Ev için arsa bile buldular

Ev için arsa bile buldular

Emeklilerin yıllardır kurduğu ev hayali gerçek oluyor. 250 TL taksitle konut başvurusuna TOKİ\'den onay çıktı. Kararın ardından TOKİ evleri için başvurular başladı. Kahramanmaraşlı emekliler arsalarını bile kendileri buldu.

Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği’nin TOKİ’ye yaptığı ev başvurusuna onay çıktı. Ev almak isteyen emeklilerin başvuru yapabilmesi için aranan şart ise Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği üyesi olması ve üzerine herhangi bir mülkiyeti bulunmaması. 2+1 VE 3+1 seçeneği Bu şartlara uygun emekliler, derneğin faaliyet gösterdiği illerdeki şubelere başvuru yapabiliyor. Emekliler, 2+1 veya 3+1 ev seçeneklerinden bir tanesini seçebiliyor. 2+1 evlerin 240 ayda 250 lira taksiti bulunuyor. 3+1’ler için ise fiyat henüz belirlenmiş değil.

Evsiz emeklileri ev sahibi yapmak için girişimde bulunan Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) başvuruları almaya başladı. Türkiye genelinde 102 şubesinde emeklilerden başvuruları alan TÜED’in, Kahramanmaraş’ta başvuru sayısı 4 bin 500’e yaklaştı. Süreç başladığından bu yana derneğin üye sayısında da bir hayli artış oldu. TÜED Kahramanmaraş şubesinin üye sayısı 8 bin 190 kişi oldu.

EVLER KURA İLE VERİLECEK

Ev kazananlara evlerinin tamamlandığında teslim edileceğini kaydeden Nalbantbaşı, evlerin de kura ile verileceğini söyledi. “Bu zamana kadar başvuranların listesini geçen hafta verdik. Bundan sonra başvuranların da listesini alıyoruz. ” diye konuşan Şube Başkanı, başvuru sayısınca ev verilip verilemeyeceği konusuna da açıklık getirerek, “Hepsine birden başlayamazlar. Gruplar haline olur. O zaman da kura çekilir” dedi. Kamuoyunda erken başvuranlar evlerini daha erken alacak algısına da değinen Başkan, “Geneline kura çekilir ev az talep fazla ise. Eğer bin veya 2 bin olursa TOKİ’nin bunu yapmaya gücü yeter. O zaman da talebe göre bir sayıya başlanır. Herkes oturacağı yere kura çeker” dedi.

EVLERİN ARSASINI EMEKLİLER BULDU

Kahramanmaraş’ta yine halk arasında, verilecek evler için bölge ve muhit belirtilmesi konusunda ipucu vermeyen Nalbantbaşı, “Evler devlet hazinesi arazilerine yapılacak. 150 dönüm arsayı biz kendimiz bulduk, krokisini gerekli yerlere sunduk. Arsa üzerine ne kadar ev sığarsa yapılıp kura ile emeklilere verilmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

EVİ OLMAYAN EMEKLİ SAYISI ÇOK

Türkiye genelinde 10 milyon 9 yüz bin emekli var. Bu emeklilerin büyük bir bölümünün kendine ait evi olmadığı gibi ev alabilecek durumu da yok. “Emeklilerimizin çoğu bankalara borçlanmış durumda” diyen Nalbantbaşı, ev projesinin ülkenin en faydalı projelerinden birisi olacağını söyledi. TÜED Kahramanmaraş Şubesinde ev için başvuru yapan memur emeklisi Hanifi Gülsever 26 yıllık memur hayatı boyunca çalıştığını fakat içinde oturacağı bir ev alamadığını söyledi. Gülsever, kendisi oturamasa bile çocuklarının oturabileceği ev hayalinin gerçekleşmesine yakın olduğunu belirtti. Başvuru sırasında görüşlerini aldığımız diğer emekliler ise aylık taksitlerin 250 liradan az olmasını umut ediyor. Emekli vatandaşalar 3 adet vesikalık fotoğraf ve kimlik fotokopisi ile başvuru yapabiliyor. Başvuru için belirlenmiş bir süre ise bulunmuyor.

Haber: Şenol Güneş

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER