kurulacağını söylüyor. Türkiye, bunlardan bir tanesi. Sene sonu hedefimizi neredeyse 2 ay önce tutturduk, bugün üstüne koyarak gidiyoruz."

Gülle, 2023 hedefinin 2022 yılında tutturulabileceğini 2023 için ise yeni bir hedef peşinde koşulabileceğini düşündüklerini belirterek, tedarik alanında Türkiye'nin tercih edildiğini sözlerine ekledi.

"BU BİR FERASETTİR"

Türkiye Büyük Millet Meclisi İçişleri Komisyon Başkanı ve Milletvekili Celalettin Güvenç ise sanayicilere verilen desteklerin aslında çalışanlara verildiğini belirterek, “Emekçiyi desteklemiyorsunuz, sanayiciyi ve zengini destekliyorsunuz eleştirilerine kulak asmadan, cesaret ve iradeyle destekledik ve bugün ihracat rakamlarını konuşuyoruz. Biz biliyoruz ki bu fabrikalar ayakta kalırsa ülke büyüyecek. Emekçi ekmeğini yemeye devam edecek ve dolayısıyla sanayiciye değil emekçiye destek vermiş olacağız. Bu bir ferasettir, bu bir bilinçtir ve o bilincin sonucunu alıyoruz” dedi.

“IRAK’TAN BAŞLAMAK ÜZERE TÜM PAZARLARA GÖZ DİKMİŞ HALDEYİZ”

Fuarın açılışında konuşan Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şahin Balcıoğlu, “Biz kaliteli mallar yapıyoruz. Daha önce ihracatımız azdı, ürünlerimizi Türkiye’ye satıyorduk. Ama şimdi dünya pazarındayız. Biz bir numara olmak için var gücümüzle koşuyoruz. Biz, dünya pazarında bir numara olabiliriz. Irak’tan başlamak üzere tüm pazarlara göz dikmiş haldeyiz. Bunun için bu fuarda göreceğiniz küçük detaylar bizim arkadaşlarımız için çok önemli” dedi.

"ÇOK ÖNEMLİ BİR NOKTADAYIZ"

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör de yatırımcılara yeni alanlar açacaklarını ifade ederek, "Tekstilde pamuk üretiminden, pamuk ihracatına sonra ipliğe, sonra dokumaya ve boyamaya, sonra kumaş üretimine ve dikime kadar giden bir süreci yaşadık. Çok önemli bir noktadayız. Şehrimin yatırımcılarıyla gerçekten gurur duyuyorum. Bir potansiyele sahibiz ve birçok şehir yatırımcı beklerken, benim yatırımcım, benim hemşehrim bizden alan istiyor. İnşallah şehrimizin paydaşları ile yatırımcılarımıza yeni alanlar açmak için gayret ediyoruz" dedi.

Konuşmaların ardından açılan ve 28 ülkeden 108 firmanın katıldığı fuar, 13 Kasım'a kadar gezilebilecek.

(AA-İHA)

AA

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2021, 15:16

Ahmet Güneçıkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER