Dikkat!1 Aralık sonrası cezası 846 TL!

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için kış lastiği zorunluluğu 1 Aralık'ta başlayacak, gereğini yapmayanlara 846 TL ceza verilecek.

Dikkat!1 Aralık sonrası cezası 846 TL!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara kış lastiği takılmasını, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutuyor. Söz konusu yetki, Bakanlıkça valiliklere de devredilebiliyor. Araçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından yapılıyor. Kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık'ta başlayacak ve 1 Nisan 2022'ye kadar devam edecek. Kurala uymayan araçların sürücülerine 846 lira ceza kesilecek. Söz konusu ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanacak yeniden değerleme oranı kapsamında 1 Ocak 2022 itibarıyla güncellenecek.

UYGULAMA TİCARİ ARAÇLARDA ZORUNLU
Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması önem taşıyor. Bu uygulamayla kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılıyor. Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuşu ve yüksek güvenlik sağlıyor.

“HAVA SOĞUDUKÇA KIŞ LASTİĞİ PERFORMANSI ARTAR”
Kış lastiği ile ilgili konuşan Oto Lastik esnafı Ümra Balık, şunları söyledi: “Lastik normal bir lastik gibi algılansa da şimdi ki araçlar için fren mesafesi ve viraj emniyeti konusunda önemlidir. Araçlar artık çok teknolojik ve çok süratli. Lastiklerinde bu teknolojik araçlara uygun lastikler olması gerekiyor. Fabrikalarda buna uygun lastikler üretiyor. Kış lastiğini insanlar sadece kar ve buzda olması gerektiğini düşünüyor. Böyle bir yanlış algı var. Aslında kış lastiği kışın takılması gereken yani kar ve buz olsa da olmasa da 8 derecenin altına düşen şehirlerde mutlaka kullanılması gerekiyor. Hava soğudukça kış lastiği performansı artar. Eğer kış ayında yaş lastiği kullanıyorsanız yol tutumu, viraj emniyeti ve fren mesafesi gibi sıkıntılar yaşarsınız.

“KIŞ LASTİĞİ KULLANMAK HER ARAÇ İÇİN İHTİYAÇ”
Kış aylarında kar yağması ve buzlanma olsun yâda olmasın kış lastiği kullanmak her araç için ihtiyaçtır. Kahramanmaraş’ta sıcaklık zaman zaman 8 derecenin altına düştüğü de oluyor. Kış lastiği araçların güvenliği ve kullanıcıların güvenliği açısından çok önemlidir. Bu bilinçte 3-5 yıldır Kahramanmaraş’ta oluştu. Buradan Malatya’ya veya Ankara’ya gidecekseniz kış lastiği olması gerekiyor. Kış lastiğinin faydasını elbette göreceksinizdir. Kış lastiğinin 10 metrede durduğu yerde yaz lastiği 15 metrede anca durur. Trafiğin yoğunlaşmasıyla birlikte şehir içi trafikte araç kullanırken kış lastiği kullanmakta fayda var. Kış lastiği kullanan bir araçla yaz lastiği kullanan bir araç arasında güvenlik açısından çok büyük bir fark vardır.

“KIŞ LASTİĞİ KULLANMAMANIZ İÇİN HİÇBİR SEBEP YOK”
İnsanlarımız kış lastiğini külfet gibi görüyorlar ama kış lastiği eskirken yaz lastiğiniz yeni kalıyor. İnsanlara en büyük sorun olarak diğer 4 lastiği koyacak yer olarak sıkıntıya düşmesidir. Bu sıkıntıyı da çözdük. Kış lastiği fiyatları aracına göre sıralanıyor. Yani araçlar çok teknolojik lastikler kullanıyorlar. Aracın değerine göre lastik fiyatını orantılarsanız fiyatlar normaldir. Lastik sektörünün lastiğin girdi maliyetinin yüzde 70’i dolara endeksli olduğu için maalesef bu dolar artışından dolayı fiyat artışı oldu. İnsanlarımız canlarını ve arabalarını seviyorlarsa kış lastiği kullanmalarını tavsiye ediyorum ve diğer araçlara saygı yönünden kış lastiği şart. Kış lastiği kullanmamanız için hiçbir sebep yok.”

Haber: Emre Akkış

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2021, 17:15

Ahmet Güneçıkan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER