Fiyatı artınca satışı düştü

Soğuk havaların vazgeçilmez lezzeti olan kestane, Kahramanmaraş’ta tezgâhları süslemeye başladı. Faydaları saymakla bitmeyen kestanenin satışını değerlendiren kestane ve mısır satıcısı İbrahim Kayabaşı, fiyatının artmasından dolayı satışının düştüğünü söyledi.

Fiyatı artınca satışı düştü

İçinde bulunan vitaminlerle nörolojik gelişim ve fonksiyonları olumlu yönde etkileyen ve sinir sisteminin sağlığını koruyarak konsantrasyonu güçlendiren kestane, havaların soğumasıyla birlikte tezgahlardaki yerini aldı. Bu çerçevede enerji kaynağı olarak da bilinen kestanenin satışını değerlendiren kestane ve mısır satıcısı İbrahim Kayabaşı, fiyat artışından dolayı pandemiden önce 15-20 kilo kestane satarken şimdi ise 6-7 kilo satış yapabildiklerini ifade etti. Şu anda pişmiş kestanenin kilosunu 80 liradan sattıklarını da anlatan Kayabaşı, “İlerleyen günlerde satışımız artar mı kestiremiyoruz” dedi.

“BİZE KİLO BAŞINDA 10-15 LİRA PARA KALIYOR”

10 yıldır hem mısır hem de kestane satışı yapan İbrahim Kayabaşı, konuyla ilgili şunları söyledi: Kestanenin satışları şu anda pandemiden önceki gibi değil. Satışlar düştü. Günde 6-7 kilo kestane satıyoruz. O da masrafımızı kurtarmıyor. Malzeme pahalandı, biz de pahalı satıyoruz. Aşağı yukarı bize bir şey kalmıyor. Pandemiden önce bu zamanlar çok iyi satış yapıyorduk. Pandemiden önce bu zamanlarda 15-20 kilo kestane satardık şimdi 6-7 kilo kestane satıyoruz. İlerleyen günlerde satışımız artar mı kestiremiyoruz. Biz kestaneyi 35-40 liraya alıyoruz. Bu piştiği zaman 3’te1’ini fire verir. Pişmişini 80 liraya veriyoruz. Bize kilo başında 10-15 lira para kalır. Kestanenin insanlara faydalı olduğunu uzamanlarda söylüyor. Özellikle bağırsakları iyi çalıştırdığı belirtiliyor. Kilo verdiriyor.”

Haber: Abdulsamet İspir

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2021, 17:40

Ahmet Güneçıkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER