Emekliler bayram ikramiyesi istiyor

Emekliler bayram  ikramiyesi istiyor

Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla birlikte vatandaşların maddi giderleri artmaya başladı. Bayram hazırlıkları için çarşı-pazar dolaşarak en ucuzu arayan ve maddi anlamda zorlanan emekliler devletten bayram ikramiyesi istiyor.

Bayram alışverişi, kurbanlık alımı gibi masraflar emeklilerin cebini zorladı. Bu bayram emekliler en çok ‘kurban mı keseyim, çocuklarıma alışveriş mi yapayım, evin masraflarını mı gidereyim?’ diye yakındı. Maddi anlamda zorlanan emekliler bayram ikramiyesi istiyor. Aldığı maaşla zor geçindiğini ve verilen paranın ihtiyaçlarını zor karşıladığını belirten emekliler, bu bayram da kurbanlık alabilmek için devletten ikramiye isteğinde bulundu.  

‘BU BAYRAM DA KURBAN ALAMAYACAĞIM’
Torunlarına dahi bayramda harçlık veremeyecek kadar maddi durumu olmadığını dile getiren emekli İsmail Bekçi, “Bayram ikramiyesi istiyorum” dedi. Emeklinin çok zor durumda olduğunu ve en düşük tabaka da yaşamına devam etmeye çalıştığını anlatan Bekçi, bu bayram kurban alamayacağını söyledi. Bekçi, “Bir emekli olarak tabii bayram ikramiyesi istiyoruz. Aldığımız emekli maaşı kurbanlık parasına yetmesini bir yana bırakalım torunlarıma dahi harçlık veremiyorum. Emekli çok zor durumda ve en düşük tabanda. Bizim emekliler olarak 25 sene hizmetimizin karşılığı bu olmamalı. Bu sene de kurban alamayacağım” şeklinde konuştu.

‘HANGİ MASRAFA YETİŞECEĞİMİ BİLMİYORUM’
Emekli kesim olarak çok zor durumda olduklarını ve devletin daha çok bakması gereken kesim odluğunun altını çizen emekli Ali Bilir, devletten bayram ikramiyesi isteğinde bulundu. Evin masraflarına yetişemediğini, birçok emekli gibi bu bayramda kurbanlık kesemeyeceğini belirtti. Emeklilere yardım eli uzatılmasını isteyen Bilir, “Bayramda emekli ikramiyesini neden istemeyelim. Bin lira ile kurban mı keseyim yoksa çocuklarıma mı bakayım” diyerek şu şekilde konuştu: “Bizim emeklerimizin karşılığı bu olamamalıydı. Biz devletimizden emekliler olarak daha çok yardım bekliyoruz. İnanın emekliler olarak zor bir durumdayız. Kurban alamayacağım bu bayramda çünkü bir sürü masrafımız var. Hangi bir masrafa yetişeceği mi bilemiyorum. Umarım emeklilere daha çok yardım eli uzatılır.”

‘KURBAN KESMEYİ ÇOK İSTİYORUM’
Emekli Ali Rıza Eskisarılı, bu bayramda kurban kesmeyi çok istediğini ancak bunu yapabilecek maddi imkânının olmadığını belirtti. Eskisarılı, aldığı emekli parasının ancak evin masraflarına yettiğini söyleyerek devletten bayram ikramiyesi istedi. Eskisarılı, “Emekliler olarak bu bayramda devletimizden ikramiye istiyoruz. Çünkü inanın kurban kesecek maddi durumumuz yok. Aldığımız para ancak evin masraflarına yetiyor değil ki kurban keselim. Bende çok istiyorum kurban keseyim ama bunu kaldırabilecek maddi imkânım yok” ifadelerini kullandı.

‘BAYRAM İKRAMİYESİNE İHTİYACIMIZ VAR’
Emekli Şeref Büyükmehmetoğlu, emekli parasıyla çok zor geçindiğini belirterek, kurban kesecek imkânının olmadığını söyledi. Büyükmehmetoğlu, şunları kaydetti: “Bir emekli olarak bayram ikramiyesine ihtiyacımız var. Emekli parasıyla inanın çok zor geçiniyoruz. Bizde kurban kesmek istiyoruz ama buna fırsatımız yok. Devletimizden emeklilere biraz daha ilgi göstermesini bekliyoruz.”

Haber: Emre Akkış

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER